Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ostrów k/Sokala

26.07.2010 01:07
Ostrow k/Sokala

Odpowiedzi (8)

26.07.2010 15:53
Witam,

proszę o informacje jakiego rodzaju wiadomości Pan szuka.

Czy chodzi o opis miejscowości, czy jakiegoś konkretnego nazwiska, zdjęć z miejsca??? Podając więcej szczegółów, w tym także związanych z umiejscowieniem wsi czy miasteczka ma Pan większą szansę, iż ktoś będzie wiedział jak Panu pomóc.

Ja np. już dwukrotnie byłam w powiecie sokalskim, ostatnio 2 tyg. temu.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
28.07.2010 21:03
viewtopic.php?f=94&t=11131&p=18822#p18822
29.10.2011 11:23
Witam

Przepraszam, że odkopuje temat, ale dopiero teraz na niego natrafiłem. Ja też interesuję się historią Ostrowa. Tam urodziła się moja babcia i wielu innych dalszych krewnych. Dla zainteresowanych poszukujących swoich przodków napiszę, że u Urzędzie Stanu Cywilnego w Ustrzykach Dolnych przechowywana jest księga zbiorcza (urodzenia, małżeństwa, zgony) z parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie z lat 1890-1945. Pracuje tam bardzo miła i życzliwa Pani, która rozumie potrzeby genealogów amatorów i zawsze chętnie pomoże. Natomiast w Archiwum Państwowym w Sanoku znajduje się księga zgonów z Ostrowa z lat 1857-1901, sygnatura 498/1. Na wiosnę będę zamawiał mikrofilmy u Mormonów właśnie z Ostrowa. Jeżeli ktoś potrzebuje, żebym coś sprawdził proszę pisać (tylko konkretne nazwisko oraz chociaż przybliżona data zdarzenia). U mormonów są mikrofilmy ksiąg z lat 1686-1950, a wiec można się cofnąć w wywodzie przodków nawet do pierwszej połowy XVII wieku. Mogę zatem powiedzieć, że mam szczęście. Pozdrawiania.
12.02.2012 18:16
Szukam informacji o historii Ostrowa w latach 1939-1945 zwłaszcza dotyczącej przebiegu działań wojennych we wsi, napaści banderowców, wysiedleń i wypędzeń. Próbuje ustalić dokładną datę zgonu pradziadka Pawła Tymczyny. Został on ranny
podczas nalotu bombowego Luftwaffe na okolice stacji kolejowej w Ostrowie we wrześniu 1939 roku, na której zatrzymał się pociąg jadący z Jarosławia do Lwowa wiozący broń i amunicję dla polskich żołnierzy broniących Lwowa. Następnie przewieźli go do szpitala w Sokalu, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Pochowany został na cmentarzu w Ostrowie. Będę wdzięczny za każdą informację, zwłaszcza relacje naocznych świadków.
2.05.2012 23:19
Witam

Przepraszam, że odkopuje temat, ale dopiero teraz na niego natrafiłem. Ja też interesuję się historią Ostrowa. Tam urodziła się moja babcia i wielu innych dalszych krewnych. Dla zainteresowanych poszukujących swoich przodków napiszę, że u Urzędzie Stanu Cywilnego w Ustrzykach Dolnych przechowywana jest księga zbiorcza (urodzenia, małżeństwa, zgony) z parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie z lat 1890-1945. Pracuje tam bardzo miła i życzliwa Pani, która rozumie potrzeby genealogów amatorów i zawsze chętnie pomoże. Natomiast w Archiwum Państwowym w Sanoku znajduje się księga zgonów z Ostrowa z lat 1857-1901, sygnatura 498/1. Na wiosnę będę zamawiał mikrofilmy u Mormonów właśnie z Ostrowa. Jeżeli ktoś potrzebuje, żebym coś sprawdził proszę pisać (tylko konkretne nazwisko oraz chociaż przybliżona data zdarzenia). U mormonów są mikrofilmy ksiąg z lat 1686-1950, a wiec można się cofnąć w wywodzie przodków nawet do pierwszej połowy XVII wieku. Mogę zatem powiedzieć, że mam szczęście. Pozdrawiania.


