Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Meducha Żelibory

1.01.2010 18:28
Szukam kontaktu z mieszkańcami, i ich potomkami ze wsi Meducha koło Halicza i Żelibory (powiat Rohatyń). Nazywam się Zawisza i moja rodzina pochodzi z tamtych stron. We wsi Meducha urodził się mój ojciec. Z Żeliborów pochodzi moja babcia, a mama mojego taty. W mojej rodzinie przewijają się takie nazwiska jak Leszczyński, Srokowski (Sorokowski?), Matkowski. Ze Żeliborów, takie nazwiska jak Nadolski(a), Mazur. Szukam kontaktu z byłymi , jak i z aktualnymi mieszkańcami Meduchy i okolic.

Odpowiedzi (17)

16.01.2010 23:05
Witam!
W swych poszukiwaniach zajmuję się wprawdzie m. Wodniki koło Mariampola, ale moja koleżanka zajmująca się Delejowem wielokrotnie zajmowała się terenem Meduchy i okolic. Na swym blogu wspomina też o Srokowskim. Oto cytat z jej strony:
"W czasie poszukiwań, natrafiłam w tamtym roku, na nazwisko Srokowski . Zainteresowało mnie, bo jak wiecie jest to nazwisko panieńskie Eleonory Malinowskiej. Nie była to osoba której szukałam , jednak już pozostanie w gronie osób wartych zapamiętania. Pierwszą Jego książkę o drodze na zachód, czytałam w tamtym roku. Trochę zaskoczył mnie sposób pisania ale czytało się ją interesująco, choć trochę . Teraz, po ponad roku obracania się w kręgu delejowian, Kresowiaków i lektur dotyczących " tamtych" terenów , patrzę na Jego tekst inaczej. Jakbym bardziej go rozumiała. Sięgnęłam więc po następną pod tytułem "Nienawiść".
W formie opowiadań, opisuje tu autor sytuacje, które zdarzyły się rzeczywiście , jednak zmieniono nazwiska i nazwy miejscowości. Może tak lepiej ?
Wiedziałam już z innych pozycji co działo się w czasie napadów band UPA ,na wsie, mimo to,nie jestem w stanie czytać tej książki za jednym zamachem. Stanisław Srokowski opisuje sytuacje , które trudno zrozumieć i trudno nad nimi przejść do porządku dziennego.
Jeszcze jeden cytat tytułem zachęty do odwiedzenia strony mojej koleżanki Bogny - http://poszukiwanie-rodzin.blog.onet.pl/
"Witam.
Moja babcia /Ludwika Lubieniecka z d.Zarzycka, krawcowa/, dziadek Józef Lubieniecki /kowal/ -figurują w książce adresowej kresów,i tata Stanisław mieszkali w Medusze.Po wojnie osiedli w Mirocinie Dolnym gm.Kożuchów.W Rusinowie mieszkała siostra dziadka Stanisława Sokołowska.

Brat Babci, Feliks Zarzycki-nauczyciel w Szałszy /woj.katowickie, sporządził pamiętnik opisując szczegółowo życie w tamtych stronach.Nazwa Meducha pochodzi od słowa miód /med po rosyjsku/gdyż rejon obfitował w miododajne rośliny.
Pozdrawiam i jestem otwarty na ewentualną korespondencje dot.Meduchy choć dysponuję szczątkową wiedzą."
Myślę, że warto byłoby skontaktować się z samą autorką bloga. Jeżeli będzie Pan (Pani?) zainteresowany kontaktem z Bogną, służę jej adresem. Także pan Stanisław Dorosz prowadzący stronę o Mariampolu i Wołczkowie- http://mariampol-wolczkow.prv.pl/ mógłby wiele pomóc.
Pozdrawiam serdecznie
Józek
Ps. Jeśli liczy Pan (Pani) na konkretna pomoc na jakimkolwiek forum czy portalu, dobrze byłoby przedstawić się z imienia, to znacznie ułatwia wzajemne kontakty.
16.01.2010 23:40
Witam!
Nazwisko Matkowski i Leszczyński pojawa się w księgach metrykalnych (urodzenia) w parafii w Kałuszu.
Jeden z moich kolegów z Małopolskiego Tow. Genealogicznego - Andrzej Chałupczak również prowadzi poszukiwania w miejscowości Meducha.
Oto link do strony MTG:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/skladmtg.html
Tam znajdzie Pan adres e-mail do Andrzeja.
Proszę do niego napisać, być może będzie mógł Panu pomóc?
31.03.2010 06:24
Dziekję za pomoc. Oczywiscie jak najbardziej sie przedstawiam: mam na imię Wiesław i mój tata pochodził własnie z Meduchy. Pozdrowienia.
11.02.2011 19:11
Nadesłane do redakcji:

