Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

przyrodnie rodzeństwo

15.03.2009 20:09
Proszę o pomoc w odnalezieniu osoby albo jej potomków mieszkających przed II wojną światową w Grudziądzu. Wg informacji którą uzyskałam z Odpisu Książeczki Wojskowego mojego dziadka był on żonaty dwukrotnie i z pierwszego małżeństwa urodziło się w dn.01.VI.1913 dziecko dziewczynka o imieniu Wanda.
Dziadek w latach 1922 -1933 mieszkał w Grudziądzu przy ul. Kościuszki 40/42 a pierwsza żona to Zuzanna Kowalska z d.Smolińska. Dodam jeszcze, że dziadek pracował w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu w latach 1920 - 1923 jako podoficer kancelaryjny w Wojskowym Więzieniu Śledczym.
Nie znałam swojego dziadka nie wiele o nim wiem,ale liczę na to, że uda mi się uzyskać od kogoś z tamtej rodziny jakieś informacje na temat dziadka.

pozdrawiam i liczę na pomoc!

ps.
załaczam zdjęcie zdjęcie dziadka ,może to coś ułatwi

Odpowiedzi (2)

24.11.2009 18:41
Witam,

czy sprawdzała Pani:
a) w USC w Grudziądzu - skoro jest data ur. Wandy, powinna być adnotacja o jej ewentualnej śmierci i dane zgłaszających jej zgon;
b) adres na Kościuszki - przedwojenny wprawdzie, ale możnaby zasięgnąć języka na miejscu i w księgach kwaterunkowych/biurze meldunkowym;
c) w archiwach Centrum Wyszkolenia Kawalerii?

Pytanie jeszcze kogo Pani szuka? Wandeczki czy dziadka?

Pozdrawiam serdecznie i czekam na dalsze informacje,
Marta
24.11.2009 23:49
Witaj Marto!
Wszystkie dane ,które są w moim poście znalazłam w dokumentach dziadka, które uzyskałam z Centralnego Archiwum Wojskowego w Wesołej włącznie z adresem, danymi o pierwszej żonie, dziecku itd.
Zaskoczyło mnie to bardzo bo moja mama / drugie imię Wanda /nigdy nie mówiła, że dziadek był wcześniej żonaty i że ma przyrodnią siostrę więc prawdopodobnie nic o tym nie wiedziała i zapewne nigdy się nie spotkały . Z jej opowieści wiem, że chodziła do szkoły w Grudziądzu, że mieszkała tam kilka lat a konkretnie do wybuchu wojny w 1939 roku.
Nie wiem właściwie nic o swoim dziadku, jak żył, dlaczego się rozwiódł i zostawił żonę z dzieckiem, jaki był itd. cisną się na usta różne pytania na które nie znam odpowiedzi a zapewne Pani Wanda miała dzieci i jakieś opowieści rodzinne,zdjęcia, przekazy, z tego co się stało, że był ten rozwód, coś o dziadku itd. być może się zachowały w ich pamięci? Proszę o wszelkie informacje ewntualnie kontakt na priv.

Pozdrawiam
Zofia