Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wiśniowski Adam (1389 r.) [linia mazowiecka] PROTOPLASTA

22.11.2009 12:50
Adam, protoplasta mazowieckiej linii rodu, ojciec Stanisława, Jana i Marcina, którzy w 1389 r. otrzymali od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego dobra Wiśniewo-Dąb i Gardolin-Dąb k/Zambrowa na ziemi łomżańskiej.

Dzieci:

- Stanisław
- Jan
- Marcin

Borkowski podaje: "Rodzina mazowiecka, z Wiśniewa w pow łukowskim nazwę wzięła (...)" i dalej "w lubelskim i na Rusi czerwonej rozrodzona(...)"

Borkowski jak pierwszego z rodu wymienia Jana:

"Jan podpisany na przywileju danym Rusi 1537" - ale na jakiej podstawie umieszcza go właśnie w tych Wiśniewskich h. Prus I ? Pomiędzy Adamem i jego synami (XV w.) a Janem podpisanym na przywileju jest 100 letnia dziura.

Genealogię późniejszej rodziny hrabiowskiej Borkowski rozpoczyna ok. połowy XVII w.:

Jan z Wiśniewa Wiśniewski vel Wiśniowski, cześnik łomżyński, zaśl. Agnieszkę z Lenartowiczów h. Pobóg, burgrabiankę żmudzką.

jego syn: Stanisław Michał, skarbnik i podczaszy nurski, chorąży żydaczowski, żona Stanisława Michała: Helena z Kamińskich h. Topór, córka Stanisława sędziego grodzkiego krzemienieckiego i Marii z Kozubowskich h. Zamora. Ich synem jest Ignacy, starosta rodochowski (?)(sic!), (właść. rahodowski?), żonaty z Teresą Magierą Mirecką, łowczanką latyczewską (córką łowczego latyczewskiego?). W dokumentach zbioru Aleksandra Czołowskiego w AGAD znajduje się:

- skrypt dłużny Jana M. Osuchowskiego dla Ignacego Wiśniewskiego sty rahodowskiego na 542 zł pol. [1771];

[J.S. Borkowski, Genealogie żyjących utytułowanych rodów polskich, Lwów 1895, s. 631-632]
[S.Górzyński, Arystokracja polska w Galicji, Warszawa 2009, s.387]
http://www.agad.archiwa.gov.pl/pomoce/AC.xml