Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bukowski h. Ossorya

23.10.2009 23:33
Poszukuję żyjących potomków Bukowskich h. Ossorya

Odpowiedzi (24)

Strona z 2 Następna >
24.02.2010 12:14
Witam,

skoro szukasz Bukowskiego h. Ossorya - to znalazłeś. Nazywam się Marcin Bukowski h. Ossorya. Rodzina moja pochodzi z powiatu kazimierskiego gmina Czarnocin - Cieszkowy, Michałowice. Pozdrawiam
24.02.2010 12:37
Witam kuzyna

Zamieszcze tu informacje, bo może jeszcze ktoś się odnajedzie. Ale, z tego co rozmawialiśmy i po sprawdzeniu w:

- E.Sęczys, Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861, Warszawa 2007
- http://www.wielcy.pl
- http://www.nurkowski.net/book/rozdzial_2.htm

wnosek może być tylko jeden:

Naszym wspólnym przodkiem jest Józef Bukowski, syn Stafana, podczaszego stężyckiego???. Miał on trzech synów:

- Franciszka - moja linia
- Jana Nepomucena - twoja linia???
- Beniamina - tu czekamy na potomków

Jan Nepomucen wylegitymował się w 1850, więc skoro masz tą legitymację, to praktycznie nie ma możliwości, żeby chodziło o jakiegoś innego Jana Nepomuncena Bukowskiego. Jak dasz rade to uzupełnij swoją linię, może jeszcze kogoś odnajdziemy.

Pozdrawiam
16.11.2010 19:51
Witam,
Myślę, że mogę Waściom pomóc. Otóż mam drzewo Bukowskich h. Ossorya, które użyczyła mi Pani Anna - córka Jana Nepomucena Bukowskiego (1919-2007), w celu dalszych badań genealogicznych. Autorem drzewa jest Pani Marta Bukowska.

Drzewo bierze swój początek od Bartłomieja Bukowskiego (1741- ???) ojca: Jana Nepomucena (1774-1853), Stanisława, Piotra i Józefa. Nie jest to jedyny Jan Nepomucen Bukowski w drzewie. Jest jeszcze Jan Nepomucen (1826-1894) - wnuk Bartłomieja Bukowskiego oraz już wyżej wymieniony ojciec Pani Anny.

W drzewie występują jako adnotacje przy liniach takie nazwy geograficzne jak: Makocice, Michałowice, Olkusz, Stradów, Swoszowice.

Drzewo była zapewne zrobione już jakiś czas temu i nie jest zaktualizowane o najnowsze pokolenia. Jest w nim wydzielona linia Pana Marcina - Bukowskich z Michałowic.

Niestety nie znalazłem w nim Stefana Bukowskiego, ojca Jana Nepomucena. Myślę, że Pan Jeronimo_77 pochodzi z jeszcze innej linii.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że podczas badań nad drzewem Pani Anny natrafiłem na jeszcze inną linię, którą przy okazji zrekonstruowałem. Jest to linia Michała Bukowskiego (XVII/XVIII w.). Co ciekawe i w tym drzewie występuje Jan Nepomucen urodzony w 20 maja 1771 roku. Muszę przyznać, że przodkowie i krewni Waściów upodobali sobie te imiona aż nadto.

Bywajcie w zdrowiu!

P.S. Odezwijcie się co rychlej by Wasze drzewa o nowe informacje ubogacić!
16.11.2010 19:58
Zapomniałbym jeszcze o jednym. Dysponuję kserem dokumentu potwierdzającego tytuł szlachecki Jana Nepomucena syna Józefa. Dokument został wystawiony w 1851 roku. Do dokumentu jest jeszcze załączona adnotacja, że podobne dokumenty otrzymał Emil Bukowski i jego synowie: Karol, Jan, Stefan.

