Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Atelier fotograficzne na Kresach

3.12.2010 03:32
Poszukuję wszelakich informacji (oraz dokumentów i zdjęć) dotyczących: Zakładu Fotograficznego ''Adela'' Józefa Załuskiego działającego w Czortkowie/został on przejęty od Stanisława Krzanowskiego, działał tez pod nazwą Józef Załuski i spadkobiercy - posiadał na 90 % dwie filie w Czortkowie na Wygnance i na ulicy Kolejowej/ - przy okazji warto zwrócić uwagę że istniał cały klan fotografów Krzanowskich - Johan lub Jan Krzanowski -Atelier Artsytyczno-Fotograficzne Czerniowce ul. Kochanowskiego,F.Krzanowoski w Tarnopolu ul. 3 Maja,interesują mnie wszyscy/,Zakładu Fotograficznego B.Flaschner w Czortkowie, Zakładu Fotograficznego A. Złoczański w Czortkowie,Zakładu Fotograficznego K.J. Strzelecki w Czortkowie/filia w Trembowli/ Zakładu Fotograficznego Ignacego Niemanda w Buczaczu mieszczącego się na ulicy Słowackiego dawniej Gimnazjalna nr 2, Zakładu Fotograficznego B.Holzstein w Buczaczu, Zakładu Fotograficznego Oskara Morawtza z Horodenki/filie Lwów, Przemyśl, fotografował tez jego brat Edward/.
Bardzo chętnie nawiąże kontakt z potomkami tych fotografów, kolekcjonerami zdjęć z tych atelier oraz wszystkimi osobami które posiadają fotografie dokumenty wiedzę (wspomnienia) na temat tych atelier oraz generalnie także innych atelier fotograficznych z dawnych Kresów Wschodnich.
Interesują mnie tez wszelakie informacje dokumenty zdjęcia związane z fotografami na tych terenach którzy nie prowadzili atelier a zajmowali się fotografią artystyczną oraz eksperymentami fotograficznymi.

Odpowiedzi (5)

5.12.2010 11:48
Witam,

W publikacji [url]Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 r[/url] jest kilka przedwojennych zdjęć z tej miejscowości. W artykule znajduje się również niepełna lista uczestników zrywu.

Pozdrawiam.
5.12.2010 23:38
Witam,

w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie nabyłam (10 zł) folder wystawy z 2001 roku pt.: "Artysta czy rzemieślnik? Galicyjskie zakłady fotograficzne przełomu wieków XIX i XX"

Znajduje się tam krótki biogram Jana Krzanowskiego:
- fotograf w Czerniowcach, współpracował z Teodozym Bahrynowiczem. Dzierżawca zakładu fotograficznego Alfreda Silkiewicza w Tarnopolu przy ul. Trzeciego Maja 30, a także pod firmą [Jan] Krzanowski i [Antoni] Wodziński we Lwowie.

Tak więc polecam zwrócić się do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie po bliższe informacje, jak również być może i po kopie zdjęć

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
7.12.2010 06:02
Witam,

W publikacji [url]Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 r[/url] jest kilka przedwojennych zdjęć z tej miejscowości. W artykule znajduje się również niepełna lista uczestników zrywu.

Pozdrawiam.


Tą pozycję znam w tym roku przypada z resztą 70 rocznica - na youtube jest filmik bardzo udany o tym zrywie- bardzo zresztą ciekawe czy to (tragiczne w skutkach i naprawdę skazane na niepowodzenie) zostało w jakiś sposób szerzej uwiecznione na fotografiach i jaki miało wpływ na losy ''moich'' fotografów - a szczególnie związanych z Zakładem Załuskiego. Odkryłem ostatnio stronę -http://www.chortkivfotos.org.ua/alboms.php na pewno lwią cześć tych zdjęć wykonali poszukiwani, co więcej na jednym z ujęć mostu czortkowskiego -ujęcie wjazdu na Wygnankę - widać po lewej stronie mały budyneczek i kamienice - Atelier Załuskiego miało swoją filię na Wygnance przy moście ale niestety na razie nie udało mi się znaleźć nikogo kto by to pamiętał - mam tylko fragment rodzinnego listu o tym.
Strona niestety wygląda na nieużywaną trochę - wysłałem dużego maila na podany tam adres kontaktowy ale bez odpowiedzi...
Przyszło mi ostatnio do głowy że bardzo przydałaby się przedwojenna książka telefoniczno-adresowa Czortkowa, wiem ze takowa istniała ale nie mam koncepcji gdzie ja namierzyć. Następująca myśl mnie tez męczy ostatnio- mianowicie czy za czasów pokoju czy wojny płaci się podatki- i gdzieś może się jeszcze znajdować lista pracowników - ich rozliczeń itd związanych z Zakładem Załuskiego chociażby a taka lista zatrudnionych tam fotografów byłaby dla mnie prawdziwym skarbem, czy ktoś ma może pomysł gdzie się archiwizuje dane ze ''skarbówek''?
7.12.2010 09:54
14.11.2019 19:03
Poszukuję wszelakich informacji (oraz dokumentów i zdjęć) dotyczących: Zakładu Fotograficznego ''Adela'' Józefa Załuskiego działającego w Czortkowie/został on przejęty od Stanisława Krzanowskiego, działał tez pod nazwą Józef Załuski i spadkobiercy - posiadał na 90 % dwie filie w Czortkowie na Wygnance i na ulicy Kolejowej/ - przy okazji warto zwrócić uwagę że istniał cały klan fotografów Krzanowskich - Johan lub Jan Krzanowski -Atelier Artsytyczno-Fotograficzne Czerniowce ul. Kochanowskiego,F.Krzanowoski w Tarnopolu ul. 3 Maja,interesują mnie wszyscy/,Zakładu Fotograficznego B.Flaschner w Czortkowie, Zakładu Fotograficznego A. Złoczański w Czortkowie,Zakładu Fotograficznego K.J. Strzelecki w Czortkowie/filia w Trembowli/ Zakładu Fotograficznego Ignacego Niemanda w Buczaczu mieszczącego się na ulicy Słowackiego dawniej Gimnazjalna nr 2, Zakładu Fotograficznego B.Holzstein w Buczaczu, Zakładu Fotograficznego Oskara Morawtza z Horodenki/filie Lwów, Przemyśl, fotografował tez jego brat Edward/.
Bardzo chętnie nawiąże kontakt z potomkami tych fotografów, kolekcjonerami zdjęć z tych atelier oraz wszystkimi osobami które posiadają fotografie dokumenty wiedzę (wspomnienia) na temat tych atelier oraz generalnie także innych atelier fotograficznych z dawnych Kresów Wschodnich.
Interesują mnie tez wszelakie informacje dokumenty zdjęcia związane z fotografami na tych terenach którzy nie prowadzili atelier a zajmowali się fotografią artystyczną oraz eksperymentami fotograficznymi.


Posiadam zdjęcia Józefa Załuskiego.
Kontakt: nikramv[małpka]gmail.com