Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Uniwersytet Jagielloński w latach I Wojny Świat.-[RECENZJA]

19.03.2010 20:04
"Uniwersytet Jagielloński w latach I wojny światowej" - Perkowska Urszula"Uniwersytet Jagielloński w latach I wojny światowej" - Urszula Perkowska - Kraków 1990 wyd. UNIWERSITAS
Wydano z dotacji Ministra Edukacji Narodowej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nakład 1000 egzemplarzy.

Fragment wstępu
"Uniwersytet Jagielloński przechodził w okresie swego ponad 600-letniego istnienia wiele trudnych momentów. Były wśród nich tak dramatyczne wydarzenia, jak konieczność zamknięcia uczelni wraz z przymusową emigracją profesorów i studentów w okresie najazdu szwedzkiego (1656-1658), kilkakrotne fale germanizacyjne w czasach zaborów, czy też zniszczenie uniwersytetu w latach II wojny światowej. A przecież drugą wojnę światową poprzedziła pierwsza. Wybuchła ona w okresie rozbiorów i mimo ogromu nieszczęść, które spadły wówczas na ziemie polskie, przyniosła Polakom upragnioną wolność. Lata I wojny światowej to niezmiernie ważny okres w dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie był on w skutkach tak tragiczny jak w okresie II wojny, ponieważ pomimo wysiedleń, rekwizycji wojskowych, poboru do wojska pracowników naukowych i młodzieży akademickiej uczelnia poza kilkumiesięcznym okresem mogła działać, oczywiście z tymi ograniczeniami, jakie niosła ze sobą wojna.
Najstarsza polska uczelnia została postawiona wówczas w nowej sytuacji. Konieczność ustosunkowania się do zmieniającej się sytuacji politycznej, trudnych warunków gospodarczych, zmusiła ją do zajęcia się innymi problemami zarówno badawczymi jak też społecznymi. Praca niniejsza obejmująca losy Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach wojny jest próbą odpowiedzi na pytania o przeżycia wojenne pracowników i studentów, osiągnięcia i kierunki badań naukowych, zbilansowanie strat i osiągnięć i ustalenia jakie piętno wycisnęła pierwsza wielka wojna na dziejach uczelni."


Autor:
Urszula Perkowska
Adiunkt habilitowany, absolwent Wydziału Historycznego UJ, doktor habilitowany nauk historycznych, znawca historii nauki i oświaty, archiwista b. z-ca kierownika Archiwum UJ.
Prowadzi badania w zakresie historii nauki i oświaty, archiwoznawstwa.
69 publikacji, do najważniejszych należą książki: Studenci UJ w latach 1945-1948/49 (2001), Jubileusze UJ (2000), Studentki UJ (1994).
Członek Rady Naukowej Archiwum UJ, Rady Naukowej Archiwum Państwowego w Przemyślu.
Członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum"

W książce między innymi:
LISTA PROFESORÓW I DOCENTÓW UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO ZMARŁYCH MIĘDZY 01. 08 1914 r. a 01. 11.1918 r. Przejdź
LISTA STUDENTÓW UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ Przejdź
FOTOGRAFIE np.:

Bergel Rajmund Rajmund Bergel - Nota biograficzna - Przejdź

Kostanecki Kazimierz Kazimierz Kostanecki - Nota biograficzna - Przejdź

Delegacja słuchaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego Delegacja słuchaczy UJ. w Wiedniu 1914/15

Odpowiedzi (1)

13.11.2015 20:06
Witam.
Szukam materiałów dotyczących Anny Kaulbersz.

Na zdjęciu "Delegacja słuchaczy UJ". w Wiedniu 1914/15" znajduje się Anna Kaulbersz (1895/1962), w przyszłości doktor medycyny, profesor pediatrii, docent Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, żona Marynowskiego Zbigniewa .Ppłk Zbigniew MARYNOWSKI s. Adama i Konstancji z Bernasińskich, ur. 16 VII 1892 w Nowym Sączu, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, lekarz, uczestnik wojny 1920 w 20 pp. Następnie służył w 3 p. uł. i 5 pp Leg. ,od 1931 ordynator szp. wojsk. w Wilnie, Ppłk. mianowany w 1936. Zginął w 1940 r. Katyń.
Czy w publikacji znajdują się jakieś informacje dotyczące Anny Kaulbersz?
Pozdrawiam
Iwona Łaptaszyńska.