P.S. Do postu powyżej. Nad drzewem pracował także Pan Jan Nepomucen Bukowski, ojciec Pani Anny.
17.11.2010 10:28
Niestety nie udało się nam jeszcze znaleźć łącznika naszych Bukowskich. Moi wywodzą się od Józefa ożenionego z Anną Skarbek-Borowską, jego synowie Franciszek z Teklą Slaską i Beniamin z Anną Jaworską. Synowie Franciszka: Ignacy z Barbarą Kątowską i "mój" Jan Feliks z Magdaleną Łodzińską. Synowie Jana Felkisa, Roman i Józef wyszli za siostry Slaskie Annę i Antoninę.
17.11.2010 20:09
Zatem jeśli Panowie chcecie to służę pomocą ze swojej strony. Z chęcią pomogę w rekonstrukcji drzewa Bukowskich h. Ossorya. Możemy wspólnie rozrysować wszystkie drzewa, które posiadamy, a potem je porównać. Postaram się poszukać więcej informacji na temat Waszych przodków.

Bywajcie w zdrowiu!
17.11.2010 23:27
Moi Bukowscy są już w większości wprowadzeni w Słowniku Biograficznym. Najlepiej jak sukcesywnie będziecie wprowadzać swoich, może znajdzie się jakiś łącznik, ale szukać go trzeba nie później niż na przełomie XVII/XVIII w.

Jeszcze nie robiłem kwerendy w Olkuszu, ale do powstania styczniowego to były główne tereny na których mieszkali. W majątku Klucze urodził się m.in. gen. Ludwik Bukowski (1782), syn Beniamina. Jest tam też miejscowość Bukowno, zapewne także wywodząca się od Bukowskich. Tak więc, w olkuskich księgach może być klucz do "łącznika".

Roman Bukowski był chyba ostanim z rodu w Kluczach, bo z tego co wiem to odebrano mu je za udział w powstaniu styczniowym. Jego dzieci już tam nie mieszkały, a on sam umarł gdzieś we wschodniej Galicji.
18.11.2010 09:13
Witam Panów Bukowskich.
Z Waszych postów wynika że o Bukowskich wiecie bardzo dużo.Interesują mnie Bukowscy z terenu Prus Królewskich -Bobowo.Osiada tam Jan i Anna Bukowscy jako najstarsi udokumentowani .W roku 1675 rodzi się im syn Paweł.Czy możecie mi podpowiedzieć co to za linia Bukowskich i skąd.
Pozdrawiam Alicja
20.11.2010 20:04
Witam,
Niestety nie wiem, skąd oni są. No ale to dopiero początek poszukiwań.
Mam pytanie czy ci Bukowscy na pewno pieczętowali się herbem Ossorya?

Więcej informacji o linii tych Bukowskich jest [url]tutaj[/url].

Pozdrawiam
21.11.2010 08:38
Witam i dziękuję za odzew.
Tych Bukowskich to właśnie znam ,to są moi.Myślałam .że pomożecie mi w przypisaniu ich do jakiejś linii.A czy oni są herbowi to tego ja jeszcze nie wiem.
Pozdrawiam Alicja
21.11.2010 10:20
Witam,

Ustalenie herbu tej rodziny mogłoby pomóc w odszukaniu gniazda rodzinnego. Herbarze odnotowują jeszcze Bukowskich herbów: Poraj, Jastrzębiec, Bończa, Szaszor. Proszę sprawdzić te rodziny, być może będzie tam jakaś wzmianka.
Jedyne czego możemy być pewni na tym etapie badań, jest to że rodzina Bukowskich poszukiwana przez Panią posiada nazwisko od miejscowości: Buków, Bukowa, Bukowo, Buk, itp. Toponimów wywodzących się od rdzenia "buk" w Polsce jest bardzo dużo, ale te miejsca też warto zbadać. Poczytać o ich historii. Dowiedzieć się do kogo należały i jakim herbem pieczętowali się właściciele miejscowości.

Pozdrawiam.

P.S. Jeśli zatem rodzina ta pieczętowałaby się innym herbem niż Ossorya, to wybiegałoby poza ten wątek. Musiałaby Pani założyć oddzielny dla poszukiwanych przez Panią Bukowskich. Ułatwiłoby to szukanie informacji dla kolejnych użytkowników forum i z pewnością zwiększyłoby szansę na uzyskanie cennych danych o rodzinie.
29.11.2010 19:53
Witam,

skoro szukasz Bukowskiego h. Ossorya - to znalazłeś. Nazywam się Marcin Bukowski h. Ossorya. Rodzina moja pochodzi z powiatu kazimierskiego gmina Czarnocin - Cieszkowy, Michałowice. Pozdrawiam


Panie Marcinie, czy jest Pan synem Zbigniewa, a wnukiem Tadeusza Bukowskiego pochodzącego z Cieszków? Piszę ponieważ drzewo genealogiczne prawdopodobnie prowadzi do Pana.