"Pragnę poinformować, że do 1939 roku właścicielami Żeliborów byli moi dziadkowie Józefa i Franciszek Podlescy.
Z poważaniem
Krystyna Podleska-Fronk
"
11.02.2011 22:30
Szukam kontaktu z mieszkańcami, i ich potomkami ze wsi Meducha koło Halicza i Żelibory (powiat Rohatyń). Nazywam się Zawisza i moja rodzina pochodzi z tamtych stron. We wsi Meducha urodził się mój ojciec. Z Żeliborów pochodzi moja babcia, a mama mojego taty. W mojej rodzinie przewijają się takie nazwiska jak Leszczyński, Srokowski (Sorokowski?), Matkowski. Ze Żeliborów, takie nazwiska jak Nadolski(a), Mazur. Szukam kontaktu z byłymi , jak i z aktualnymi mieszkańcami Meduchy i okolic.

Szukam kontaktu z mieszkańcami, i ich potomkami ze wsi Meducha koło Halicza i Żelibory (powiat Rohatyń). Nazywam się Zawisza i moja rodzina pochodzi z tamtych stron. We wsi Meducha urodził się mój ojciec. Z Żeliborów pochodzi moja babcia, a mama mojego taty. W mojej rodzinie przewijają się takie nazwiska jak Leszczyński, Srokowski (Sorokowski?), Matkowski. Ze Żeliborów, takie nazwiska jak Nadolski(a), Mazur. Szukam kontaktu z byłymi , jak i z aktualnymi mieszkańcami Meduchy i okolic.

[list]Urodziłem się w Medusze.Tam też urodził się mój ojciec.
8.06.2011 19:58
Jeśli dobrze kojarzę to nawet blisko siebie mieszkamy Panie Szczucki. Obecnie mieszkam we Wschowie, a dziadkowie i tata osiedli we wsi Górczyna. Pozdrawiam.
14.01.2012 20:13
mój Ojciec Józef Matkowski urodził się w Medusze w 1923r. Babcia była z Leszczyńskich. W mym posiadaniu jest odpis świadectwa chrztu Ojca z 1938r. w którym przewija się jeszcze kilka nazwisk. Chętnie nawiązałbym kontakt z osobami mającymi jakieś informacje o Medusze oraz o ludziach tam żyjących.
14.01.2012 20:18
mój meil

