Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Byszów, pow. stojanowski, woj. lwowskie

8.07.2020 12:06
Dzień dobry,

poszukuję informacji o miejscowości Byszów, pow. stojanowski, woj. lwowskie. Może spis mieszkańców itp. W serwisie znalazłem zdjęcia kościoła w Byszowie z tablicą nagrobną Kazimierz Filozof. To prawdopodobnie brat (?) mojego pradziadka. Zmarł (zginął) w 1919 roku.

Odpowiedzi (2)

11.10.2020 02:43
Z tamtego rejonu mam informację. o Teofili Filozofowicz (to zapewne to samo nazwisko). była córką Felicjana i Eleonory Sułkowskiej CDIAL 618-2-2608
Żona Antoniego Rosłowskiego – który był synem ekonoma z Ordowa (koło Byszowa) – Józefa. Sumienny i uczynny ten człowiek, zaskarbił sobie powszechny szacunek mieszkańców nie tylko 21-letnią pracą ale też wzorowym i przykładnym życiem prywatnym.
11.11.2020 11:15
Trochę czasu minęło od mojego posta, dotyczącego Byszowa i rodziny Filozofów. Przez ten czas udało mi się ustalić kilka faktów. Początki mojej rodziny w tej miejscowości rozpoczynają się od Grzegorza (Hrihorija) Filozofa, który przyjechał do Byszowa z sąsiedniego Korczyna. Grzegorz poślubił Jewdokię, z którą miał syna Pantaleona, który był ojcem Natalii Filozof (matka Natalii to Maria Bużykowska, druga żona Pantaleona). I ta Natalia była samotną matką mojego pradziadka Prokopa Filozofa (urodzony w 1889 roku w Byszowie). Na początku lat 20-tych XX wieku Prokop mieszkał i pracował w austriackim Hohenau and der March, gdzie poznał Marię (Mariannę) Hada. Para pobrała się w 1921 roku w Wiedniu w cerkwi świętej Barbary (Prokop był gk, jego żona rk). Dzięki parochowi z tej parafii otrzymałem skany wpisów do ksiąg metrykalnych oraz kopie dokumentów, które młodzi musieli przedstawić przed ślubem. Ta część historii rodziny (ślub w Austrii) była takim mitem, ponieważ nawet synowie Prokopa i Marii, nie znali szczegółów. Mnie udało się dotrzeć do dokumentów. W 1923 Maria wróciła do Polski, do Frydrychowic koło Wadowic. Tam na świat przyszedł mój dziadek i jego brat. W 1926 roku rodzina wyjechała do Byszowa, gdzie mieszkali do wojny. Prokop pracował we włościach rodu Tarnowskich. W 1941 roku mój dziadek Michał trafił na roboty do III Rzeszy (teren dzisiejszej Austrii). Brat i rodzice dołączyli do niego rok później. Niestety, Prokop Filozof zmarł na robotach i został pochowany w miejscowośći, w której pracował. Jego dzieci i żona po wojnie trafiły na Dolny Śląsk.

Od lipca udało mi się uzyskać dużo materiałów dotyczących tej linii mojej rodziny, ale nie ustaję w poszukiwaniach i szukam dalej nowych dokumentów i zdjęć.

Jeśłi sytuacja pozwoli to tuż przed tegorocznym Bożym Narodzeniem będę w Byszowie i okolicach. Do dziś mieszka tam rodzina Filozofów. Zobaczymy, czy czegoś jeszcze się dowiem.

To tak w skrócie, ale jeśli ktoś ma konkretne pytania o poszukiwania to zapraszam do kontaktu.