Pozdrawiam.
20.12.2010 20:49
tak, dokładnie, jestem synem Zbigniewa i wnukiem Tadeusza. Drzewo, które ma Pan w dyspozycji tworzył przede wszystkim Mój dziadek Tadeusz wraz z moim Ojcem (chodzi o uklad graficzny i merytoryczny) na podstawie pamiętników rodzinnych m.in. Emila Bukowskiego. Jan Nepomucen Bukowski Ojciec Anny Bukowskiej był bratem mojego dziadka bardzo mocno był zaangażowany w odczytanie (rozkodowanie) pamiętników, które ze względu na charakter pisma mojego praprapra.... dały mu sie nieźle we znaki . Drzewo, które ma Pan w posiadaniu przeniosłem na www.myheritage.pl i zostało już bardzo rozbudowane, wzbogacone jest również o najnowsze pokolenia. Pozdrawiam Marcin Bukowski. Kontakt bezpośredni do mnie bukowskimarcin74@gmail.com
20.12.2010 23:54
Panie Marcinie, dziękuję za odpowiedź. Pozwoliłem sobie przesłać Pana adres mailowy do Pani Anny, która też jest bardzo zainteresowana genealogią Bukowskich.

Jeśli chodzi o drzewo to rzeczywiście jest tak jak Pan mówi. Posiadam kopię właśnie tego drzewa.
Z ciekawości zapytam, czy może udało się Panu znaleźć osobę w drzewie łączącą Pana i Pana jeronimo_77?

Pozdrawiam.
22.12.2010 16:36
Witam.
Moje nazwisko Kyzioł Ryszard - wydałem w 2006 roku książkę "jeżówka-zarys dziejów". Wieś jest w gminie Wolbrom.
Wymieniam w książce hr. Bukowskich h. Ossorya, którzy byli swego czasu dziedzicami Dóbr Tczyca. W kościele tczyckim zachowały się epitafia Edwarda hr. Bukowskiego syna Leona i Pauliny z Ruckich. Urodzony ok 1808 r - zmarł 3 IX 1879 r. epitafium wystawiła żona hrabiego Maria z Walewskich h. Kolumna. Ona sama zmarła 4 VIII 1883r. Hrabiostwo spoczywają na cmentarzu. Ich grobowiec dziś bardzo uszkodzony. Prawdopodobnie zmarli bezpotomnie, z moich dociekań tak wynika. Bukowscy h. Ossorya pisali się z Bukowego. Absolutnie nie mylić z miejscowością Bukowno/ Olkusza. Więcej wiadomości o miejscowej szlachcie w pow miechowskim i olkuskim w mojej książce, która jest do nabycie u sołtysa wsi Jeżówka. Do książki dołączony jest krążek DVD ze zdjęciami opisywanych postaci i miejscowości.
27.12.2010 13:01
Witam, niestety nie udało nam sie znaleźć wspólnych korzeni. Bukowscy od jeronimo pochodzą z Olkuskiego - mimo że odległośc niewielka to jednak żadne z ogniw nie pasuje, mimo powtarzających sie imion. Jak ma na nazwisko Pani Anna, której przekazał Pan kontakt do mnie? i jeszcze jedno pytanie skąd u Pana zainteresowanie Bukowskimi?
28.12.2010 15:59
Witam,

Oto gałąź Bukowskich h. Ossorya, którą udało mi się namierzyć:

Michał z Bukowego - miał syna Jerzego.
Jerzy Bukowski (syn Michała z Bukowego, łowczy 1724) - miał synów Michała i Franciszka.

