Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dżuryń

3.09.2010 03:15
Szukam wiadomości o Dżuryniu (Dżurynie?) miejscowości leżącej pomiędzy Buczaczem, a Czortkowem.
Historia, właściciele, rody, parafia rzymsko-katolicka, gdzie szukać dokumentów?

mikołaj k.

Odpowiedzi (7)

6.09.2010 11:56
Witam,

myślę, że dokumentów należy szukać w:
- archiwum w Czortkowie,
- w polskiej parafii w Buczaczu i Czortkowie,
- w archiwum w Tarnopolu - województwo,
- na miejscu w Dżuryniu.

Jeśli moglibyśmy być Panu w tym pomocni, proszę o kontakt. Będzie nam miło pomóc.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
6.09.2010 21:38
Oto co pisze "Słownik Geograficzny na temat m. Dżuryn:
"Dżuryń, wieś powiat czortkowski, oddalona od rzymsko-katolickiej parafii w Buczaczu o 14 klm. Przestrzeń posiadłości większościowej roli ornej 799, łąk i ogrodów 128; posiadłości mniejszościowej roli ornej 1811, łąk o ogrodów 88, pastwisk 117 morgów austriackich.
Ludności 1101 (rzymsko-katolików 46, greko-katolików 973, reszta izraelici); greko-katolicka parafia na miejscu, należąca do dekanatu czortkowskiego, archidiecezyi lwowskiej, obejmująca także filią :Słobódka" ze 169 greko-katolikami.
Urząd pocztowy w miejscu, stacja kolejowa na trakcie między Buczaczem a Czortkowem o 18 klm od Czortkowa. Szkoła etatowa 1- klasowa, kasa pożyczkowa gminna z kapitałem 867 złr, właściciel większościowej posiadłości Mikołaj Wolański
."
Tyle wspomniany słownik z końca XIX wieku.

Poza tym na stronie http://www.mapywig.org/ znajdzie Pan dokładną mapę okolic Buczacza i Czortkowa i zapewne jest i tam tez Dżuryń.
Pozdrawiam
Józek
6.09.2010 22:06
Dziękuję wszystkim za informacje i dobre chęci.

Chodzi mi raczej o dane o osobach w jakiś sposób związanych z Dżuryniem (istnieją dwie miejscowości o tej nazwie - druga w okolicach Winnicy).
Mam nadzieję, że z czasem pojawią się jakieś dokumenty zachowane w prywatnych zbiorach.

pozdrawiam Mikołaj
6.09.2010 23:23
Dżuryń czy Dżuryn ?

Dochodzę do wniosku, że chyba Dżuryn tzn. informacje o Dżurynie, a nie o Dżuryniu.
Dżuryn nad rzeką Dżuryn lewym dopływie Dniestru (wodospady Dżurynu) .

mikołaj
6.09.2010 23:36
Druga sprawa to parafie.
Ze Słownika Geograficznego wynika, że w Dżurynie była parafia grecko-katolicka (i pewnie też cmentarz, no i cerkiew), oraz że Dżuryn należał do parafii rzymsko-katolickiej w Buczaczu.

mikołaj
7.09.2010 00:25
Dokumenty (część) z parafii Buczacz są w AGAD w Warszawie : zespół 301/0 Księgi metrykalne parafii wyznania rzymskokatolickiego z archidiecezji lwowskiej. Sygnatura 1660 parafia Buczacz (wieś Dżuryn).
Nie wiem jak z nich można skorzystać.
mik.k
7.09.2010 01:28
Jeszcze o Dżurynie. Tuż przed II wojną wybudowano kościół rzymsko-katolicki (listopad 1937), http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/113515/h:399/
być może wydzielono też parafię (w związku z rzeziami na Ukrainie w czasie II wojny światowej wspomniany jest ksiądz).
mik.k