Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

nieśmiertelnik z Murnau

18.01.2014 21:02
Czy na podstawie nr 16099 na nieśmiertelniku z Oflagu VII A 17 Gepruft
można dojść w którym roku podoficer dostał się do obozu.
Podrawiam

Odpowiedzi (17)

18.01.2014 23:52
Owszem, podejrzewam, że byłoby to wykonalne.. Trzeba tylko dysponować listami więźniów tego oflagu..

Zapewne mogą takie mieć w Międzynarodowym Biurze Poszukiwań w Arolsen albo w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Chyba łatwiej byłoby się tego dowiedzieć znając nazwisko i imię więźnia, można wtedy poszukać go na stronie www.straty.pl

Z pozdrowieniami - Cicha
19.01.2014 17:08
dziękuję,Janusz Władysław Ossowski major 25 pułku ułanów wielkopolskich 21.V.1938 został mianowany rejonowym inspektorem koni Prużana,na tym kończy się moja
wiedza o szlaku bojowym 1939.następne jest zdjęcie z Murnau w stopnie podpułkownika nosi odznakę Centrum Wyszkolenia Kawalerii i odznakę 1 pułku ułanów
Krechowieckich im.Bolesława Mościckiego.Napewno nie wędrował z armią gen.Andersa.Był w 2 korpusie polskim (odznaka honorowa II korpusu za bitwę o Monte Cassino)
Zmarł na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii w osiedlu Polaków w Penrhos.Na www.straty.pl nie ma go.Może jakiś kontakt ze Stowarzyszeniem Kombatantów Polskich w
Wielkiej Brytanii.Mam legitymację nr.39554.
Pozdrawiam Gosia
19.01.2014 17:30
Podana osoba j e s t na stronie straty.pl


oboz jeniecki VII A
miejsce osadzenia Murnau
numer jeniecki 16099
uczestnik walk Kampania wrześniowa 1939
przydział wojskowy R.J.K.Prużązy/Dca gr.br.podl.kaw.
stopień wojskowy mjr.kaw.



Nie ma tam niestety informacji o miejscu wzięcia do niewoli, jest tylko informacja, że uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939. Jako źródło danych podano Wojskowe Biuro Badań Historycznych.
Niestety, Centralne Archiwum Wojskowe jeszcze jest zamknięte.. Można próbować jeszcze przez PCK, no i faktycznie kombatanci też mogą mieć jakieś informacje.
21.01.2014 15:14
Dziękuję stopień się zgadza Prużana też .Co to jest R.J.K. rejonowa jednostka kawalerii ? Dowódca grupy brygady podlaskiej Kawalerii.Czy tak

Pozdrawiam babcia w dniu babci życzenia dla wszystkich babć.
8.07.2014 23:09
dziękuję,Janusz Władysław Ossowski major 25 pułku ułanów wielkopolskich 21.V.1938 został mianowany rejonowym inspektorem koni Prużana,na tym kończy się moja
wiedza o szlaku bojowym 1939.następne jest zdjęcie z Murnau w stopnie podpułkownika nosi odznakę Centrum Wyszkolenia Kawalerii i odznakę 1 pułku ułanów
Krechowieckich im.Bolesława Mościckiego.Napewno nie wędrował z armią gen.Andersa.Był w 2 korpusie polskim (odznaka honorowa II korpusu za bitwę o Monte Cassino)
Zmarł na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii w osiedlu Polaków w Penrhos.Na http://www.straty.pl nie ma go.Może jakiś kontakt ze Stowarzyszeniem Kombatantów Polskich w
Wielkiej Brytanii.Mam legitymację nr.39554.
Pozdrawiam Gosia

Wysłałam wiadomość na Priv, ale chyba nie wyszła, bo ciągle siedzi w skrzynce wiadomości do wysłania. Bardzo potrzebuję zdjęcie Janusza Ossowskiego, a zorientowałam się z postu, ze posiadasz je Gosiu. Nie chcę tutaj na forum tłumaczyć dlaczego, może dojdzie do Ciebie mój mail. Mój: lilakom@poczta.onet.pl Bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam, Lila
10.07.2014 21:16
Witam,
na podstawie relacji zgromadzonych w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie na stronie http://www.pism.co.uk/dokumenty_bl.htm
w pozycji - B.I.17A. - Podlaska Brygada Kawalerii - Dowódca i Sztab: http://pism.co.uk/B/BI17a.pdf mjr Ossowski przyprowadził (już podczas walk we IX 1939) pod komendę Podlaskiej Brygady Kawalerii grupę żołnierzy różnych formacji WP i dalej oddział ten walczył w składzie PBK. Oddział miał dość oryginalną nazwę, której nie mogę rozszyfrować, ponieważ jest napisana pismem odręcznym - dla mnie trudnym do odczytania. Wszystko zawarte jest w tym pliku/notatce (B.I.17A.) na stronie 183. (w pdf. jest to str. 194).

