Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarze - Litwa

Znajdź album
Galeria cmentarzy polskich leżących we współczesnych granicach Litwy

Albumy (206)

Strona z 9 Następna >

Alkiskiu - Alkiškiai. Litwa

Alkiskiu - Alkiškiai -,na Żmudzi w okręgu szawelskim w rejonie okmianskim. - 3 km na północny-wschód od AKMENE nad rzeką Dubikine. Kościół Luterański konsekrowany w 1865 r..

Balwierzyszki- Balbieriškis. Litwa

Balwierzyszki Balbieriškis) – na Litwie do 1870 miasto w okręgu kowieńskim w rejonie Preny, siedziba starostwa Balwierzyszki.Za Królestwa Polskiego gmina Balwierzyszki należała do powiatu mariampolskiego w guberni suwalskiej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i Litwę powiat mariampolski na podstawie umowy suwalskiej wszedł 10 października 1920 w skład Litwy. Zachowało się parę grobów opisanych po polsku

Bartniki - Bartninkai

Bartniki - Bartninkai - na Litwie w okr. mariampolskim w rej. wyłkowyszki, położone ok. 17 km na południe od Wyłkowszek, prz drodze 5106 Vilkaviškis - Bartninkai - Aistiškių i 5115 Patilčiai -Bartninkai - Kaupiškiai. Wieś założona w XVI wieku, od 1744 prawa miejskie. Znajduje się tu poczta, kościół parafialny i ambulatorium. Bartniki - ruina kościola zniszczonego w 1944 r, wybudowanego w latach 1779- 1790. Dzisiaj mieści się tutaj .siedziba starostwa Bartniki.

Bazyliany - Bazilionai

Bazyliany - Bazilionai –( dawniej Padubis –Padubysys). Leżą na Litwie, w okręgu szawelskim, w rejonie szawelskim w pobliżu rzeki Dubissa., W 1744 r król August III nadał przywilej organizowania jarmarków . Miejscowość znana pod tą nazwą od roku 1749 kiedy przybyli Bazylianie zakładając tu szkołę parafialną. Do 1795 roku miejscowość znajdowała się w granicach Polski.

Bejsagoła - Baisogala. Litwa

Bejsagoła- Baisogala niegdyś siedziba starostwa. W podziemiu kościoła groby Komarów. Obok kościoła grób Baniewiczowej z Ruszkowskich 1812-1887 na cmentarzu grób M. Kierbedzia 1848-1908, poza tym nie wiele starych grobów z napisami polskimi . Odwiedzających to miejsce prosimy o wnoszenie poprawek w opisach a także zapraszamy do wstawiania zdjęć starych grobów.

Berżery -Beržoras. Litwa

Berżery -Beržoras - w okręgu telszańskim‎ w rejonie Płungiany /Plunge w gminie Plateliu. Cmentarz położony przy kościele p.w. Św. Biskupa Stanislawa

Betygoła - Betygala Litwa

Betygoła - Betgoła, pow. kowieński, o 74 w. od Kowna. Miejscowość znana była już w 1253 r. Pierwszy kościół katolicki św. Mikołaja, drewniany, zbudowany był juz w 1416 przez w. ks. lit. Witolda, wielokrotnie odbudowywany. Na cmentarzu na grobach nazwiska polskie pisane w języku litewskim.

Bezdany- Bezdonys. Litwa

Bezdany- Bezdonys maleńka miejscowość zapisana już w 1516 r nadana przez Zygmunta Starego Ojcu kardynała Stanislawa Hozjusa – Ulrykowi Hozjuszowi.. Potem należała do Jezuitow a w 1774 r do Łopacińskich.W Bedanach Bezdonys stara stacja kolejowa-pamiętna z napadu zbrojnego w 1908 r na pociąg pocztowy , drewniany kościołek katolicki, szkola . cmentarz katolicki- na nim groby z polskimi nazwiskami

Birsztany - Birštonas Litwa

Pierwsze wzmianki o Birsztanach pochodzą z1382 r.Kroniki krzyżackie odnotowały w zakolu Niemna warowny gród litewski Birstein. W 1475 r. mieszkał tutaj Kazimierz Jagiellończyk z królową Elżbietą i synami W XVI w. istniało już miasteczko z kościołem parafialnym. W 1846 r. powstał tutaj pierwszy zakład leczniczy a jego orędownikami byli doktorzy Benedykt Bieliński i Adam Bartoszewicz. Swoja świetność największa miały Birsztany przed I Wojna Światowa. Uzdrowisko jest stale rozbudowywane a walory jego sa doceniane nie tylko przez Litwinów. Birsztany pozyskały prawa miejskie w 1966 r.,W centrum miasteczka – stary katolicki cmentarz na którym paręnaście zachowanych grobów z polskimi napisami.

