[blok]JAK ZACZĄĆ ?
Dowiedz się co możesz od najstarszych żyjących członków rodziny o ich rodzicach, dziadkach. Najważniejsze są daty, miejsca, zawody, nazwiska panieńskie. Ale ogromna frajda zaczyna się wtedy gdy zaczynasz słuchać ich opowieści z lat dziecinnych. Coś czego nigdy w życiu nie zobaczysz, sposób życia, patrzenia, odczuwania, świat zupełnie inny, nieznany z filmów czy książek, świat młodości Waszych dziadków.
KOLEJNY KROK ?
Spróbuj potwierdzić i znaleźć kolejne informacje w dokumentach rodzinnych. Akty urodzenia, ślubu, chrztu, zgonu, książeczki wojskowe, pracownicze itp. Narysuj drzewo rodzinne na razie w prosty sposób, tak jak Ci pasuje na kartce. Potem pomyślisz jaki system zastosować.
SYSTEMATYZOWANIE
Mamy dwa systemy zapisu które są Ci potrzebne. Drzewo przodków i drzewo potomków. Najlepsze systemy to tzw. "Ahnentafel" (przodkowie) i d*Aboville modyfikowany (potomkowie). Szczegółowe wyjaśnienia możesz znaleźć w Leksykonie genealogicznym np. na stronie
d'Aboville modyfikowany systemPUBLIKACJA WSTĘPNYCH OSIĄGNIĘĆ
Teraz gdy to co mamy już jakoś wygląda warto pomyśleć o przedstawieniu tego w internecie. Są do wyboru trzy opcje:
*
Własna strona - Fajna sprawa, brzmi nieźle, można się pochwalić że się ma swoją stronę. Jednak lepiej pomyśleć o umieszczeniu danych w jakimś Herbarzu on-line. Daje to wiele korzyści Tobie i innym.
*
Strony genealogiczne oparte na automatach - TO JEST TRAGEDIA! - uciekaj. Te strony nie służą niczemu. Jest ich w Polsce kilka. Główna ich wartość polega na efekciarstwie i wykazywaniu ile tysięcy ludzi już jest w bazie. Możesz szybko stworzyć ładne drzewko ale ni pomoże to Ci ani w systematyzacji danych ani - co najważniejsze - nie pomoże Ci (mimo haseł) w szukaniu dalszych śladów przeszłości.
*
Herbarze tworzone ręcznie - to najlepszy wybór. Twoimi danymi opiekują się konkretni ludzie, Zazwyczaj masz też wiele przydatnych narzędzi genealogicznych takich jak np. lokalizatory miejscowości przedrozbiorowych, czy wyszukiwarka herbów. Informacje są łączone z innymi drzewami w sposób aktywny co powoduje że woja strona rodzinna ma od razu setki rozszerzeń, podstron. Gromadzone są tam też zdjęcia czy dane biograficzne. Możesz też dać ogłoszenia na forach. Jest jeszcze jedna zaleta Herbarzy - Twoja strona znajdzie się od razu wysoko w wyszukiwarce.
SZUKANIE W PUBLIKACJACH
Jest wiele książek, publikacji. Duża ich grupa jest w bibliotekach cyfrowych. Większość jest w systemie dLibra co powoduje że wchodząc na jedną szukasz publikacji we wszystkich - np. stron http://www.wbc.poznan.pl/dlibra.html (Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa). W książkach, herbarzach częściej spotyka się osoby z rodzin szlacheckich, ale nie tylko. Wiele rodzin ma opracowane genealogie. Ale uwaga. Imię i nazwisko a nawet data nie wystarczą aby mieć pewność że chodzi o daną osobę. Trzeba mieć przynajmniej dwa, trzy pokolenia, albo nazwisko panieńskie żony, albo zawód z określonym czasem. Zyt szybka identyfikacja przysporzyła mnóstwo błędów popełnianych przez największych genealogów takich jak np. Boniecki.
ARCHIWA
Do tego nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. Zacząć może każdy. Nauka przychodzi z czasem. Pożółkłe strony na mikrofilmach, pismo ręczne gotykiem, po rosyjsku, po litewsku!, zamazane, zaplamione bazgroły. Praktyka czyni mistrza. Archiwa udostępniają księgi metrykalne które są pierwszym źródłem genealogicznym. O problemach z nimi związanych szukaj innych tematów na tym forum.
PYTANIA, PROBLEMY
Jest tu wiele problemów i rodzi się wiele pytań. Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.