IWNO
POWIAT: ŚREDZKI
WŁAŚCICIEL: IGNACY hr MIELŻYŃSKI
1929 - Pierwotnymi właścicielami Iwna była rodzina Iwińskich. W obecnej chwili Iwno jest w posiadaniu Seweryny i Ignacego hr. Mielżyńskich. Dzięki zabiegom obecnego właściciela, majątek, który w chwili objęcia liczył około 1500 ha obszaru, powiększył się do około 3700 ha. Nabyte przez niego przyległe folwarki i adjacenty, zostały wykupione z rąk niemieckich, w tych ciężkich dla polskości czasach, kiedy zaborcy nie tylko utrudniali wzrost, ale starali się o zniszczenie polskiego stanu posiadania.
Dzięki intensywnej pracy, przeprowadzonym meljoracjom rolnym i uprzemysłowieniu majątku, Iwno stanowi dzisiaj niezwykły warsztat rolniczy.
Okopowiny stanowią w produkcji rolnej trzy piąte całego obszaru.
Kartofle sadzi się na ziemiach mocnych Wolthmany, na lżejszych Ella i Silesia. Przerabia się je w gorzelniach w Iwnie i Siedlcu oraz w suszarni w Siedlcu.
W wysokim stopniu stosuje się nawozy sztuczne. Iwno posiada dwa garnitury pługów Towlera. W lwnie prowadzi się hodowlę konia i to:
1. pełnej krwi - Iwno posiada 25 matek stadnych pełnej krwi,
2. konia szlachetnego półkrwi i
3. konia zimnej krwi.
Źrebiąt chowa się rocznie około 100 sztuk. Liczne medale i dyplomy, otrzymywane na różnych wystawach, świadczą o wysokim poziomie hodowli iweńskiej.
W kluczu iweńskim są 3 obory z około 200 krowami. Mleko przerabia się we własnej mleczarni. Obora opasowa tuczy rocznie około 500 sztuk. Chów świń stoi również na wysokim poziomie. Trzy owczarnie mieszczą około 1500 owiec rasy „Rambouillet" z krzyżówką „Merino".
W kluczu iweńskim prowadzi się dalej racjonalną gospodarkę rybną. Gospodarka leśna znajduje się pod kierownictwem specjalnego nadleśniczego.
Adres: Iwno, poczta i stacja kolejowa Kostrzyn, telefon Kostrzyn nr. 21, powiat Środa.
Bibliografia
Złota Księga Ziemiaństwa...