Aktualności
IMAG4008

Matka Boża Bełzko-Częstochowska


15 czerwca 2017

W przeddzień Święta Bożego Ciała na Jasnej Górze została poświęcona wyjątkowa kopia obrazu „Czarnej Madonny”. Uroczystego przekazania dokonali dwaj niezwykli hierarchowie – biskup Wacław Depo – Metropolita Częstochowski i arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski.

Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został ponad 600 lat temu przywieziony przez Władysława Opolczyka z Bełza. Teraz kopia wraca do parafii, gdzie będzie miała swoje miejsce w kościele w Krystynopolu. To historyczne wydarzenie na którym „Genealogia Polaków” była wśród zaproszonych gości. Inicjatorem wydarzenia jest bowiem ks. Mikołaj Leskiw – proboszcz Krystynopola. Obecni byli też inni przyjaciele Fundacji – m.in. ksiądz Jacek Waligóra z Halicza i prezes Towarzystwa Polskiego w Krystynopolu – Natalia Żuk.

Ksiądz Arcybiskup Mokrzycki mówiąc łamiącym się ze wzruszenia głosem wskazał na ślady ślubów Jana Kazimierza we Lwowie, na opiekę Matki Bożej nad Polską i na źródło tożsamości jakim była obecność cudownej ikony w dziejach Rzeczypospolitej.