Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Określenie daty fotografii i porównanie

16.01.2015 14:03
Witam,
Szukam pomocy w określeniu :

https://plus.google.com/100601620055038 ... Z76pKpqnhr - 1. jaki może być rocznik tej fotografii ( mundur wojska polskiego - piechoty jak ja oceniam)

https://plus.google.com/100601620055038 ... JHEnGA3yqV - 2. a tu czy to jest ta sama osoba?

Pozdrawiam
Jola

Odpowiedzi (5)

2.03.2015 19:30
Witam jeszcze raz Pani Jolu!

- Fot. 1. - To "wojskowe" trochę ciemne i jak rozjaśniam to zlewa się czapka z mundurem tak, że trudno dać pełną odpowiedź:( Czapka jest także kluczem do ustalenia daty fotki (może przedziału lat).
Napiszę o tym co jest łatwe:) Pewnie kapral (lub st. strz.) z okresu uczestnictwa w szkole podoficerskiej - to po metalowej oznace na patkach kołnierzowych. Nie koniecznie to szkoła piechoty! Podoficerskie szkoły kawalerii, artylerii, łączności, saperów a nawet lotnictwa też miały takie oznaki na patkach kołnierzowych mundurów słuchaczy. Bluza mundurowa ma 5 guzików głównych czyli jest wzoru 19. W czasie reformy mundurowej - w latach 1935-37 - wprowadzono 7 guzików głównych i pas podobny do tego na fotce.
Nie widząc dokładnie czapki rogatywki zaryzykuję, że fotka wykonana około roku 1935 (+-2 lata).

- Fot. 2. - Co do podobieństwa postaci - nie mam tu praktyki - to możliwe, że to ta sama osoba bo uszy ze zdjęć są bliźniacze

Chyba to wszystkie posty, w których mogłem próbować pomóc?

Pozdrawiam
Zbyszek
4.03.2015 09:22
Dziękuję za wszystko teraz już mogę w miarę uporządkować kto na fotografiach.

Pozdrawiam
Jola
22.05.2015 07:34
Witam !!!

Moim skromnym zdaniem na zdjęciu /bardzo ciemne / jest żołnierz orkiestry wojskowej o czym świadczą tak zwane korpusówki umieszczone na kołnierzu
munduru.Pagon munduru / stopień/ nieczytelny , czapka też nieczytelna.
Nie wykluczone że jest to żołnierz piechoty - zbyt słaba jakość zdjęcia - a zatem i wątpliwości

Pozdrawiam !!
9.09.2015 19:38
Orkiestrant w pułku piechoty lub szkole podoficerskiej? - Tego nigdy nie mogę wykluczyć choć moje przypuszczenie nie jest tak zaawansowane.
Ze znanej publikacji z 1935 roku "korpusówki" zawodowych(?) orkiestrantów wyglądały tak - vide skan.

Pozdrawiam
10.09.2015 08:47
Dziękuję za wszelkie dane.
Pozdrawiam