Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wykaz bitew starć i potyczek stoczonych w latach 1863/1864

28.05.2012 07:51
[size][color]Pełny wykaz potyczek wraz z opisami w naszej bazie - wyszukiwarka">[size][color]Pełny wykaz potyczek wraz z opisami w naszej bazie - wyszukiwarka

Poniżej zaprezentowano skrótowo listę bitew, starć i potyczek stoczonych w latach 1863/1864 - spisanych przez Józefa Białynię Chołodeckiego
Tytuł : Pamiętnik powstania styczniowego w pięćdziesiątą rocznicę wypadków


[color]Andrzejów -23 listopada
Annopol także Rachów – 6 lutego
Antole -13 Marca
Azerota
Babiak
Babice lub Buda Zaborowska – 14 kwietnia1863
Babskie obok Rawy -14 maja
Baby
Balinka -24 kwietnia
Balków – 9 lipca
Balwierzyska -22 maja
Bałaszewo – 31 marca
Bałłów 4 maja
Banachy – 20 marca
Baraki – 29 maja
Baran także Łuka
Baranie Peretoki -1 listopada
Baranów
Bartkowice
Batowskie Lasy
Batorz – 6 września
Bebełno
Bełchatów – lipiec
Bereźniki w Sejneńskiem
Berezyna
Bialska Puszcza
Biała - 22 stycznia,2 lutego,17 maja,15 czerwca i 18 sierpnia1863
Białaczewo- 9 marca
Białka
Białobrzegi obok Kocka – 27 maja,23 grudnia
Białobrzegi w Radomskiem – 2 lutego ,8 czerwca
Białogóra w Kobryńskiem – 25 maja
Białogrądy w Augustowskiem
Białowieska Puszcza
Białozyrski Las – czerwiec
Białystok – styczeń
Biebrza
Biegajewo
Bielany – 18 listopada
Bieniszewo
Bieruń
Biłgoraj -2 września
Biłoniżki
Birze także Madejki,Gudziszki,Sznurkiszki - 2,3,i 4 maja
Biskupice – 17 sierpnia
Blizin – 9 czerwca ,21sierpnia 1863 i 15 marca 1864
Błażki – 16 listopada
Bobrowniki
Bobrza – 10 czerwca
Bodzanów
Bodzechów – 16 grudnia
Chinów – marzec
Chlewce
Chlewiska – 21 kwietnia
Chlumów – 22 stycznia 1864
Chmielnik – listopad
Chmielów także Rzeczniów lub Sienne – 6 maja
Chojnów – 19 maja
Chorzele – 9 marca
Chorzelów
Chorzenice obok Radomska – 5 lipca
Chrapowieckie Lasy – 20 sierpnia
Chrobrza także Zagoście – 17 marca
Chromków w Mławskiem – 9 sierpnia
Chruślina – 28 kwietnia,30 maja,4 sierpnia
Chruściechów także Kamień 26 maja
Chudziszki - 8 maja
Chwałowice także Borów lub Łążek 22 października
Ciechanów - 30 lipca
Ciepliny - 10 Lutego
Cierno – 22 września
Cieświca – 30 maja
Cików – 9 grudnia
Ciosny
Ciotusza - 11 listopada
Cisów
Cmielówka
Cyców – 14 grudnia
Cyrusowa Wola – 4 września
Cytowiany – 8 kwietnia i 15 czerwca
Czajówka – 11 lipca
Czarna – 24 września
Czrna Rzeczka
Czarny Bór w Augustowskiem
Czarny Dwór
Czarny Staw
Czartoszowa
Czekiszki także Eiragola i Wysoki Dwór -30 marca
Czeruca
Czernichów w Krakowskiem - 15 sierpnia
Czrnichów w Galicji - 23 marca
Czersk – 27 maja
Częstoborowice – 30 lipca
Częstochowa
Częstochowice – 30 lipca
Czosna – 1 maja
Czysta Buda także Pilwiszki – 2 luty,9 marca i lipiec
Czyżewo także Małkinia lub Zaręby – 13 maja
Dalszyckie Lasy
Dalków w Łęczyckiem – 10 września
Daniliszki w Kowieńskiem – 19 Października
Daniszewo – 22 kwietnia 1864
Danków
Darszyszki – 13 listopada
Dartka na Wołyniu
Dąbek
Dąbroszyn
Dąbrowa