Co do skrótu - "R.J.K." to jest to Rejonowy Inspektorat Koni (garnizon Prużana). Błędy w zapisie wzięły się z tego, że skróty i nazwę miejscowości wpisywali najeźdźcy z książeczki stanu służby oficerskiej majora Ossowskiego podczas dostania się do niewoli. Źródłowe "Wojskowe Biuro Badań Historycznych" dość enigmatycznie przytoczyło dane ze źródeł niemieckich - to częsta niedokładność na stronach straty.pl.

Pozdrawiam
10.07.2014 22:11
Ja dziękuję za informacje. Ponadto linki super cenne, masa rzadkich informacji. Nadal szukam zdjęcia Ossowskiego. Gosia się nie odzywa.
Lila
3.08.2014 17:32
Gosiu, bardzo proszę o kontakt. Lila
6.08.2014 12:00
Moja rodzina jest w posiadaniu szabli Janusza Ossowskiego (ur. 30.03.1895) z 2 Pułku Ułanów Grochowskich (1920). Został wydany już jeden album, w którym jest zamieszczona szabla i informacje o tym oficerze i teraz trwają przygotowania do opracowania nowego albumu Niestety nie możemy dotrzeć do zdjęcia J.Ossowskiego. Mamy małą garść informacji o jego losach do 1932r. Będę zatem wdzięczna za każdą dodatkową informację, a przede wszystkim za zdjęcia, które powinny znaleźć się w tym nowym albumie. Z Twoich postów Gosiu wnoszę, że jesteś w posiadaniu zdjęć. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
6.08.2014 18:34
Może w sprawie zdjęcia (jeszcze porucznika lub rotmistrza) proszę się skontaktować, choćby w formie e-mail, z:
- Muzeum Okręgowym w Suwałkach - http://muzeum.suwalki.pl/
lub
- „Stowarzyszeniem Ułanów Grochowskich im. Józefa Dwernickiego” - http://grochowscy.pl/

Z tego co wiem obydwa wymienione podmioty posiadają szeroką bazę archiwaliów związanych z 2PU i myślę, że zdjęcie Kawalera VM - (wtedy porucznika) J. W. Ossowskiego mogą posiadać w swoich zbiorach.

Pozdrawiam
6.08.2014 19:13
Może w sprawie zdjęcia (jeszcze porucznika lub rotmistrza) proszę się skontaktować, choćby w formie e-mail, z:
- Muzeum Okręgowym w Suwałkach - http://muzeum.suwalki.pl/
lub
- „Stowarzyszeniem Ułanów Grochowskich im. Józefa Dwernickiego” - http://grochowscy.pl/

Z tego co wiem obydwa wymienione podmioty posiadają szeroką bazę archiwaliów związanych z 2PU i myślę, że zdjęcie Kawalera VM - (wtedy porucznika) J. W. Ossowskiego mogą posiadać w swoich zbiorach.

Pozdrawiam


Dziękuję za informację. Właśnie wysłałam e-maile, zobaczymy, czy uda mi się coś zdobyć. Niemniej jednak ciągle szperam....Pozdrawiam, Lila;))
10.08.2014 21:41
Uzyskałam sporo informacji o por. J.Ossowskim, ale zdjęcia nie.
29.01.2016 22:38
Mam sporo zdjęć Janusza Ossowskiego z okresu dziecięcego ,białego ułana, ponadto posiadam kserokopie książeczki wojskowe,zdjęcia insygniów wojskowych część z tych
rzeczy posiada mój cioteczny brat ja mam kopie lub zdjęcia.nie mam czym zeskanować zdjęć .Janusz Ossowski był bratem mojej babci ze strony mojej mamy
Co to za album,kto go wydaje? Jakie są Twoje powiązania rodzinne z J.Ossowskim?.Materiału jest zbyt dużo ,aby tu pisać. .
29.01.2016 22:51
Wysłałąm priv. Chciałabym się z Tobą skontaktować mailowo.
29.01.2016 23:00
Wysłałąm priv. Chciałabym się z Tobą skontaktować mailowo.

wiadomość chyba nie wyszła. lilakom małpa poczta.onet.pl
29.01.2016 23:23
Napisz proszę na tego maila, bo ja twojego nie znam, a a poczty tej strony nie wychodzą wiadomosci, albo bynajmniej ze sporym opóźnieniem.
30.01.2016 22:21
Mam sporo zdjęć Janusza Ossowskiego z okresu dziecięcego ,białego ułana, ponadto posiadam kserokopie książeczki wojskowe,zdjęcia insygniów wojskowych część z tych
rzeczy posiada mój cioteczny brat ja mam kopie lub zdjęcia.nie mam czym zeskanować zdjęć .Janusz Ossowski był bratem mojej babci ze strony mojej mamy
Co to za album,kto go wydaje? Jakie są Twoje powiązania rodzinne z J.Ossowskim?.Materiału jest zbyt dużo ,aby tu pisać. .[/quote

Gosiu, ponieważ nie napisałaś do mnie, napiszę krótko tutaj. Będę Ci bardzo wdzięczna za zdjęcia J. Ossowskiego z okresu, gdy był jeszcze w 2 Pułku Ułanów (ok. 1920) w mundurze. Gdybyś zechciała wysłać do mnie chociaż pustego na razie maila, będziemy miały kontakt i wówczas napiszę więcej. Serdecznie pozdrawiam.