11980. Atelier fotograficzne na Kresach

Ogłoszenia osób poszukujących innych danych niże nazwiska, rodziny i miejsca. Jeśli szukasz informacji np. o kolejarzach, mundurach, orderach, portretach itp - to to jest właściwe miejsce. Spotkasz tutaj osoby specjalizujące się w różnych działach nauk pomocniczych historii.
Nie umieszczaj tu postów że szukasz kogoś (osoby, rodziny) !!!! Jest do tego inny dział!

Atelier fotograficzne na Kresach

Postprzez MarcinAtelier » 03.12.2010

Poszukuję wszelakich informacji (oraz dokumentów i zdjęć) dotyczących: Zakładu Fotograficznego ''Adela'' Józefa Załuskiego działającego w Czortkowie/został on przejęty od Stanisława Krzanowskiego, działał tez pod nazwą Józef Załuski i spadkobiercy - posiadał na 90 % dwie filie w Czortkowie na Wygnance i na ulicy Kolejowej/ - przy okazji warto zwrócić uwagę że istniał cały klan fotografów Krzanowskich - Johan lub Jan Krzanowski -Atelier Artsytyczno-Fotograficzne Czerniowce ul. Kochanowskiego,F.Krzanowoski w Tarnopolu ul. 3 Maja,interesują mnie wszyscy/,Zakładu Fotograficznego B.Flaschner w Czortkowie, Zakładu Fotograficznego A. Złoczański w Czortkowie,Zakładu Fotograficznego K.J. Strzelecki w Czortkowie/filia w Trembowli/ Zakładu Fotograficznego Ignacego Niemanda w Buczaczu mieszczącego się na ulicy Słowackiego dawniej Gimnazjalna nr 2, Zakładu Fotograficznego B.Holzstein w Buczaczu, Zakładu Fotograficznego Oskara Morawtza z Horodenki/filie Lwów, Przemyśl, fotografował tez jego brat Edward/.
Bardzo chętnie nawiąże kontakt z potomkami tych fotografów, kolekcjonerami zdjęć z tych atelier oraz wszystkimi osobami które posiadają fotografie dokumenty wiedzę (wspomnienia) na temat tych atelier oraz generalnie także innych atelier fotograficznych z dawnych Kresów Wschodnich.
Interesują mnie tez wszelakie informacje dokumenty zdjęcia związane z fotografami na tych terenach którzy nie prowadzili atelier a zajmowali się fotografią artystyczną oraz eksperymentami fotograficznymi.
MarcinAtelier
Zainteresowany
Zainteresowany

Re: Atelier fotograficzne na Kresach

Postprzez Zaręba-Zarębski » 05.12.2010

Witam,

W publikacji Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 r jest kilka przedwojennych zdjęć z tej miejscowości. W artykule znajduje się również niepełna lista uczestników zrywu.

Pozdrawiam.
Usiadł Zaręba przy starym dębie,
Bo Drewicz przysłał listy Zarębie.
Zaręba czyta - widać po minie,
Że wnet odpisze mu po łacinie.
Zaręba-Zarębski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: Atelier fotograficzne na Kresach

Postprzez genarch » 05.12.2010

Witam,

w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie nabyłam (10 zł) folder wystawy z 2001 roku pt.: "Artysta czy rzemieślnik? Galicyjskie zakłady fotograficzne przełomu wieków XIX i XX"

Znajduje się tam krótki biogram Jana Krzanowskiego:
- fotograf w Czerniowcach, współpracował z Teodozym Bahrynowiczem. Dzierżawca zakładu fotograficznego Alfreda Silkiewicza w Tarnopolu przy ul. Trzeciego Maja 30, a także pod firmą [Jan] Krzanowski i [Antoni] Wodziński we Lwowie.

Tak więc polecam zwrócić się do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie po bliższe informacje, jak również być może i po kopie zdjęć ;)

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Re: Atelier fotograficzne na Kresach

Postprzez Franciszek Orwicz » 07.12.2010

Zaręba-Zarębski napisał(a):Witam,

W publikacji Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 r jest kilka przedwojennych zdjęć z tej miejscowości. W artykule znajduje się również niepełna lista uczestników zrywu.

