Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Supraśl Monastyr

22.05.2008 21:41
[blok][imglewa]http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/albums/genealogia1/thumb_suprasl_monastyr2.jpgSzczególne znaczenie w rozwoju Kościoła prawosławnego na Białostocczyźnie miało założenie w 1500 r. monasteru supraskiego. Fundatorem jego był właściciel Gródka i Zabłudowa, wojewoda nowogródzki Aleksander Chodkiewicz oraz arcybiskup smoleński Józef Sołtan. W miejscowościach stanowiących uposażenie tegoż klasztoru w ciągu XVI wieku powstają trzy samodzielne jednostki parafialne w Topilcu, Fastach i Choroszczy. Monaster supraski stał się wkrótce drugim pod względem znaczenia ośrodkiem zakonnym po Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej. Mnisi suprascy wywarli duży wpływ na rozwój religijnej i narodowej tożsamości mieszkańców Białostocczyzny
Murowaną cerkiew pod wezwaniem Zwiastowania NMP wzniesiono w latach 1503-1511. Budowla obronna, w stylu gotycko-bizantyjskim, zaczęła zdecydowanie dominować w krajobrazie. W latach 1550-1557 wnętrze świątyni zostało ozdobione freskami, mającymi wyraźnie związki z tradycjami południowoeuropejskimi kościoła wschodniego. Wykonał je malarz serbskiego pochodzenia, Nektarij. Wyposażenie wnętrza wzbogaciło się w 1664 r. o wspaniały barokowy ikonostas, ozdobiony ikonami wykonanymi na płytach miedzianych i płótnie. Jego twórcą był jeden z najznakomitszych snycerzy gdańskich - Andrzej Modzelewski. Całość uzupełniała barokowa boazeria z XVIII w.
[imgprawa]http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/albums/genealogia1/thumb_suprasl_ikona2.jpgSupraśl Arcybiskup Józef Sołtan (późniejszy metropolita kijowski) w 1503 r.podarował monasterowi przywiezioną ze Smoleńska kopię cudownej, XI-wiecznej Smoleńskiej Ikony Matki Bożej - Orędowniczki Białostocczyzny. Ikona supraska zasłynęła jako Supraska Ikona Matki Bożej. Przez kilka wieków Supraska Ikona Matki Bożej była najbardziej czczoną ikoną prawosławną w tym regionie, słynącą z licznych cudów i uzdrowień. Zaginęła w czasie I wojny światowej, gdy mnisi zabrali ikonę uciekając przed wojskami niemieckimi do Rosji, gdzie ikona zaginęła. Obecnie znajduje się tam jej kopia. Jej święto przypada 10 sierpnia.
W kryptach cerkwi Zwiastowania NMP spoczęli przedstawiciele najznakomitszych rodów Rzeczypospolitej: Chodkiewiczów, Sołtanów, Masalskich, Tyszkiewiczów i wielu innych.

[]