Dąbrowice – 3 lipca
Dąbrówka
Dąbrowo – 27 lipca
Deptuły – 5 sierpnia
Depułtycze – 5 sierpnia
Derewno – 14 lipca
Derylaki
Debno -Wola – 1 czerwca
Dębsk
Długa w Sejneńskiem - 19 Września
Długi Kąt
Dłutów - 28 października
Dmochy – Glinki
Dobieszków – 25 września
Dobów
Dobra – 24 lutego i 15 lisopada
Dobrosłów także Mieczownica – 2 marca
Dobrzelin – lipiec
Dołha – 5 maja
Dołhobyczów
Domaczew – 10 lipca
Domowicko
Dorohucza – 29 sierpnia
Drapcza – 10 lutego
Drożdżewo nad Oszycem także Płaska Góra – 12 marca i 27 czerwca
Dubicze - 13 maja
Dubieńki
Dubno - 27 lipca
Duchnów
Dumbel – 11 sierpnia
Dusiaty
Dynak - 17 sierpnia
Dzbądz – 14 lipca
Działoszyce
Dziecinów – 18 marca
Dziewy
Dzwinosa – 9 maja
Dzwinowskie Lasy
Eiragola także Czekiszki i Wysoki Dwór – 30 marca
Ewiny – 26 lutego
Fajsławice - 24 Sierpnia
Feliksów
Fidesta – 5 marca
Finkówka także Krzywda - 8 listopada
Fryszki- 21 maja i 6 lipca
Gace także Maniów – 20 czerwca i 11 lipca
Garbów – 22 listopada
Garwolin także Żelechów – 8 listopada i 23 grudnia
Gentany
Gidle
Giebułtów – 16 marca i 14 maja
Giedrojcie – 24 czerwca
Giedzie w Sejneńskim - 19 kwietnia
Gietanów
Ginetyn także Rogów – 18 kwietnia
Glanowski Dwór - 15 sierpnia
Głęboki Kąt – 15 czerwca i 30 sierpnia
Głuchowski Las także Kobylanka – 1 i 6 maja
Gołąb
Grojec – marzec
Grzybawa Góra – 17 kwietnia
Gudziszki – 3 maja
Guzów – 22 sierpnia
Gwizdały w Stanisławowskiem
Gwoździków – 20 czerwca
Haliw w Pińskiem – 23 czerwca
Hańsk – 7 marca i 9 lipca
Horelec – 16 sierpnia
Horki – 17 maja,22 maja i 27 maja
Hornów – 4 maja
Hrubieszów
Hudcza
Hudyszki – 8 maja
Huta Duninowska
Huta Irena
Huta Krzeszowska – 21 marca ,7 maja i grudzień
Huta Szklana
Huta Szczecińska – 9 grudnia 1863 i luty 1864
Ignacewo w Konińskim – 8 maja i 10 czerwca
Igołomia – 21 marca , 3 maja i 15 sierpnia
Ihumeń
Iłża także Lubienie – 20 sierpnia 1863 i 17 stycznia 1864
Iłżyckie Lasy – 22 kwietnia
Imbramowicze – 15 sierpnia
Inowładz – 10 lipca
Irena także Szyce – 7 maja,31 sierpnia
Iwaniski – 21 października
Iwnica – kwiecień
Izbica – 10 lutego,29 czerwca i 16 sierpnia

Tytuł : Pamiętnik powstania styczniowego w pięćdziesiątą rocznicę wypadków

Komentarze (4)

28.05.2012 13:40
[color]Jaktory także Strzygów w Łęczyckiem – 9 lipca
Janin w Wołkowyskiem- 27 maja i 16 czerwca
Janów – 6 lipca i 18 lipca
Janówka także Sajówka lub Romanowo – 11 lipca
Jarchowce – 21 października
Jaswojnie
Jawór – 1 marca
Jawór Solecki – także Wirzchowiska - 6 listopada
Jaworzniki – 24 kwietnia
Jedlanka – 20 marca 1863 i 19 stycznia 1864
Jedlna – 22 stycznia i 19 marca
Jeleniec także Komorów – 7 maja
Jelno – styczeń 1864
Jerysza
Jeziorańskie Lasy – 25 lipca
Jeziorko – 3 maja i 29 października
Jeziory – 20 kwietnia
Jeżewo
Jędrzejów
Józefów - 17 i 24 kwietnia
Józefowskie Lasy – 24 kwietnia
Julianka
Jurantów
Jurewice – 16 maja
Jurkowice także Staszów – 20 października
Kaczany w Ostrołęckiem – sierpień
Kadysz w Augustowskiem – 21 maja
Kajsarowskie Lasy – 30 marca
Kalwarya – 20 listopada
