Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Oksywie

15.01.2020 09:50
Witam, moja rodzina pochodzi z Oksywia koło Gdyni. Zastanawiam się ilu było kaszubskich mieszkańców tej osady i czy można założyć, że Oksywie pochodzi o szwedzkiej nazwy "okse huvud"w znaczeniu "głowa byka". Ja się raczej skłaniam do tego, aby nazwy kaszubskie interpretować jako słowiańskie, gdyż dopiero w późniejszych wiekach pruscy urzędnicy dodawali swoje interpretacje do kaszubskich nazw. Nie da się tego wywnioskować na podstawie logicznych dociekań, gdyż nazwy prasłowiańskie były tak bardzo zmieniane na Kaszubach, że czasem nie sposób wywnioskować, co jest słowiańskim rdzeniem słowa.

Odpowiedzi (2)

13.03.2020 17:17
Dzień dobry,
co do pytania o ilość kaszubskich mieszkańców Oksywia, to wg inwentaryzacji pruskiej po kasacie zakonu norbertanek żukowskich (do nich należało Oxywie), wieś liczyła 115 mieszkańców. Ale dopiero w 1831 przeprowadzono pierwszy spis "głów rodzin". Wiele nazwisk wskazują na pomorskie korzenie (np. Kurr, Borna, Bradtke, Nowc, Dettlaff). Ewentualnie polecam lekturę ksiąg parafialnych z Oksywia, choć i one zachowały się niekompletne.
Co do pochodzenia nazwy, byłbym w stanie się zgodzić z teorią o skandynawskim pochodzeniu. Proszę pamiętać, że pierwsze osadnictwo na Oksywiu to VII-VI wiek p.n.e., zaś potem Wybrzeże Bałtyku było w IX wieku miejscem intensywnej wymiany pomiędzy Skandynawią, a resztą Europy. Stąd sama nazwa mogła pochodzić właśnie "stamtąd". Choć co ciekawe, sama nazwa w dokumentach pojawia się dopiero ok 1212 roku. Niemniej jednak, kto wie. Myślę, że nie zawsze źródłosłów musi mieć - zwłaszcza w odniesieniu do naszego regionu o mocno pomieszanych losach - słowiańskie korzenie.
25.12.2020 16:04
Dziękuję za odpowiedź. Znalazłam taką informacę na temat Oksywia:
Odnośnie pochodzenia nazwy Oksywie istnieje kilka hipotez. Starsze z nich nawiązują do skandynawskich korzeni tj. duńskiego słowa oxhoved, bądź normańskiego oxihoved, oznaczających głowę wołu. W 1978 roku wybitny historyk, mediewista prof. Gerard Labuda, wspominał w swej publikacji, że Oxhöft jest terminem sztucznym, utworzonym dopiero w XIV wieku za czasów krzyżackich, obalając przy tym skandynawskie pochodzenie nazwy. Kilka lat później – w 1984 roku ─ językoznawca Stanisław Rospond w Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL postawił tezę, że nazwa Oksywie nawiązuje do wyrazów oko solne lub źródło solne. Być może w odległych czasach na Kępie Oksywskiej pozyskiwano sól. Badania geologiczne potwierdzają obecność soli kamiennej w tym miejscu na głębokości około 1000 m.
https://czec.pl/pl/n/74