Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Czy Burscy byli skoligaceni ze Sanguszkami?

30.09.2012 06:11
Opracowywując drzewo genealogiczne rodziny mojej żony Grodeckich h.Stary Koń - zatrzymałem się nad przepaścią niewiedzy o jej pradziadkach : Józefie Wiktorii z Wilewskich Grodeckich ,rodziców Franciszka ur. w 18839 r. w Ogonowie, zm. w 1990 r. w Stupsku i "kądzieli" : rodziców( pradziadków żony) urodzonej w Kuglanach 22.10.1848 r ,zmarłej w Trzpiołach w 1943 r. jego żony : Tekli Heleny Olszewskiej . Jej ojciec ur. w 1803 r. zm. 1877, zamieszkały w Kulanach i Stupsku Antoni Olszewski h.Pobóg ożenił się z ur. w 1821 r. zamieszkałą w Zakrzewo Wielkie i Uniszki - Lucyną Burską ,której rodzina ponoć była skoligacona z rodziną Sanguszków. Czy coś wiadomo na ten temat?

Odpowiedzi (10)

2.10.2012 18:45
Jest spory postęp w ustaleniu dziadka i pradziadka ojca mojego śp. teścia Józefa Grodeckiego, który mimo dożycia 98 lat... nie doczekał się końca komuny w Polsce ! Jakub Grodecki ur. 15.07. 1743 r. ,żonaty z Moniką Sulińską - był pradziadkiem teścia , ojcem dziadka teścia Józefa Grodeckiego ur. w Niedarzynie w1810 r. ,który w roku jego śmierci ożenił się z Wiktorią Wilewską ur. w Nagórkach też w 1810 roku. Wzięli ślub w karnawale w ( 22.02) 1835 r. ślub odbył się w kościele w Diektarzewie .Rodzicami panny młodej byli dziedzic Nagórek Paweł Wilewski ur. ok.1768 r. i Józefa de domo Brzozowska ur.ok. 1781 r..Świadkami byli: Longin Woźnicki ,31 lat,zamieszkały w Ogonowie przy rodzinie oraz Szymon Gadkowski,26 lat,zastawnik na wsi Lipa. Józef Grodecki,ojciec dziadka mojej żony Franciszka wziął w posagu żony majątek Ogonowo.
Natomiast paranteli Burskich z Sanguszkami nie udało się mi jeszcze wywieść. O Olszewskich piszę w innym wątku
5.10.2012 14:26
[attachment]WINIETA wodynski 2012ab2.jpgNa stronie http://www.wodynski.info umieściłem genealogia mojej żony Barbary - niestety , wyraźnie widać ,iż na prababce Lucynie Burskiej , która wyszła za mąż za Antoniego Grodeckiego - kończy się moja obecna wiedza, może jednak ktoś pod wpływem lekktury tego tekstu dobrowadzi nas dalej ?
29.10.2012 20:52
Jest jednak koligacja z Bobrami.Pan Adam Pszczółkowski twierdzi,że można tym tropem dojść do XV w. Nieliczna,ale bardzo utytułowana rodzina.
14.03.2014 07:33
Nieoceniony pan Adam Pszczółkowski odnalazł mi akt ślubu, który zawarł z Moniką Sulińską w 1810 r. Jakub Grodecki( przy okazji go odmładzając. Pan Pszczółkowski, najwybitniejszy ekspert od mazowieckiej szlachty twierdzi,że ma " papiery na Burskich".
14.03.2014 08:20
Stanisław,
Gratuluję, w odróżnieniu ode mnie opanowałeś sprawę do perfekcji; pytasz i sam sobie odpowiadasz. Ja pytam tu na tych stronach i nie potrafię na swoje pytania odpowiedzieć. Gratuluję Ci.
Sambor
30.10.2015 07:42
[attachment]akt Burskich.pngvc.pngCo znaczy być dyletantem ? A no to, że przed kompromitacją chronić go może tylko Pan Bóg Miłosierny.
Przedwczoraj , nie posiadałem się z radości po otrzymaniu informacji o Ignacym Burskim, który to jest, według dużego prawdopodobieństwa prapradziadkiem mojej żony. Od razu go polubiłem, jak własnego krewnego i z krótkiej wzmianki stworzyłem anegdotę o jego ożenku z praprababką Anną . Stało przecież w poście: rodzice Lucyny Burskiej to Ignacy i Anna z Kijewskich
zawarli ślub 28 kwietnia 1838 w Woli Szydłowskiej
On wdowiec lat 32, ona panna lat 16