Kałuszyn także Kuflew – 22 czerwca i 5 sierpnia
Kambrów
Kamień także Chruściechów – 26 maja
Kamińsk
Kamionka
Kania Wola – 27 czerwca i 26 lipca
Karczewo
Karopole także Tauros – marzec
Kaszew – 4 lipca
Kazimierz – 22 stycznia
Kajserlingowski Las -8 Października
Kępa
Kiejdany – 20 Października i 26 listopada
Kielce
Kieńczewo
Kietlanka oraz Zaręby 13 maja
Klaryszki 9 lipca
Kleczewo – 10 czerwca i 13 lipca
Klimuntów – 20 października
Klonów – 26 lutego
Kluczów
Klusko – Pustowo – kwiecień
Kobylanka także Głuchowski Las – 1 i 6 maja
Kochany
Kocimów
Kociołek – 9 kwietnia
Kock – 25 grudnia
Kodeń – 22 stycznia
Kolano - 18 listopada
Kolety – 22 kwietnia
Kolno także Rzotkiewnica – 18 listopada
Kołacin – 28 lipca
Koło w Kamieńskim – 6 maja
Kołodno w Pińskiem – 11 i 13 lipca
Kołyniany w Święcińskiem – 21 maja
Komorów /miasto i włość/ - 7 maja,19 czerwcai 4 lipca
Koniecpole – 25 maja i 8 listopada
Konin - 1 marca,16 i 17 marca i 3 października
Końska Wola
Końskie - maja 1864
Konstantynów Podlaski także Sarczaki – 25 sierpnia
Koprzywnica – 15 marca 1864
Korczewo
Korsakiszki - 7 lipca
Korytków
Korytnica w Lubelskiem – 10 czerwca,29 lipca,2 sierpnia i 24 września
Kościelno w Płockiem – 13 kwietnia
Kossowo w Kieleckiem – 21 października
Kostangalia /Rumunia/ - 15 lipca
Kosumin – 30 kwietnia
Koszary w Radomskiem
Koszowata
Kotlice Kieleckie
Kotra/rzeka/
Kowala - 21 sierpnia
Kowalki - 23 kwietnia
Kowel nad Taruyą – 25 marca
Kozienice – 24 marca
Koziejaty pod Izbicą
Kozin także Ostrowy – 3 Października
Koziołki
Kozi Róg w Limanowskiem – 4 kwietnia
Kozi Rynek także Mikasówka 29 czerwca
Kozłowa Ruda – 1 kwietnia
Krajków – 28 stycznia
Krasław – 26 kwietnia
Krasne
Kraśnik oraz Urzędów -18 lipca
Krasnobród – 23 marca 1863 i 7 stycznia 1864
Krasnocin
Krasnopole
Krasnystaw
Krępna także Wierzchowiska – 6 listopada
Krokinów
Królowa Niwa
Królowy Most w Białostockiem luty i 9 czerwca
Krubki w Stanisławowskiem
Kruszyna – 29 sierpnia
Krzesławki - 25 kwietnia
Kruszany - marzec
Krzeszów – 21 marca
Krzykawka także Małobędz lub Sławków – 5 maja
Krzywanice także Wiewr – 6 września
Krzywda także Finkówka - 8 listopada
Krzywosądza – 19 lutego
Krzyżanowica – 20 sierpnia
księżopole także Piaski – 12 października
Ktery – 15 lipca
Kuczbory
Kuflew także Kałuszyn – 23 czerwca i 5 sierpnia
Kunki także Gombin w Gortyńskiem – 15 maja
Kunów w Sandomierskiem – 20 stycznia 1864
Kurów w Opatowskiem
Kutno
Kuzie
Kuźmianka w Wieluńskiem- 4 kwietnia
Kuźnica Grabowska- 26 luty
Kowiliń – 21 października
Lańska puszcza w Wilkomierskiem
Las Bieliński także Horki – 17 Maja
Ląd
Leinbok
Lelów także Mełchów – 30 września
Leńczany – 14 marca
Leńcze w Kowieńskiem – 5 kwietnia
Leniatyny
Lesznowola – 25 stycznia
Lidowiany – 8 kwietnia
Lipa
Lipiny
Lisigród
Lis-Warta w Kaliskiem - 24 kwietnia
Litewniki – 19 sierpnia
Lubar – 10 maja
Lubartów – 22 stycznia
Lubartowskie Lasy
Lubieniec także Iłża – 17 stycznia 1864
Lublin – sierpień
Lubochnia – 8 lutego