Opiszę teraz linię Michała:
Michał Bukowski (syn Jerzego Bukowskiego, dziedzic wsi: Bukowe i Nozdziec, wstąpił w związek małżeński w 1774 z N.N.) - miał dwóch synów (mogło być ich więcej, nie posiadam więcej informacji niestety: Jerzego Jana Nepomucena i Ignacego Antoniego Józefa.
Jerzy Jan Nepomucen Bukowski (syn Michała Bukowskiego, ur. 20.05.1771, wstąpił w związek małżeński w 1817)
Ignacy Antoni Józef Bukowski (syn Michała Bukowskiego, ur. 10.03.1802, ożenił się z Anielą Gumowską) - miał syna Karola Jerzego Augusta
Karol Jerzy August Bukowski (syn Ignacego Antoniego Józefa, ur. 01.10.1840)

Teraz podam informacje o linii Franciszka (syna Jerzego):
Franciszek Bukowski (syn Jerzego Bukowskiego, ur. prawdopodobnie 11.02.1783, dziedzic wsi: Iskrzynia i Haczów) - miał syna Leona.
Leon Bukowski (syn Franciszka Bukowskiego, umarł w 1848) - miał synów: Edwarda i Bonawenturę Wincentego.
Edward Bukowski (syn Leona Bukowskiego, umarł 03.09.1879)
Bonawentura Wincenty Bukowski (syn Leona Bukowskiego, umarł 09.10.1878, dziedzic wsi: Tęczyca, Izdebek) - miał trzy córki: Marię Paulinę, Henrykę i Celestynę.
Maria Paulina Bukowska (córka Bonawentury Wincentego Bukowskiego, ur. 18.12.1850, wstąpiła w związek małżeński z N.N. w 31.07.1878)
Henryka Bukowska (córka Bonawentury Wincentego Bukowskiego, umarła w 10.05.1882)
Celestyna Bukowska (córka Bonawentury Wincentego Bukowskiego, nic więcej o niej nie wiem)

Wypisałem tutaj wszelkie informacje jakie posiadałem na temat członków tej gałęzi rodu.

Pozdrawiam.
2.08.2011 13:18
Michał i Franciszek, synowie Jerzego i Jadwigi Odrzywolskiej [S. Górzyński, Arystokracja polska w Galicji, Warszawa 2009]
To jest linia hrabiowska.

Ignacy Antoni Józef to syn Jerzego Jana Nepomucena, a nie brat.
21.01.2012 17:47
Witam serdecznie,
Poszukuję informacji o Aleksandrze Kownackim z Górek k. Solca, par. Strożyska.
Pozwoliłem sobie napisać właśnie tu ponieważ w jednej z dwóch króciutkich o nim informacji pojawiło się nazwisko Bukowskich z Makocic.
Obie informacje zamieszczam poniżej. Na dobrą sprawę nie wiem czy dotyczą tej samej osoby
Może u kogoś znajduje się coś na temat owego A. Kownackiego.
Pozdrawiam
Hubert Niewęgłowski

1. Stuletnie zapiski rodzinne:
„Druga córka Chomętowskich wyszła za Kownackiego. Mieli oni wieś Górki pod Solcem. Dwóch synów. Bolesław ten umarł urzędnikiem w Kielcach. Drugi Aleksander ożeniony z Bukowską, siostrą p. Bukowskiego z Makocic. Stracili majątek, mieszkali w Kielcach.”

2. Akt zgonu:
„Działo się w Strożyskach, dnia 14 marca 1858, o godzinie 8 rano stawili się Wielmożny Aleksander Kownacki Dziedzic Dóbr Górki, lat 48 i Rafał Mycielski, Teść powyższego, lat 72 mający, obydwa w Górkach zamieszkali i oświadczyli Nam, że ...”

CD.
Właśnie znalazłem kolejne info. Epitafium w kościele w Strożyskach:
"Ś.P. Aleksander Kownacki, b. sierżant II pułku piechoty Wojsk polskich, właściciel dóbr Górki, przeżywszy lat 76 zmarł d. 21 Czerwca 1886r.”

Jeśli to ten sam A. Kownacki co z zapisków rodzinnych to prawdopodobnie po raz pierwszy ożenił się gdzieś w latach 30tych z Bukowską a po raz wtóry z Mycielską.
W temacie pierwszej żony celuję więc gdzieś w ciotkę Jana Nepomucena Bukowskiego (1826-1894) ożenionego z Zofia Jakubowską.
Kto był ojcem tego Jana Nepomucena i czy wiadomo coś o siostrach ojca?
21.06.2012 16:16
Witam.
Pochodzę z Bukowskich z wielkopolski,dziadek Kazimierz pochodził ze Sławina koło ołoboku.Niestety wiem bardzo mało na temat przodków,może tutaj ktoś mi pomoże.
Strona z 2 Następna >