2242. Korniów, Michalcze -Kresy, pow.Horodenka

Ogłoszenia osób poszukujących danych wg miejscowości. W tym dziale wpisujemy jeśli szukamy np. spisów osób z danej miejscowości, historii o miejscu itp. Koniecznie zaznacz że obserwujesz wątek !
Proszę: umieść też informacje o tym co się działo w miejscowościach (np. kto żył) w dziale Słownika Geograficznego (CZYTELNIA) - jeśli istnieje opis danej miejscowości jako "odpowiedź"

Korniów, Michalcze -Kresy, pow.Horodenka

Postprzez Lenkra » 22.01.2009

Korniów i Michalcze w powiecie horodeńskim, woj. stanisławowskie.Prosze o pomoc i kontakt Potomków Polaków, którzy tam urodzili się i mieszkali. W czasie II wojny 10 lutego 1940roku z miejscowości Michalcze i kolonii Michalcze Rosjanie wywieźli wszystkich Polaków do Kazachstanu do pawłodarskiej obłaśti.Jestem na etapie odtworzenia nazwisk mieszkańców tej miejscowości.Podziel się wiedzą o tamtych strasznych latach, przekaż ją swoim bliskim i historii.
Lenkra
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: KORNIÓW, MICHALCZE KRESY, pow.Horodenka

Postprzez arek138 » 17.07.2010

Witam jestem potomkiem mieszkańców miejscowości Michalcze oraz kolonii która znajdowała się w pobliżu Michalcza i Biłki. W miejscowości Michalcze mieszkała rodzina Żugaj (również Dżugaj - wcześniejsi przodkowie), natomiast ww. kolonii mieszkała rodzina Szczędor - w czasie wojny została wywieziona właśnie w okolicę Pawłodaru.
arek138
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: KORNIÓW, MICHALCZE KRESY, pow.Horodenka

Postprzez Magda G » 30.12.2011

Witam, nie cała rodzina Sczędor została wywieziona Niektóre osoby zamieszkały na dolnym śląsku, podobnie jak osoby z rodziny Żugaj. Więcej na ten temat napiszę po Nowym Roku, ponieważ muszę zasięgnąc dokładniejszych informacji od mojej cioci z domu Kucharska, także mieszkała z rodzicami, czyli moją babcią i dziadkiem - Klemens Kucharski i Anna Kucharska, w Michalcze. Po wojnie zamieszkali na dolnym śląsku.
Pozdrawiam.
Magda G
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez tolektruskawka » 09.02.2015

Urodzilem się w Bilce 1km odMichalcza nieprawda jest ze w 1940r Rosjanie wywieźli wszystkich Polakow do Kazachstanu może 2lub 3 rodziny Szczendor to moi kuzyni wyjechali na Dolny Slask do m rebiszow Na Bilce mieszkalo 55 rodzin w tym 50 rodzin polskich a ylko 5rodzin ukraińskich To była typowo polska wioska Najliczniejsi byli Zugaje 15 rodzin następnie rodziny Kielbasow 5 rodzin potem Twardowscy Garlinscy Wideccy dabrowski Jan Kuniszowie Janniccy Sawulakowie i td Mam sips wszystkich rodzin Ukraincy to Luciw Michal KAraim Michal Slobodzian Antoni Wasylyk Wasyl Maliglowa Michal Wszyscy wyjechalsmy na Zach Pomorze i DolnySlask Rebiszow
tolektruskawka
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez tolektruskawka » 10.02.2015

zteraz rodziny z Michalcza Wierzbiccy Garlinscy Zalewscy Hawryleczowie Pytasz o tych strasznych czasach Tak to były straszne czasy Ta niby Ukrainska Ukrainska Powstancza Armia to nie była Armia to była banda rezunów i mordercow Przychodzili w nocy jak szczury inie zabijali ale rrzneli Podaje dla przykładu wMichalczu zarrzneli Pania Hawrylewcz rozcieli jej brzuch poobcinali piersi ikazali się patrzyć 12 letniemu synowi ijej mezowi potem też ich zabili WKolankach zamordowali rodzne Jaszczukow około 7 osob Zabili zone Mikolaja Jaszczuka SZtab tych rzeznikow ukraińskich był w Potoczyskach 3 km od Michalcza i Kolanek Tacy sa bohaterowie UPA
tolektruskawka
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez asiadel » 29.09.2015