Lubowidza w Mazowieckiem – 24 lipca
Lubowidz w Mławskiem – 14 października
Lubustów – 25 kwietnia
Luszawa – 4 marca
Latatów – 15 czerwca
Lutoborze – 22 grudnia
Luta – 7 marca
Łabądź w Łomzyńskiem – 7 września
Łabunarska Puszcza także Święciany – 21 maja
Łagiewniki
Łaksztociany Maj
Łańskie Lasy
Łask – 25 sierpnia
Łaskarzew – 24 stycznia
Łaszki także Medwedówka – 25 maja
Ławków – 29 czerwca
Łazy także Zawiercie – 21 marca
Łączka także Osucha – 22 maja
Łądzek – 5 lipca
Łążek także Borów w Lubelskiem – 22 października
Łęczna – 4 października
Łódź – 27 lutego i 18 czerwca
Łodzieje
Łojciach – 8 lipca
Łomazy także Rossosza- 7 lipca
Łomża także Ząbków
Łosice
Łaszor – 1 maja
Łowcza także Sawin – 21 listopada
Łowicka Puszcza
Łowicz – 26 lipca
Łubek – 3 stycznia 1864
Łucznica obok Osieka – 22 marca
Łuka także Baran
Łukowica – 17 września
Łukień
Łuków – 22 stycznia
Łysa Góra 14 luty i 17 kwietnia
28.05.2012 18:56
[color]Maciejowice
Madejki także Birze – 2 maja
Magnuszowo - 4 maja,7 czerwiec i 12 sierpnia
Majdan
Maków – 2 lutego
Malinniki – 15 maja
Malinówka – 21 listopada
Mała Bukowa – 31 grudnia
Małkinia także Czyżewo lub Zaręby – 13 maja
Małobędź także Krzykawka lub Sławków – 5 maja
Małogoszcza -24 lutego,7 marca i 16 września
Małolatycz – 1 listopada
Marianów także Gace – 20 czerwca
Marcinówka – 16 maja
Marjampolskie Lasy
Markowa Wólka – 6 sierpnia
Maruszowa w Opatowskiem – 21 marca 1864
Maziarnia
Mażoły – sierpień
Mechlin pod Korytkowem
Medejny
Medwedówka także Łaszki – 25 maja
Mełchów także Lelów – 30 września
Merec
Mereczowszczyzna – 8 czerwiec
Mężenin – 25 stycznia
Michalin – 14 maja
Michałów – 17 lutego
Miecina w Stanisławowskiem = 4 listopada
Mieczownica także Dobrosław w Koninskiem – 4 marca
Mieczyska w Poniewierskim – 20 stycznia 1864
Miedziana Góra
Mierzwin – 4 grudnia
Międzylesie w Stanisławowskiem – 20 marca
Międzyrzecz – 5 maja
Migiany
Mikasówka także Kozi Rynek – 29 czerwca
Milica
Miłosna
Mińkowce także Sławuta – 21 maja
Minsk
Miropole – 17 maja
Misiuny – 11 kwietnia
Mitkiszki/Milkiszki
Mława – 15 lipca
Młochów
Mniew – 26 kwietnia
Mochów
Modliborzyce – 23 stycznia
Mokszek
Mołczowa -25 października
Mołowidy – 3 czerwca
Mołozów także Tuczępy – 19 maja
Momoty – 29 listopada
Montwidowa obok Rosień -24 czerwca
Moskalówka – maj
Mosty Lipnickie
Możole
Mrzygłód – 1 marca
Mysłów
Myszanka – 7 czerwca
Myszków – 22 kwietnia
Myszyniec w Ostrołęckiem – 9 i 31 marca,9 maja
Mytkiszki Trockie – 24 marca
Nadrybie
Nagoszyn w Ostrołęckiem – 8Czerwca
Nalibok Oszmiańskiem – 19 kwietnia
Narol
Nasielsk – 22 stycznia
Nawarzyce
Niegorzewo – 3 czerwca
Niekłanie także Stefanków – 22 kwietnia
Niemirów
Nieporęckie Lasy
Nietrzebie także Sikorze -22 kwietnia
Niewierz
Nieznanowice – 20 września
Notyniszki – wrzesień
Nowa Słupia – 10 lutego i 4 listopada
Nowa Wieś – 21 lutego ,26 kwietnia i 18 maja
Nowe Stawy – 25 września
Nowe Zakłady – 12 czerwca
Nowobirze – 29 marca
Nowodwory – 16 kwietnia
Nowomińsk
Nowosiółki – sierpień 1863 i styczeń 1864