Poleacam bazę pradziad
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

M
4.03.2018 17:17
Witam

Przepraszam, że odkopuje temat, ale dopiero teraz na niego natrafiłem. Ja też interesuję się historią Ostrowa. Tam urodziła się moja babcia i wielu innych dalszych krewnych. Dla zainteresowanych poszukujących swoich przodków napiszę, że u Urzędzie Stanu Cywilnego w Ustrzykach Dolnych przechowywana jest księga zbiorcza (urodzenia, małżeństwa, zgony) z parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie z lat 1890-1945. Pracuje tam bardzo miła i życzliwa Pani, która rozumie potrzeby genealogów amatorów i zawsze chętnie pomoże. Natomiast w Archiwum Państwowym w Sanoku znajduje się księga zgonów z Ostrowa z lat 1857-1901, sygnatura 498/1. Na wiosnę będę zamawiał mikrofilmy u Mormonów właśnie z Ostrowa. Jeżeli ktoś potrzebuje, żebym coś sprawdził proszę pisać (tylko konkretne nazwisko oraz chociaż przybliżona data zdarzenia). U mormonów są mikrofilmy ksiąg z lat 1686-1950, a wiec można się cofnąć w wywodzie przodków nawet do pierwszej połowy XVII wieku. Mogę zatem powiedzieć, że mam szczęście. Pozdrawiania.


Witam Wszystkich,
odświeżam temat
W Sokalu był mój dom (mojej rodziny). Lubię mówić mój dom, choć moja mama miała ok 8 lat, kiedy rodzina uciekła na platformach przed UPA - udało im się uratować w kościele (ten opis pasuje do opowiadań mojej mamy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnie_w_Ostrowie ) Dziś moja mama ma 83 lata, a wówczas była zbyt mała aby wiele rozumieć,ale pamięta, gdy wyszli wtedy z kościoła, że jako mała dziewczynka przechodziła ponad spalonymi, "skręconymi" ciałami.
Wiem trochę więcej z tych opowiadań, ale to chyba nie miejsce na to.
Jestem tutaj nowa, zapoznaję się dopiero z tym forum.
Szukam informacji, a szczególnie zdjęć miejsc i osób.
Mój pradziadek, Dominik Grochala, był główną osobą w naszym domu, był nauczycielem śpiewu i organistą w kościele w Ostrowie.
W domu był fortepian, przychodzili
uczniowie i odbywały się lekcje śpiewu. Nasz dom graniczył przez płot z kościołem. Na miejsce spalonego wcześniej starego domu, nie wiem teraz z jakiego powodu, dziadek wybudował nowy dom, nowocześniejszy. Mieliśmy też ziemie i konie.
Chętnie wymienię się informacjami, nawiążę kontakt z osobami, których rodziny tam mieszkały i wiedzą więcej o życiu we wsi. Prawdopodobnie nasi przodkowie się znali,
może ktoś był uczniem mojego pradziadka
3.05.2020 17:18
Witam. Nazwisko Grochala przewija się w mojej rodzinie, pochodzili z Ostrowa k Sokala. Mieszkali po przesiedleniu w Zgorzelcu, Józef był nauczycielem to może jego syn?
Co do sytuacji którą opisujesz to mój ojciec też się uratował, był w kościele z bratem i matką i kilku jeszcze ludzi schowani za ołtarzem, to znaczy, że Twoja
matka była razem z moją rodziną. Ojciec miał 11 lat.
6.01.2021 21:40
Szukam miejscowości Maszkowo. Nic bliżej o niej nie wiem, który region, jaka miejscowość w pobliżu. Raczej odpadają 2 miejscowości o tej nazwie w zachodnio- północnej Polsce. Ta miejscowość istniała w 1910 roku, bo mam pamiątki z taką datą. Mieszkały w niej 4 siostry Mężyńskie Adela, Alina Maria i Emilia. Może ktoś z Państwa ma wiedzę na ten temat.