Biteny - Bitėnai Litwa. Cmentarz Luterański

Bitėnai (niem. Bittehnen) to wieś w gminie Pojegi (Pagėgiai ) na Litwie wzmiankowana po raz pierwszy w 1500. Miejscowość leży na brzegu rzeki Niemen pobliżu ważnego archeologicznego o wielkiej tradycji religijnej wzgórza Rambynas, który od 1992 r. jest rezerwatem przyrody. Cmentarz luterański starannie utrzymany przez potomków- Vydunasów i Ich przyjaciół na którym są pochowani Vydunas Vilhelm 1868-1953 filozof, pisarz, dziennikarz i Martynas Jankus 1858-1946 litewski działacz narodowy na terenie Małej Litwy, publicysta i wydawca, redaktor czasopisma "Auszra".

Biteny - Bitenai Silenai Cmentarz Ewangelicki

Bitėnai -Silenai w gminie Pojegi. Miejscowy cmentarz ewangelicko luteranski. Według przekazów cofające się wojska napoleonskie na tym cmentarzu ukryły kosztowności zrabowane w świątyniach. Rosyjscy funkcjonariusze w r 1974 przy pomocy ciężkiego sprzętu szukając ukrytego skarbu przekopywali cmentarz do głębokości 10 m. Nikt nie wie tak na prawdę czy skarb był tam złożony, czy skarb odnaleziono i czy powrócił do kościołów, gdyż nie dozwolono nikomu zbliżać się do cmentarza w czasie gdy tam trwały poszukiwania. W r 2010 cmentarz został uporządkowany i ogrodzony a nad bramą umieszczono napis. Na cmentarzu odsłonięty został pomnik z inicjatywy Ewy Jankute dzisiaj 87 letniej poświęcony pamięci tam pochowanym mieszkańcom okolicy.

Bopty - Babtai . Litwa

Bopty - Babtai Litwa - to niewielka miejscowość 24 km na północ od Kowna, w powiecie kowieńskim na lewym brzegu rzeki Niewiaży /Nevėžis przy drodze z Kowna do Rygi.W źródłowych zapisach pojawiła się nazwa już w 1394 roku. W 1672 w Babtai zbudowano pierwszy kościół a w 1777 roku utworzono szkołę parafialną. W 1732 roku Babtai otrzymało przywilei na przeprowadzanie cotygodniowego targu W 1792 roku Babtai otrzymało prawa magdeburskie i herb. Niestety wielokrotnie było poważnie palone. Społeczeństwo Babtai uczestniczyło w Powstaniu w 1863 . W Babtai pieknie utrzymany jest kościoł rzymsko katolicki p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Na miejscowym cmentarzu wiele starych grobów z epitafiami polskimi

Bukonys - Litwa

Bukonys- wieś na Litwie w rejonie Jonawa znana już w XVI gdyż położona była przy ważnej drodze z Warszawy do Petersburga. Osada straciła na znaczeniu gdy drogę tę przebudowano
i wieś została na uboczu .Przy kościele stary cmentarz i na obrzeżu cmentarz drugi

Butrimoniai

Butrimoniai –
w okręgu poniewieskim i wiejskiej gminie poniewieskiej w parafii Krekenawe, w pobliżu płynie rzeczka Linkava . Przy drodze drewniany stylizowany krzyż ku czci wygnańców i nieco dalej od drogi wiejski mały cmentarz na którym jest parę grobów z polskimi inskrypcjami.
Dzisiaj to tylko parę domów przy drodze i zagubionych w polach .


Butrymańce - Butrimonys Litwa

Butrymańce - Butrimonys Litwa położone w okręgu wileńskim w gminie rejonowej Soleczniki, w połowie drogi między Ejszyszkami i Solecznikami.