Obiechów w Kieleckiem – 15 sierpnia
Ochędzyn – 20 kwietnia
Ociesanki w Sandomierskiem – 27 listopada
Odrzywole
Ojczeńskie Lasy – 5 maja
Okmiana także Popielany – 22 czerwca
Oksa w Kieleckiem – 20 października
Okuniew
Oleszno – 3 września
Olita – 20 czerwca
Olkuskie Lasy – 4 maja
Olkusz
Olszak także Tartak – 22 marca
Olszowa – 20 marca
Olszowy Młyn
Onikszty
Opatów – 21 kwietnia,25 listopada 1863 i 24 lutego 1864
Opatowiec
Opatówek – 25 lutego
Opoczno – 8 lutego
Opoczyńskie Lasy – 30 czerwca i 16 listopada
Opole – 1 czerwca
Oporów
Orońsk
Orwistów
Osie – 6 lutego
Osiek – 2 lutego 1863 i 24 maja 1864
Osięki – 22 sierpnia
Osowie także Brdów – 29 kwietnia
Ossa – 10 lipca
Ossowa – 29 kwietnia,8 lipca i 31 grudnia
Ossowskie Lasy – 31 grudnia
Ostrołeka
Ostrów w Opatowskiem - 10 marca 1864
Ostrowia w Ostrołęckiem – 22 sierpnia
Ostrowiec – 5 maja 1863 i 12 marca 1864
Ostrowskie Lasy – 27 kwietnia
Ostrowy także Kozin – 3 października
Ostry Kąt
Osucha Także Łączki lub Poręba – 22 maja
Otrosza w Lubelskiem – 9 października
Otwock
Pakuszowo
Panasówka w Zamojskiem – 3 września
Panki obok Częstochowy – 26 luty
Parczewo – 29 czerwca
Parszów
Parszywa Góra
Parysów
Parzymiechy – 23 kwietnia
Paszkowski Ostrów – 8 sierpnia
Pazurek także Golczewice – 22 kwietnia
Piaseczne
Piaski
Piątek także Sobota – 25 i 26 lipca
Piekuty – 22 stycznia
Pyszkowice także Złoczewo – 12 lutego
Pyzdry – 29 kwietnia i 15 czerwca
Rachów także Annopol – 6 lutego
Raczyce
Radków - 20 lutego
Radkowice – 21 stycznia 1864
Radomsk – 22 stycznia
Radoszewice – 27 marca
Radzanów – 21 marca
Radziłów – 5 lipca
Radziwiłłów – 1 lipca
Radzymin
Radzyń -22 stycznia i 11 czerwca
Rajgród
Rakowiecki Las
Raszków – 26 kwietnia
Rataje – 11 czerwca
Ratyń
Rawa - 27 stycznia i 4 lutego
Rogaczewo pod Koniecpolem – styczeń 1864
Rogów także Ginetyn – 18 kwietnia
Rogowskie Lasy – 29 maja
Rogoźno
Romanowo także Janówka lub Sajówka – 11 lipca
Rościszewo – 3 czerwca
Rosoliszki
Rossosza także Łomazy – 22 stycznia 17 listopada
Równa – 26 sierpnia
Rozalówka/stepy/
Rozniszewo – 14 maja
Rozwęzin – 1 lipca
Róża – 23 czerwca
Różan 16 lipca
Różana Góra
Rożaniec
Rożańska Puszcza także Ścierciesz – 8 czerwca
Ruchły w Bielskiem – 5 sierpnia
Ruda – 23 marca
Rudawa – 23 czerwca i 21 października
Ruda Korybutowska – 4 stycznia 1864
Ruda Maliniecka
Rudawa – 23 czerwca i 21 Października
Rudka w Grodzieńskiem – 17 maja
Rudka w Lubelskiem – 17 lutego i 25 maja
Rudkowski Las – 4 kwietnia
Rudnicka Puszcza -obok Wilna
Rudnik – 25 listopada
Rudnik w Kaliskiem – 13 października
Rudniki – 28 lutego,22 kwietnia,18 maja,23 czerwca i 28 lipca
Rusanów – 13 czerwca
Rusienice
Rusinów -9 czerwca
Ruszków w Konińskiem – 10 kwietnia
Ruszkowa Wola
Ruszkowski Las – 9 czerwca
Rutka
Rybnica – 20 października
Rychłocice w Wieluńskiem – 3 maja
Rychwał – 30 kwietnia
Rydzewo w Płockiem – 9 marca ,5 maja,7 września i 20 września
Rygolta w Augustowskiem – 21 maja
Rząśnik – 28 czerwca
Rzeczniów także Chmielów lub Sienna- 6 maja
