Od r. 1926 właścicielem Chłapowa jest Stanisław Maciejewski, dyplomowany agronom. Wśród zabytków historycznych, znajdujących się w Chłapowie, wymienić należy 2 grodziszczka pochodzące z czasów pogańskich, oraz starożytny, w stylu romańskim kościół w Gieczu, z r. 1125. W Grodziszczkach wznosi się dalej drewniany stary kościół, którego patronem jest obecny właściciel majątku.
Pałac, w stylu empirowskim wybudował w roku 1864 ówczesny właściciel Chłapowa: mieści się w nim bogata kolekcja obrazów, pendzla Krzesza, Zaboklickiego, Lewańskiego i in. Piękną ozdobą majątku jest 6 ha stary park, systematycznie założony, posiadający wielką ilość starodrzew.
Chłapowo, znajdujące się w wysokiej kulturze rolniczej, jest uprzemysłowione, a z roku na rok obecny właściciel podnosi poziom i wartość majątku. Prowadzi się hodowlę nasion buraczanych i odsiewy jarych zbóż oryginalnych.
Z hodowli zwierzęcej zasługuje na szczególną uwagę wzorowo prowadzona chlewnia rasy Cornwal. Obora obejmuje bydło mleczne opasowe. Rok rocznie Chłapowo używa pługu parowego na obszarze 150 ha. Obszar ziemi ornej wynosi 550 ha, 65 ha łąk nawodnianych, 55 ha pastwisk, łąk jednokośnych i ogrodów warzywno-owocowych.
Majętność składa się z majątku głównego Chłapowo i folwarku Giecz, tworząc jedną całość gospodarczą. Obydwa majątki przecina szosa Środa-Nekla. Buraki z 45 ha odstawia się do cukrowni w Środzie. Gorzelnia w Chłapowie rok rocznie czynna, produkuje z własnych kartofli 380 hi 100% alkoholu. Projektowane jest założenie jedwabnictwa, w tym celu w r. 1927 zasadzono 120 drzew morwowych.
Adres: Chłapowo, poczta Dominowo, stacja kolej. Nekla, telefon Nekla 6, powiat Środa.