amrian(małpa)interia.pl
19.12.2013 22:36
Witam.Czy przypadkiem w Pana zapiskach nie przewija się nazwisko Zarzycki-Zarzycka? Moja krewna Eleonora z.d.Zarzycka ( ur.1903) wyszła za mąż za Mariana Leszczyńskiego (ur.1902) mieszkali w Medusze.Nazywam się Grzegorz Zarzycki i szukam informacji o mojej rodzinie.Interesują mnie wszelkie nawet te najmniejsze. Pozdrawiam.
19.01.2014 18:18
witam moj dziadek pochodzi z Meduchy nazywa się Szczucki ale w papierach które posiadam jeszcze mojej prababki przewija się nazwisko dwu członowe szczucka-leszczyńska jeżeli potrzeba doczytam w papierach też szukam potomków z tej miejscowości pozdrawiam
14.06.2014 11:14
Witam!
Zajmuję się genealogią rodziny Motryczów i Szczuckich i ostatnie odkrycia zaprowadziły mnie właśnie do Meduchy. W związku z tym chętnie wymienię się informacjami. Jeśli chodzi zaś o Mariampol i Jezupol, to pochodzą stamtąd dziadkowie koleżanki - nazwiska Matuszewscy i Bendus. Ponieważ Basia (moja koleżanka) dopiero zaczyna swoją przygodę z genealogią, byłybyśmy wdzięczne za pomoc osób, które pochodzą z Mariampola i Jezupola i być może w/w nazwiska nie są im obce.
Byłyśmy w maju w Mariampolu i Jezupolu i na tamtejszych cmentarzach. Jak tylko materiał zostanie opracowany (fotografie), lista nazwisk dostępnych zdjęć nagrobków będzie opublikowana na mojej stronie.
Z góry dziękuję za wszystkie informacje i pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
28.10.2014 00:01
mój dziadek KarolSzczucki urodził się w DELEJOWIE ale jak się doczytałam to rodzina pochodziła z MEDUCHY BARDZO PROSZĘ O JAKIEŚ WIADOMOŚCI NA MAIL malek@interia.pl
24.11.2014 23:27
Witam serdecznie. Jeśli chodzi o Meduchę. Wioska ta należała do 1918 roku do parafi Konkolniki,(a od 1918 już jako samodzielna parafia) i tam właśnie trzeba szukać. W Centrum Historii Rodziny we Wrocławiu na mikrofilmie o numerze 2193758 jest bardzo dużo aktów urodzeń,zgonów i aktów ślubów z Meduchy. Własnie parę dni temu wróciłem z Wrocławia i znalazłem parę bardzo ważnych danych dotyczących mojej rodziny. Na pewno widziałem parę aktów Szczuckich. Najważniejsze, tego mikrofilmu nie trzeba zamawiać ,tak jak innych,bo jest jak oni to mówią "na stałe".Wystarczy się umówić na czytnik mikrofilmów. Mam też zdjęcia dotyczące Meduchy tj. indeks urodzeń z lat 1904-1942,ale jeszcze go nie rozpracowałem. Jeśli ktoś chce służę pomocą,oczywiście w miarę posiadanej skromnej mojej wiedzy. Natomiast ja poszukuję jakichś informacji dot. Mariampola,ale sprzed 1858 roku,bo w tym roku mój przodek Paweł Zarzycki przybył do Meduchy z Mariampola.Pozdrawiam. Grzegorz.
30.07.2015 22:09
Moja babcia Maria urodziła się we wsi Meducha w 1926 roku jako najmłodsza córka Marceli i Mikołaja Szczuckich. Prababcia Marcela Szczucka nosiła nazwisko panieńskie Popiel. Pradziadek Mikołaj zmarł przed wojną i jest pochowany na cmentarzu w tej wsi. Mam nadzieję, że cmentarz i grób jeszcze istnieją. Chciałbym zebrać jak najwięcej informacji szczególnie na temat przodków mojej śp babci aby uhonorować pamięć o niej. Pozdrawiam Witold
1.01.2016 14:41
Do Witolda Skrzyńskiego.
1.01.2016 14:49
Do Witolda Skrzyńskiego.
Posiadam informacje na temat Popielów i Szczuckich - jesteśmy kuzynami. proszę o kontakt na priv chan@gransoft.com.pl
Wszystkich innych zainteresowanych mieszkańcami Meduchy również ( szczególne POPIEL, ZARZYCKI, SZCZUCKI, SUMISŁAWSKI,)

Andrzej
15.04.2022 06:15
Mikołaj (*[1818] †?) {r.g.} de Meducha [d.22] ∞1841 Marcella Popiel (*1826? †?) de Meducha:

E1 Rozalia (*1843 †1848)

E2 Katarzyna (*1852 †?)

E3 Marianna (*1855 †?)

E4 Klementyna (*1862 †?)