Pozdrawiam.


Tą pozycję znam w tym roku przypada z resztą 70 rocznica - na youtube jest filmik bardzo udany o tym zrywie- bardzo zresztą ciekawe czy to (tragiczne w skutkach i naprawdę skazane na niepowodzenie) zostało w jakiś sposób szerzej uwiecznione na fotografiach i jaki miało wpływ na losy ''moich'' fotografów - a szczególnie związanych z Zakładem Załuskiego. Odkryłem ostatnio stronę -http://www.chortkivfotos.org.ua/alboms.php na pewno lwią cześć tych zdjęć wykonali poszukiwani, co więcej na jednym z ujęć mostu czortkowskiego -ujęcie wjazdu na Wygnankę - widać po lewej stronie mały budyneczek i kamienice - Atelier Załuskiego miało swoją filię na Wygnance przy moście ale niestety na razie nie udało mi się znaleźć nikogo kto by to pamiętał - mam tylko fragment rodzinnego listu o tym.
Strona niestety wygląda na nieużywaną trochę - wysłałem dużego maila na podany tam adres kontaktowy ale bez odpowiedzi...
Przyszło mi ostatnio do głowy że bardzo przydałaby się przedwojenna książka telefoniczno-adresowa Czortkowa, wiem ze takowa istniała ale nie mam koncepcji gdzie ja namierzyć. Następująca myśl mnie tez męczy ostatnio- mianowicie czy za czasów pokoju czy wojny płaci się podatki- i gdzieś może się jeszcze znajdować lista pracowników - ich rozliczeń itd związanych z Zakładem Załuskiego chociażby a taka lista zatrudnionych tam fotografów byłaby dla mnie prawdziwym skarbem, czy ktoś ma może pomysł gdzie się archiwizuje dane ze ''skarbówek''?
Avatar użytkownika
Franciszek Orwicz
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli


Odp: Atelier fotograficzne na Kresach

Postprzez MarcinTazbir » 14.11.2019

MarcinAtelier napisał(a):Poszukuję wszelakich informacji (oraz dokumentów i zdjęć) dotyczących: Zakładu Fotograficznego ''Adela'' Józefa Załuskiego działającego w Czortkowie/został on przejęty od Stanisława Krzanowskiego, działał tez pod nazwą Józef Załuski i spadkobiercy - posiadał na 90 % dwie filie w Czortkowie na Wygnance i na ulicy Kolejowej/ - przy okazji warto zwrócić uwagę że istniał cały klan fotografów Krzanowskich - Johan lub Jan Krzanowski -Atelier Artsytyczno-Fotograficzne Czerniowce ul. Kochanowskiego,F.Krzanowoski w Tarnopolu ul. 3 Maja,interesują mnie wszyscy/,Zakładu Fotograficznego B.Flaschner w Czortkowie, Zakładu Fotograficznego A. Złoczański w Czortkowie,Zakładu Fotograficznego K.J. Strzelecki w Czortkowie/filia w Trembowli/ Zakładu Fotograficznego Ignacego Niemanda w Buczaczu mieszczącego się na ulicy Słowackiego dawniej Gimnazjalna nr 2, Zakładu Fotograficznego B.Holzstein w Buczaczu, Zakładu Fotograficznego Oskara Morawtza z Horodenki/filie Lwów, Przemyśl, fotografował tez jego brat Edward/.
Bardzo chętnie nawiąże kontakt z potomkami tych fotografów, kolekcjonerami zdjęć z tych atelier oraz wszystkimi osobami które posiadają fotografie dokumenty wiedzę (wspomnienia) na temat tych atelier oraz generalnie także innych atelier fotograficznych z dawnych Kresów Wschodnich.
Interesują mnie tez wszelakie informacje dokumenty zdjęcia związane z fotografami na tych terenach którzy nie prowadzili atelier a zajmowali się fotografią artystyczną oraz eksperymentami fotograficznymi.Posiadam zdjęcia Józefa Załuskiego.
Kontakt: nikramv[małpka]gmail.com
MarcinTazbir
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli


Powrót do INNE SZUKANIE