Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Sleńdziński Aleksander

27.05.2010 03:09
Aleksander Sleńdziński (1803-1878)

Malarz, najstarszy reprezentant artystycznego rodu twórców wileńskich, pielęgnujacych tradycje malarskie i muzyczne. Studia ukończył na Uniwersytecie Wileńskim w pracowni malarstwa Jana Rustema oraz rzeźby Kazimierza Jelskiego. Po 1842 był nauczycielem rysunku oraz malarzem zatrudnionym przez Benedykta hrabiego Tyszkiewicza w Czerwonym Dworze. Przyjaźnił się z Józefem Ignacym Kraszewskim i Stanisławem Moniuszką, którego córce udzielał lekcji rysunku. Aleksander Józef Sleńdziński żonaty z Karoliną Korgowdówną (1812-1883) miał ośmioro dzieci.
Malarstwo portretowe, w którym się specjalizował, to obrazy o prostej kompozycji, ukazujace postać do pasa, bez zbędnych rekwizytów, na neutralnym tle. Charakteryzowały się trafnie oddanym podobieństwem portretowanego, dobrym modelunkiem, formą i światłocieniem. A. J. Sleńdziński malował też do kościołów wileńskich: „Matkę Boską z Dzieciątkiem” do kościoła św. Teresy, „Św. Cecylię” do kościoła Dominikanów. Zajmował się portretowaniem zbliżonym do techniki Jana Rustema. Spod pędzla I. A. Sleńdzińskiego wyszły też: „Portret J. Frąckiewicza”, znajdujący się dziś w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, „Portret Andrzeja Śniadeckiego” (1843), „Studium portretowe” (1860) i „Męskie studium portretowe” (1869, dziś w Litewskim Muzeum Sztuki) i inne.
Jako siedemdziesięciolatek mieszkał wraz z rodziną w majatkąch Borciany i Bajoryszki, gdzie wciąż rysował i malował naturalistyczne kompozycje rodzajowe z życia wsi, portrety chłopów i wieśniaków. Sceny rodzajowe pełne były realizmu, nie stroniącego od brzydoty i ironii.
W 1833 r. Aleksander Józef Sleńdziński ufundował swym rodzicom grobowiec na Cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie. W grobowcu tym sam też został pochowany w 1878 r. Z dzieci malarza syn Wincenty został znakomitym malarzem, Aleksander Jan – znanym botanikiem, Stanisław – inżynierem dróg i komunikacji.
Źródło:www.wilniuki.lt