Witam. Jestem, wnuczką Antoniego Garlinskiego ur. w Michalcze 27.12.1918r, syn Andrzeja. Mama dziadka nazywała się Wierzbicka. Byłam w Michalcze w 2009r. Rodzinę dziadka wywieziono pod Szczecin. Został tam najmłodszy brat Józef zm. trzy lata temu. Józef ożenił się z Ukrainką i był ostatnim i jedynym polakiem w Michalcze.
Szwagier dziadka nazywał się Okulowski i był we wsi kowalem. We wsi stoi ruina polskiego kościoła. Posiadam zdjęcia zrobione w 2009, zdjęcia dziadka z kolegą w latach 1930 oraz orginalny akt chrztu po łacinie oraz świadectwa szkolne z gimnazjium w Horodence. Proszeę o dodatkowe informacje o rodzinie Garlińskich.
asiadel
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez asiadel » 29.09.2015

Brat mojego dziadka Antoniego, Józef Garlinski,ur. 1927 opowiadał mi w 2009, że jak wrócił po wojnie do Michalcze, nikogo nie zastał z rodziny. Mamę Katarzynę, z domu Wierzbicką, siostrę Helenę oraz starszą siostrę Annę i jej męża Okulowskiego ( był kowalem w Michalcze) + 2 ich małych dzieci wywieżli towarowymi pociągami do Dargomyśla ( woj. Lubuskie?). Mama Katarzyna zaraz po przyjeżdzie do Polski zmarła i jest pochowana na cmentarzu w Dargomyślu.
Józef musiał długo się urywać przed bandami UPA ( tak jak opowiada "tolektruskawka", działania tych band były okrutne).
Wuj Józef, został po wojnie w Michalcze, ponieważ miał narzeczoną ukrainkę, Hannę, która nie chciała z nim jechać do Polski, ponieważ nie chciała zostawić samej swojej mamy. Dzieci, wnuki i prawnuki Józefa i Hanny żyją nadal w MIchalcze. To ich właśnie odnalazłam i odwiedziłam w 2009r.
asiadel
Zainteresowany
Zainteresowany

Odp: Korniów, Michalcze -Kresy, pow.Horodenka

Postprzez tolektruskawka1 » 14.12.2015

zapomnialemhaglozakladamnowe
tolektruskawka1
Aktywny
Aktywny

Re: Korniów, Michalcze -Kresy, pow.Horodenka

asiada. Jaki świat jest maly. Ja jestem kuzynem Twojego dziadka Antoniego oraz Józefa Garlińskiego Mama Twojego dziadka jest rodzoną siostrą mojej babci Anny Wierzbickiej.Również rodzina Okulowskich jest moją rodziną Ja byłem dwukrotnie w Michalczu u wójka Józefa.Postawilem pomnik w Michalczu dla swego pradziadka. W obecnym czasie przygotywuję się odrestaurować pomnik w Michalczu siostry mojego ojca która zmarla w 1937r.Jeśli chodzi o kościół w Michalczu p/w. św.Michala Archaniola jest w obecnym czasie odbudwywany.,dzięki ś/p. Jana Kulczyka.Jeśli interesują te czasy strasznych zbrodni i również inne wiadomości o Michalcz i ocalej naszej rodziny to Ja Ci wszystko opiszę.ponieważ jestem wte sprawy bardzo zaangażowany. Powiem Ci krótko że doprowadziłem do procesu betyfikacji księży męczenników Rzezi Wolyńskiej.Otrzymalem list napisany do mnie przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Abp St. Gądeckiego który mnie osobiście powiadomil. Syn mój mieszka w Warszawie i został zaproszony do Episkopatu w dniu 21 września br w związku z tym wielkim wydarzeniem Kończę i pozdrawiam calą Twoją rodzinę Daleki kuzyn Antoni.Pozdrowienia od rodziny Okulowskich. Czekam na wiadomość.
tolektruskawka1
Aktywny
Aktywny

Re: Korniów, Michalcze -Kresy, pow.Horodenka

asiada.Mam zdjęcia kościoła z dachem ikrzyżem .Jeśli chcesz zobaczyć to Ci wyślę Daj tylko wiadomość. Antoni.
tolektruskawka1
Aktywny
Aktywny

Następna strona

Powrót do SZUKAM MIEJSCA (Szukam informacji o miejscu xxx...)