Rzotkiewnica także Kolno lub Żelazna – 18 listopada
29.05.2012 11:14
[color]Sajówka także Janówka lub Romanowo – 11 listopada
Salich – 26 maja
Samsonów w Radomskiem
Sandomierz – 8 lutego 1863 i 15 marca 1864
Sanie – 4 września
Sapieżyska – 9 kwietnia
Sarantów
Sarczaki – 25 sierpnia
Sarnotki
Sawickie Karczmy – 23 maja
Sawin także Łowcza – 21 listopada
Ściercież/ rzeka / Także Rożańska Puszcza – 8 czerwca
Secymin – 28 listopada i 24 września
Sejneńskie Lasy
Seraje także Staciszki – 21 czerwca
Serniki – 1 stycznia 1864
Sędzichów
Sędziejowice – 27 sierpnia
Sędziszewo - 31 stycznia 1864
Siebburczyn – 9 lipca
Siedlce – 22 stycznia
Siekierzyńskie Lasy
Sielec
Siemiatycze – 9 lutego
Sienne także Chmielów lub Rzeczniów – 6 Maja
Sieradów także Popielarnia – 10 czerwca
Sieradz – 9 września
Sikorze także Nietrzebie – 22 kwietnia
Siódmaki – 24 lipca
Skała – 4 marca i 23 marca
Skarzyńskie Lasy
Składy – 23 sierpnia
Skolniki – 29 czerwca
Skruche
Skrwilno
Skulsko
Sleszole – 30 kwietnia
Slezin – 22 marca i 27 września
Sławotycze – 11 lipca
Sławków także Krzykawka lub Małobędz – 5 maja
Sławuta także Minkowce – 21 maja
Słomniki
Słupcza – 8 lutego
Słupiec – 30 czerwca
Smolanki
Sobieszczany – 30 czerwca
Sobolewo – 19 maja
Sobota – 21,25,26 lipca
Socha
Sokólska Puszcza
Sokołów – 17 września
Sola
Solec
Sołowiówka – 10 maja
Sampolin – 18 maja
Sosnowica – 18 sierpnia
Sosnówka – 12 marca
Spalwiszki – 9 maja

Średniki także Wilkija – 29 grudnia
Środa w Łukowskiem – 23 maja
Stabierów
Staciszki także Saraje - 21 czerwca
Stanin – 13 marca
Stara Wieś obok Tyszowic – 18 stycznia 1864
Starościn – 26 listopada
Staroźręby
Stary Zamość – 13 stycznia 1864
Staszów – 17 lutego i 21 października
Stawiszka w Poniewierskiem
Stawy – 9 października
Stefanków także Niekłanie – 22 kwietnia
Stoczek – 22 stycznia
Stock – 22 stycznia,4 maja i 11 października
Stok
Stolin w Pińskiem – lipiec
Strachostaw także Chełm – 1 listopada
Stroczuny w Sejnieńskiem – 7 sierpnia
Strojanów – 4 grudnia
Stromiec
Stromle
Stryboga
Stryków -4,11 i 26 września
Srzygów także Jaktory – 9 lipca
Studzianna – 12 lutego
Suchedniów – 22 stycznia i 3 lutego
Sucholipie – 24 stycznia 1864
Sucina – maj
Suleszów – 4 marca
Suraż – 23 stycznia
Surweliszki także Kiejdany – 20 października
Świątkowice w Wieluńskiem
Świeczki - 4 kwietnia
Świerszcze także Świrpłeny – 27 marca
Święciany także Łabunarska Puszcza – 21 maja
Święte Błota – 1 maja
Świętobroście – 20 października
Święty Krzyż - 11 lutego,wrzesien i 29 października
Świrpłeny także Świerszcze – 27 marca
Świstocka Puszcza
Świszczewo
Sycyna także Workrzewica – 1 marca
Szadek – 17 marca
Saniec – 5 grudnia
Szawkiny - 14 maja
Szczawin Kościelny
Szczebrzęszyn
Szczeczna
Szczekociny w Olkuskiem – 4 grudnia
Szczepanków/Stefanków/ - 22 kwietnia
Szczodruchy
Szczyglice
Szkalary – 5 kwietnia
Sznurkiszki także Birze – 4 maja
Szreńsk
Sztemple – marzec
Szwajcary – 23 listopada
Szyce obok Ireny w Olkuskiem – 7 maja
Szydłowiec – 23 stycznia
