Aktualności
Baranowicze

Elementarze przekazane na Białoruś


14 listopada 2017

Udało się dostarczyć do biblioteki szkolnej w Baranowiczach na Białorusi 2 paczki podręczników do języka polskiego. Każdy kto z takim materiałem przekraczał granicę wie, że nie jest to proste zadanie. To nie pierwszy i nie ostatni raz – działamy dalej metodą małych kroczków, i każdy może nam pomóc. Koszty transportu i logistyki to w takich akcjach największa trudność.

W Baranowiczach uczy się kilkaset polskich dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest na wsiach, gdzie Polaków jest dużo, a brakuje wszystkiego co mogło by posłużyć do edukacji szkolnej lub domowej. Na Białorusi działają grupy formalne i nieformalne. Te drugie z oczywistych względów mają utrudnione działanie i bardzo liczą na wsparcie z Polski. Niestety czasem nie można o tym pisać, aby ich nie narazić stąd mała świadomość w Polsce sytuacji mieszkających tam Polaków.

Do naszych baz trafia wiele zdjęć grobów z Białorusi, a także śladów Powstania Styczniowego czy działań wojennych. To również dzięki Polakom tam mieszkającym udaje się zachowywać pamięć o nich.

Ma zdjęciu p. dyrektor Eleonora Jarmolicz – dyrektor szkoły w Baranowiczach i  Benedykt Kałafatiuk, dzięki któremu akcja zakończyła się sukcesem.

Nie bądź obojętny – zostań darczyńcą.

Galeria z wydarzenia: