Aktualności
Wiadomości Polskie 49

Pismo które dociera do Polaków w całej Rosji


8 grudnia 2016

Wyszedł kolejny numer „Wiadomości Polskich” wydawanych w Krasnodarze u stóp Kaukazu, a w nim artykuł „Genealogii Polaków” o nowej strategii polskiej polityki historycznej. Pismo to wydawane jest przez grupę zapaleńców i dociera za darmo na obszar całej Rosji.

Kolportaż dociera do Polski w tym do Senatu i cyfrowej biblioteki UW, czyta nas Polonia USA, Belgii, Francji, dostajemy listy nawet z Australii. Czytają nas nawet na Syberii i na Kaukazie” – mówi Jan Karbownicki, jeden z redaktorów pisma.

To potężna praca, wykonywana w trudnych warunkach. Pismo opisuje wydarzenia z historii Rzeczypospolitej, przybliża rodzimą kulturę, opisuje miejsca które warto odwiedzić, przypomina przepisy, przysłowia, opowiada o polskich orderach, bohaterach. Zadziwia jakoś i obszerność pisma, stojące na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie. Np. łączony nr 34.-35. cały był poświęcony orderowi Virtuti Militari i osobom które go otrzymały, a 38. Powstaniu Styczniowemu. Wiele artykułów pisanych jest w dwóch językach, gdyż znaczna część potomków Polaków wciąż ma trudności z czytaniem po polsku.

W tym roku „Genealogia Polaków” postanowiła wesprzeć redakcję nie tylko przesyłając artykuł ale zaopatrując ją w potrzebne słowniki, leksykony i inne materiały redakcyjne. Cel ten można wesprzeć na naszej stronie „Wspieraj to„.

Całe czasopismo w formie pdf można pobrać na tej stronie.