parafia Wyszyny Kościelne
. Dostępu do aktu nie miałem, coś mi z Lucyną z Burskich Olszewską daty się nie zgadzały, ale tym gorzej dla dat. Wkleiłem je i ich do Geni… i bardzo z siebie zadowolony poszedłem spać . We śnie… zaczęły mnie nawiedzać genealogiczne koszmary . Nieboszczycy nie dawali mi spokoju .Rano poprosiłem kuzyna 47 stopnia o pomoc w dotarciu do tekstu metryki. I co się okazało?
Wielmożny Ignacy zrodzony w Woli Szydłowskiej z rodziców Wawrzyńca i Elżbiety z Rzeszotarskich Burskich lat 44 mający był wdowcem po Annie de domo Kijewskiej i żenił się z kimś innym.
A Annę poślubił w 1822 r. Mieli prapradziadkowie mojej żony tylko dwie córki Lucynę( prababkę, która wyszła za mąż za pradziadka Antoniego Olszewskiego) i Adelajdę, która najprawdopodobniej zmarła jeszcze w dzieciństwie. Tropiąc dalej, ale już przy pomocy doświadczonego genealoga dotarłem do aktu zgonu Anny z Kijewskich Burskiej , co pozwoliło ustalić kolejnych przodków moich dzieci Jana i Katarzyny z Rościszewskich Kijewskich ,herbu Żebro , pra-pra-pradziadków mojej żony Barbary de domo Grodeckiej
Według dokumentów pokręciłem w datach ,ale nie w osobach. Wygląda na to, iż legendy o paranteli Burskich z książętami Sanguszkami ,przynajmniej do 1798 r. ( daty urodzin Ignacego Burskiego) potwierdzić nie można.
15.11.2015 09:38
Graficznie to tak wygląda.
17.11.2015 04:02
Europę spowija całun smutku , coraz więcej ludzi białej rasy zaczyna się bać. Ogarnia ich lęk, o przyszłość świata. Naszego świata, tego teraz i jutro... Ja też się o przyszłość, której mi już wprawdzie pozostało niewiele – troszczę .Tłumię w sobie jednak te uczucia , gorączkowo kopiąc w mazowieckich piaskach genealogicznych w głąb ,dlatego większą satysfakcję, niż naloty na zbrodnicze państwo , które przyznało się do ataku na Francję sprawiło mi - odkrycie odległych i to bardzo odległych przodków moich dzieci wnuków. A to wszystko przez rodziców prababki żony Lucyny z Burskich Olszewskiej - Janowi i Krystynie z Rościszewskich Kijewskich .. Jej bowiem rodzicami byli Antoni i Teresa Rościszewscy, którzy oprócz Krystyny,która umarła w 1821 r. mieli córkę Anielę i synów Antoniego ,zmarłego w 1804 r. Tomasza, Filipa i zmarłego w 1838 r. Jana Antoniego Rościszewskich. Rodzicami natomiast prapradziadka żony- Antoniego ,ojca Krystyny byli zmarły w 1723 r. Wojciech i Marianna Rościszewscy,którzy oprócz , wspomnianego syna Antoniego , mieli innych synów ,zmarłego w 1733 r. Stanisława, żyjącego w latach 1710-1767 Stefana i żyjącego w latach 1715-1774, który odziedziczył imię po swoim dziadku Mikołaja.Córki mieli dwie Anielę i Eleonorę,która wyszła za mąż za Ojrzeńskiego. Praprapraprapradziadkami żony, a więc praprapraprapraprapradziadkami naszych wnucząt są zmarły w 1699 r. Mikołaj i Katarzyna z Dębskich Rościszewscy, którzy oprócz Wojciecha, mieli jeszcze syna Marcjana i córki : Elżbietę ,która wyszła za mąż za Bielińskiego i zmarłą w 1716 r. Katarzynę,która wyszła za mąż za Sułkowskiego .
17.11.2015 04:07
Według Janusza Kielaka Burscy pieczętowali się, nie jak utrzymuje Adam Pszczółkowski "Ostoją", ale "Jasieńczykiem : Burski vel Wambkowski vel Wądkowski h. Jasieńczyk, 1450 rok Wola Szydłowska, pow. Ciechanowski, Piasecznica pow. Warszawski, woj. mazowieckie, pow. Wileński, sandomierski."
21.11.2015 02:18
http://www.radiownet.pl/publikacje/gene ... rzemijania