35430. Oksywie

Ogłoszenia osób poszukujących danych wg miejscowości. W tym dziale wpisujemy jeśli szukamy np. spisów osób z danej miejscowości, historii o miejscu itp. Koniecznie zaznacz że obserwujesz wątek !
Proszę: umieść też informacje o tym co się działo w miejscowościach (np. kto żył) w dziale Słownika Geograficznego (CZYTELNIA) - jeśli istnieje opis danej miejscowości jako "odpowiedź"

Oksywie

Postprzez AlicjaRz » 15.01.2020

Witam, moja rodzina pochodzi z Oksywia koło Gdyni. Zastanawiam się ilu było kaszubskich mieszkańców tej osady i czy można założyć, że Oksywie pochodzi o szwedzkiej nazwy "okse huvud"w znaczeniu "głowa byka". Ja się raczej skłaniam do tego, aby nazwy kaszubskie interpretować jako słowiańskie, gdyż dopiero w późniejszych wiekach pruscy urzędnicy dodawali swoje interpretacje do kaszubskich nazw. Nie da się tego wywnioskować na podstawie logicznych dociekań, gdyż nazwy prasłowiańskie były tak bardzo zmieniane na Kaszubach, że czasem nie sposób wywnioskować, co jest słowiańskim rdzeniem słowa.
AlicjaRz
Zainteresowany
Zainteresowany

Odp: Oksywie

Postprzez ACZygmunt » 13.03.2020

Dzień dobry,
co do pytania o ilość kaszubskich mieszkańców Oksywia, to wg inwentaryzacji pruskiej po kasacie zakonu norbertanek żukowskich (do nich należało Oxywie), wieś liczyła 115 mieszkańców. Ale dopiero w 1831 przeprowadzono pierwszy spis "głów rodzin". Wiele nazwisk wskazują na pomorskie korzenie (np. Kurr, Borna, Bradtke, Nowc, Dettlaff). Ewentualnie polecam lekturę ksiąg parafialnych z Oksywia, choć i one zachowały się niekompletne.
Co do pochodzenia nazwy, byłbym w stanie się zgodzić z teorią o skandynawskim pochodzeniu. Proszę pamiętać, że pierwsze osadnictwo na Oksywiu to VII-VI wiek p.n.e., zaś potem Wybrzeże Bałtyku było w IX wieku miejscem intensywnej wymiany pomiędzy Skandynawią, a resztą Europy. Stąd sama nazwa mogła pochodzić właśnie "stamtąd". Choć co ciekawe, sama nazwa w dokumentach pojawia się dopiero ok 1212 roku. Niemniej jednak, kto wie. Myślę, że nie zawsze źródłosłów musi mieć - zwłaszcza w odniesieniu do naszego regionu o mocno pomieszanych losach - słowiańskie korzenie.
ACZygmunt
Zaawansowany
Zaawansowany
Lokalizacja: Gdynia


Powrót do SZUKAM MIEJSCA (Szukam informacji o miejscu xxx...)