Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Zaczopki pow. bialski

12.06.2019 21:09
Zaczopki – wieś w woj. lubelskim, w pow. bialskim, w gminie Rokitno.
Wieś magnacka położona była w końcu XVIII wieku w powiecie brzesko litewskim województwa brzesko litewskiego[.
W Zaczepkach w 1827 roku było 41 domów i 297 mieszkańców . Później wieś i folwark Zaczopki były w pow. kostantynowskim gm. Bohukały parafia Pratulin. Folwark wchodził w skład dóbr Pratulin
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.
W Zaczopkach znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej
Z Zaczopek pochodzili męczennicy pratulińscy: Konstanty Łukaszuk, Anicet Gryciuk, Onufry Wasyluk, Filip Kiryluk, Łukasz i Konstanty Bojko; ich krwawa ofiara nie poszła na marne, lecz oddziałała na współmieszkańców. Znaczne zasługi w upowszechnianiu świadomości o nich miała także właśnie Teodora. Była córką poległego z krzyżem w ręku w Pratulinie Daniela Karmasza z Łęgów. Po jakimś czasie po tragedii wraz z matką miała widzenie swego ojca w wielkiej jasności. Daniel miał wtedy powiedzieć zrozpaczonej żonie, której zabrano ostatnią krowę, a carski policjant kopnął ją w twarz i wybił trzy zęby: „Nie martw się, ja ci pomogę, ja jestem u takiego Pana, co trzyma cały świat w dłoni”. To właśnie Teodora, która całowała zlany krwią jej ojca krzyż pratuliński (przechowywano go w tajemnicy) i opowiadała o swym widzeniu ludziom, bardzo przyczyniła się do umocnienia wiary. Zaczopianie po bohatersku zachowali się w czasie spisu w 1897 r. (aresztowano wtedy ponad 80 osób) i nie dali się omamić władzom, że kto pójdzie do spowiedzi do popa, tego zwolnią z więzienia. Ks. Urban ochrzcił w Zaczopkach przeszło 130 dzieci i był pod wrażeniem mieszkańców, którzy towarzyszyli misjonarzowi z zapalonymi świecami i bez lęku śpiewali publicznie pieśni religijne, gdy szedł do chorej z wiatykiem.