Szydłowina
Szyrwinty – 27 sierpnia

Tanew /rzeka/- 20 marca i 6 maja
Taurus także Karopole – marzec
Tarnogród także Borowce – 16 kwietnia
Tartak także Olszak – 22 marca
Terespole
Tamaszów – 31 stycznia i 5 lutego
Topiły
Trojaczek
Tryszki w Szawelskiem – 29 kwietnia
Trzebnica – 28 czerwca
Tuczępy także Mołozów -19 maja
Turczyn – 13 września
Turek
Turobin
Tykocin
Tyrszklewskie Lasy
Tyszkinia -listopad
Tyszowce – 18 maja
Uchanie
Ujny
Ulanów
Ulów nad Pilicą – 15 maja
Uniecko obok Raciąża w Płockiem -28 stycznia
Uniejów także Poddębice – 24 maja
Urzędów także Kraśnik – 18 lipca
Uścimów – 6 stycznia
Ustronie – maj
Uszpole
Uźwęty – czerwiec
Użusota
Walerjanów – 14 maja
Walewice w Łowickiem – 8 ,27 lipca
Waliły – 29 kwietnia i 17 lipca
Warele – styczeń
Warka
Warta także Dobra – 15 listopada
Warzyn – 23 września
Wasilów
Wąchock – 4 lutego,27 marca,26 kwietnia 1863 i kwiecień 1864
Wąsosz – 26 kwietnia
Wąsów – sierpień
Wejwery także Budka – 21 sierpień
Wercholeska – 13 maja
Wędziagoła
Węgrów – 6 lutego
Węwolskie Lasy – wrzesień
Wiązowna
Widawa – 23 czerwca
Widawskie Lasy – 15 lutego
Widełki
Wielgolas
Wielka Wieś
Wielki Dąb
Wielki Kąt
Wielki Węgiel w Grodzieńskiem – 16 czerwca
Wielkotary
Wieluń
Wieprz/rzeka/ - 21 kwietnia
Wierzbica także Żułkiewka 6 września i listopad 1863 i 22 stycznia 1864
Wierzbnik – 13 marca
Wierzch0wiska także Jawor Solecki – 6 listopada
Wiewr takz Krzywanice – 6 września
Wilcza Góra
Wilkija także Średnik – 29 grudnia
Wilkomierz -styczeń 1864
Wincenta – 18 września
Wir w Radomskiem – 23 sierpnia
Wiślica
Wiśniew – 4 sierpnia
Wiszki
Witosławica – 28 lutego 1864
Wizna – sierpień
Włocławek
Włodawa
Wodzisław - 6 maja i 9 lipca
Wobolniki – 28 lipca
Wodynie – 30 marca
Wojciechów – 4 i 20 stycznia 1864
Wola Cyrusowa – 4 września
Wola Fajsławicka – 14 stycznia 1864
Wola Korybutowa – 8 grudnia
Wola Okrzelska – 21 lutego
Wola Osowińska – 16 grudnia
Wola Przybysławska – 8 stycznia 1864
Wola Ruszkowska
Wola Skromowska – 16 stycznia 1864
Wolbrun – 6 sierpnia
Wólka
Wólka Grabowiecka – 2 czerwca
Wólka markowa – 6 sierpnia
Woroniany – lipiec
Wornie w Szawelskiem – 26 czerwca
Worobijowskie Karczmy – 19 maja
Woronia -11 czerwca
Woronie w Kobryńskiem- 25 kwietnia
Woroński Las
Woskrzewica także Sycyna – 1 marca
Wróblina – 1 kwietnia
Wrząca - listopad
Wrząśnik
Wujny
Wygiedziów
Wygoda – 31 stycznia 1864
Wylazłów -13 października
Wyliny
Wyryki – 3 lipca
Wysoki Dwór – 30 marca
Wysokie Mazowieckie – 22 stycznia
Wyspa Zielona
Wytyczne

Zadobrzewie – 16 listopada
Zagorów – 12 lipca
Zagórze
Zagoście – 17 marca
Zaklików – luty
Załęże – 16 lipca
Załucze obok Lubartowa
Zambrów maj, 8 lipca i 7 września
Zambrzyków – 22 marca
Zamojskie Lasy
Zanich – 6 maja
Zaręby – 13 maja
Zaróg – 25 sierpnia
Zasław
Zawady
Zawichost – październik
Zawiercie – 21 marca
Ząbki - 15 marca
Ząbków – 7 lipca
Zbrzeźnica
Zbulitów – 9 maja
Zduńska Wola – 15 sierpnia
Zegnów
Zielenice
Zielona Łączka
Zielona Wyspa
Zielonka Puszcza
Zielony Kat w Kobryńskim
