Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Libert Feliks -szukam danych personalnych

28.08.2015 14:23
Witam wszystkich. Niedawno odkryłam, że Feliks Libert jest jednym z moich przodków. Urodził się on 18.01.1899 w Łodzi, był majorem dyplomowanym, historykiem wojskowości. Tutaj jego krótki życiorys:
Libert Feliks - , mjr dypl.
[1899-1951], mjr dypl. sł. st. piech. WP[1936]
Ur. 18 I 189 w Łodzi. Ukończył gimnazjum, oraz kurs szkoły podchorążych piechoty. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w szeregach 31 pp. Po wojnie zweryfikowany w stopniu por. sł. st. piech. z starszeństwem od 1 VI 1919 służył nadal w 31 pp w Łodzi, skąd został odkomenderowany okresowo do PKU Łódź-Powiat na stanowisko oficera – instruktora. Po 1926 ponownie w 31 pp, gdzie pełni różne funkcje. Awansowany do stopnia kpt. 1 I 1928. W okresie XI 1930-X 1932 słuchacz Wyższej szkoły Wojennej w Warszawie. Następnie w stopniu kpt. dypl. pracownik Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie. Awansowany do stopnia mjr dypl. 1 I 1936. Do lata 1939 kierownik referatu w WBH. W kampanii wrześniowej 1939 bierze udział jako oficer II oddziału w sztabie dowództwa Armii „Poznań”. Brał udział w walkach z Niemcami na szlaku bojowym Armii „Poznań” oraz w obronie Warszawy. Po kapitulacji Warszawy w niewoli niemieckiej. Przebywał m. in. w oflagu VII A w Murnau. Po uwolnieniu oflagu 29 IV 1945 służył w PSZ na Zachodzie. Po demobilizacji mieszkał w Wlk. Brytanii, gdzie zmarł w 1951.
Był historykiem wojskowości. W 1928 opublikował Zarys historii wojennej 31 pp, oraz Wojsko Polskie w powiecie łódzkim[w:] Dziesięć lat odrodzonej Polski niepodległej życiu powiatu łódzkiego 1918-1928. Łódź 1928.
Odznaczony: KN, KW 3x, ZKZ, SKZ

Bardzo proszę kogokolwiek o informacje o Feliksie. W internecie nie ma tego za wiele, a bardzo mnie interesuje jego rodzina (dzieci,żona itp) Poza tym znalazłam informacje, że widnieje on w "Cmentarze londynu-groby polskie" str 136 oraz 169-czy ktoś z Państwa mógłby sprawdzić w tej pozycji, co jest tam o nim napisane? Z góry dziękuję

Odpowiedzi (3)

29.08.2015 01:09
Witam! Może w Rafie coś znajdziesz, albo w Instytucie Polskim im Sikorskiego-Archiwum w Londynie. Można też w CAW w Rembertowie, nie wiem czy kiedyś były w "wojskowości" kwestionariusze osobowe albo życiorysy? Pozdrawiam Z.M. Rogalski.
30.08.2015 09:53
Witam !!!!

Proszę przeczytać informacje zawarte

Nasze korzenie

http://poznajac-nasze-korzenie.blogspot ... udalo.html

Jest tu trochę informacji na temat Feliksa Liberta i jego rodziny

Pozdrawiam
1.09.2015 15:28
Witam wszystkich i dziękuję Wam za odpowiedź. Panie Melchiorze, ten blog jest pisany przeze mnie:) Opisałam tam parę faktów o Libercie w oparciu o jeden artykuł ( pośmiertny), który znalazłam w internecie, no i na podstawie metryk rodzinnych. Jednak mimo, że udało mi się ustalić jego karierę wojskową itp. To o dalszych losach jego rodziny nic nie wiem. Również Feliks Libert nie jest moim przodkiem w lini prostej, więc nie wiem czy CAW czy PCK, które zawiera jego kartę jeniecką itp. Instytucje udzielą mi jakichkolwiek wiadomości na jego temat.
Wygląda więc na to, że raczej nie uda mi się nic więcej ustalić.
Dziękuję jednak wszystkim serdecznie.
Irmina Widerska