Kościół murowany Zbawiciela.. W pobliżu cmentarz na którym
zachowały się nieliczne groby z nazwiskami pisanymi w języku polskim

Czekańce- Čekonys

Czekańce- Čekonys wieś na Litwie , w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim w gminie Dobejki powstała w XVI w. Należacy do parafii w Dobejkach - Debeikių cmentarz położony tuz przy drodze lokalnej Dobejki- Czekince, zostal ogrodzony kamiennym parkanem w 1910 r. a w 1936. podwoił swoją powierzchnię. W roku 1955 wymurowano do niego prowadzącą nową metalową bramę ktorą wykuł miejscowy kowal Paweł Scud. Na cmentarzu w jego centrum jest drewniana kaplica. W latach 1941-52 z zesłano na Syberię na 20 osób. We wsi w 1948 roku powstały kołchozy w latach dziewięćdziesiątych przekształcone na firmę rolniczą która zostala w 1997 r ostatecznie zlikwidowana.

Czekiszki - Čekiškė Litwa

Czekiszki - Čekiškė – na Litwie, nad Dubissą, w okręgu kowieńskim, w rejonie kowieńskim. Pierwsza parafia powstała tutaj już w 1620 r W latach 1625-1627 istniała szkoła parafialna .W końcu XVIII wieku Czekiszki otrzymały przywilej urządzania targów. Dobre położenie nad rzeką spowodowało że miejscowość zaczęła się rozbudowywać . Napływali osadnicy. Wokół rynku powstały liczne sklepy i karczmy , pracownie rzemieślnicze.W roku 1863 Czekiszki znane były z działań patriotycznych .W okresie międzywojennym 70 % miesz-kańców stanowili Żydzi w czasie okupacji hitlerowskiej większość z nich zginęła.Na Cmentarzu miejscowym zachowany nie wiele grobów z epitafiami polskimi

Czerwony Dwór - Raudondvaris Litwa

Czerwony Dwór- Raudondvaris - w rejonie kowieńskim na zachód od Kowna u zbiegu rzek Niemna i Niewiaży. Siedziba starostwa. Miejscowość wzmiankowana w kronikach zakonu krzyżackiego z 1392 roku. Tu dochodziło wiele razy do wielkich walk z Krzyżakami. W Raudondvaris jest kościół p.w. Św. Teresy.. Dobra niegdyś królewskie potem kolejno Radziwiłłów, Zabiełłów, Tyszkiewiczów i Ci ostatni maja tutaj swoje groby. Obok kościoła pomnik Naujalisa Juozasa -organisty, kompozytora, pedagoga i dyrygenta chóralnego.
Na miejscowym cmentarzu grób Zabiełłowej i architekta Anichini Cezarego.

Datnów – Dotnuva

Datnów –Dotnuva w okręgu kowieńskim w rejonie kiejdańskim, przy drodze Kiejdany – Szawle. Pierwszy kościół zbudowany przed 1636 metrów. W 1637 Datnów otrzymał prawa miejskie. Następny, drewniany, w 1699 roku. W 1702 osiedlili się tutaj bernardyni. W 1768 rozpoczęto budowę murowanego klasztoru w stylu barokowym, który po powstaniu styczniowym został zamknięty. W miejscu drewnianego kościoła ufundowanego przez Brzostowskich powstawal w latach 1773 -1810 murowany kościoł. barokowy p.w. Zwiastowania Najświętszej NMP .

Diržiai

Diržiai- wieś w północno-wschodniej rejonie pokrojskim w okręgu szawelskim obok drogi 211 Linkuva - Žeimelis

Dobejki-Debeikai

Dobejki;-Debeikai- Debeikių -na Litwie, nad brzegiem rzeki Oknista, w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim, w pobliżu Uteny, Wiżun i Anyksciai . Są siedzibą gminy Dobejki;
Prośba do wszystkich miejscowych osób o pomoc w odczytaniu inskrypcji na grobach także o dosyłanie zdjęć grobów ze starego cmentarza wraz z opisami,

Dorbiany - Darbėnai

Dorbiany - Darbėnai - na Litwie, położone w okręgu kłajpedzkim w rejonie kretyngańskim, 14 km na północ od Kretyngi w pobliżu granicy z Łotwą,. Są siedzibą starostwa Dorbiany. Znajduje się tu kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła. Dzwonnica drewniana z XIX w. i stary cmentarz

Dowiany - Daujėnai Litwa

Dowiany - Daujėnai na Litwie. Miejscowość położona w okręgu poniewieskim, w rejonie pozwolskim, nad rzeką Orią.

Druskieniki . Druskininkai. cmentarz prawosławny.

Strona z 9 Następna >