Zielony Las - 5 września
Z ieluń w Mławskiem – 28 lipca
Zienki
Zimna Woda
Złochów
Złoczewo – 12 lutego
Złotniki
Złoty Potok – 7 lipca
Zośle – 17 kwietnia
Zwierzyniec -22 stycznia i 2 września
Zwoleń
Zabaliki
Żaduń – 16 czerwca
Żalin w Chełmskiem
Żarki – 24 września
Żarkowszczyzna w Grodzieńskiem – 21 czerwca
Zdżarny – 23 września
Żelechów – 8 listopada i 23 grudnia
Żeżulin – 28 lutego i 22 października
Żoginie – 22 czerwca
Żółkiewka – 6 września i listopad i 22 stycznia 1864
Żuchów – 16 grudnia
Żych
Żychlin
Życzek – 13 grudnia
Żyżmory – 16 kwietnia i 20 października
Żyżyn - - 8 sierpnia
29.12.2012 22:21
Dzień dobry,
jeżeli pomyliłem temat przepraszam wydał mi się odpowiedni. Chciałbym dodać miejsce bitwy do bazy a oprócz tego podyskutować. Chodzi mi o dodanie bitwy pod Czerwonką choć gwoli ścisłości była to bitwa pod Świdnem pow. węgrowski, dlatego, że w Czerwonce był tylko pierwszy kontakt walczących, natomiast bitwa rozegrała się w Świdnie. W bitwie zginęło 17 powstańców (pochowani na terenie kościoła we Wierzbnie) a 29 trafiło do niewoli. W "Bitwy i potyczki 1863-1864..." na stronie 48 Stanisław Zieliński opisuje to w następujący sposób:

Dowódca węgrowskiego oddziału, pułkownik Rambach 27. 10. ruszył ku Kosowu z Sokołowa, mając 2 roty, pół szwadrona ułanów, pluton artyleryi i 70 kozaków. Dnia 29. 10. przednie straże doścignęły oddział 100 powstańców we wsi Czerwonce. Powstańcy rozbici pierzchnęli w dwóch kierunkach, ku Nasierowicom i ku koloni Świdno, ścigani przez kozaków i jedną rotę piechoty. Straty powstańców miały być znaczne, a 29 dostało się do niewoli, podczas gdy po stronie moskiewskiej jeden tylko zabity (kozak zapewne) i 2 rannych.

Na podstawie tych informacji znana jest strona rosyjska natomiast nie wiadomo kto walczył po stronie polskiej. Andrzej Wocial w „Rocznik Mińsko Mazowiecki”. 5, 1999. twierdzi, iż był to oddział Kazimierza Kobylińskiego. Jako źródło podaje on Zielińskiego. Mnie jednak udało się dotrzeć do Gazety Warszawskiej nr 263 z 1863 roku gdzie opis tych wydarzeń jest znacznie szerszy. Napisane w niej jest, że 27. 10 Rambach zostaje zaalarmowany, że koło Kosowa gromadzą się jakieś oddziały. Rusza więc w nocy w tym kierunku. W Chruszczewce natrafia na ślady Polaków biegnące w kierunku Międzylesia. Stamtąd na podstawie informacji od ludzi udaje się przez Liw do Czerwonki.

27 października Kobyliński stoczył bitwę pod Kuflewem. Nie był więc w stanie przenieść się w jedną noc 70 km dalej (w Świdnie zginęła piechota), przechodząc ponadto pod nosem stacjonującego w Sokołowie Rambachowi. Poza tym Rosjanie podają, iż pod Kuflewem rozbili Polaków doszczętnie.

Dlatego też moim zdaniem nie był to Kobyliński. Ja chciałbym postawić śmiałą tezę, iż pod Świdnem bił się Szymon Wizunas Szydłowski.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym tematem chętnie podyskutuję dalej. Tymczasem jeżeli można prosiłbym o dodanie bitwy pod Świdnem 29 października 1863 roku.