Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kołopoleski ew. Kołopolewski

17.05.2010 08:16
Witam wszystkich,
chciałbym prosić osoby, które trochę zajmują się pochodzeniem nazwisk o pomoc. Otóż moje nazwisko jest mało popularne i jeżeli już występuje to dotyczy osoby z mojej rodziny. Przejrzałem internet i to co znalazłem to znam i dotyczy moich bliskich. Zamieszkują oni w Łodzi i okolicach np. gm. Aleksandrów Łódzki. Jest też kilka osób w USA, Chickago, które wyjechały tam parę lat temu. I to wszystko. Nie znam żadnych danych dotyczących okresu przed połową XIX w. Nazwisko to występuje w aktach urodzeń z okresu 1860-70, kiedy to Tomasz Kołopoleski (w języku rosyjskim, a Kołopolewski - w aktach w języku polskim) zgłasza narodziny swoich dzieci w Dłutowie. Był on tam lokajem we dworze hrabiego Aleksandra Kamockiego. U dziedzica mieszkał z całą rodziną jak i parę innych rodzin, które zaj,owały się domem, ogrodnictwem, kucharzeniem itp. Nie wiem skąd tam przyszedł, gdyż dwór ten powstał ok. 1855 r. Podejrzewał, że przyszedł z Kamockimi z poprzedmiego miejsca. Z Węgrzynowic? Kamocki był wcześniem dziedzicem Węgrzynowic. Nie wiem też gdzie rodzina udała się dalej. Tomasz Kołopoleski (ur. 1843 (42) chrzcił dzieci w Dłutowie, ale ani aktu małżeństwa ani urodzenia tam nie sporządzano. Nie wiem więc, gdzie był ślub z Ludwiką z domu Mikulską (ur. 1840 (39). Ona nie pochodziła z Dłutowa. Jak więc znaleźć jego akt urodzenia i przodków? Skąd pochodzi to nazwisko, gdzie szukać przodków?
Bardzo proszę o pomoc. Jakie jest pochodzenie nazwiska? Koło Polesia ? A może, jak mi ktoś podpowiedział z miejscowości Kołopaki na wschodnich terenach dawnej Polski? A może etymologia jest zupełnie inna?
Krzysztof Kołopoleski (chociaż rodzina brata ojca to Kołopolewscy)

Odpowiedzi (2)

17.05.2010 09:42
Witam,

pierwsza myśl, która przychodzi mi na myśl... daty urodzenia Tomasza i Ludwiki - to nie 1943 etc. a 1843?

Pytanie: kiedy zmarli i gdzie leżą Tomasz i Ludwika? Można by poszukać aktów zgonów. Jeśli zmarli już w II RP, to na akcie zgonu, wyciągniętym z USC powinny znaleźć się informacje dotyczące daty i miejsca urodzenia Tomasza i Ludwiki, a także imiona ich rodziców i nazwiska panieńskiego matki.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
17.05.2010 10:36
Już zmieniełem. Oczywista pomyłka. To przecież XIX w.
Chętnie bym poszukał w aktach zgonów tylko trzeba znać miejsce zgonu. A może nie?
Czy wystarczy nazwisko i imię? Nie znam nawet miejsca urodzin. Nie mam aktu. Jestem w posiadaniu tylko 4 aktów urodzeń dzieci Tomasza Kołopoleskiego. Tam jest tylko jego wiek gdy zgłaszał narodziny. Stąd znam rok jego urodzenia.