Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szukasz pomocy w Archiwum?

20.03.2010 12:01
Witam,

Proponujemy pomoc w poszukiwaniach w Centralnym Archiwum Wojskowym (CAW), które wymagają zwykle wielu zabiegów.

Z przyjemnością zajmiemy się także kwerendami w wielu innych archiwach m.in. w:
- KEK - Kartoteka Eligiusza Kozłowskiego - dotycząca Powstańców Styczniowych,
- AGAD - Archiwum Główne Akt Dawnych,
- AAN - Archiwum Akt Nowych,
- w różnych oddziałach Archiwum Państwowego w całym kraju,
- BN - Biblioteka Narodowa,
- BUW, BJ - Biblioteki UJ i UW, a także w innych bibliotekach uniwersyteckich i wydziałowych szkół wyższych w różnych miastach,
- bibliotekach specjalistycznych typu - Biblioteka Muzeum Kolejnictwa w Warszawie czy Biblioteka Wydz. Architektury PW,
- Archiwach Archidiecezjalnych w całym kraju,
- w Centrum Historii Rodziny kościoła Mormonów,
- archiwum Kuriera Galicyjskiego, Gazety Pomorskiej i innych gazet i czasopism, także z XIX w.
etc.

Posiadamy kontakty w wielu archiwach Kresowych, m.in. w:
- Archiwum Lwowskim,
- Archiwum w Stanisławowie,
- Archiwum w Czortkowie,
- Archiwum w Kamieńcu Podolskim,
- Archiwum w Żytomierzu,
- prowadzone są rozmowy mające ułatwić współpracę z archiwami białoruskimi,
etc.

Jeśli moglibyśmy być w czymś pomocni, prosimy o
kontakt
Będzie nam miło pomóc

Odpowiedzi (41)

Strona z 3 Następna >
25.03.2010 20:18
Witam.
Gdzie mogę znaleźc informacje na temat zamieszkania osób w Kowlu (ukr.) . P.S. Gdzie mogę także znaleźć info, na temat miejsca urodzienia osób w Kowlu między ( 1910-1921)
25.03.2010 21:10
Witam,

przy najbliższej okazji zapytam w USC Akta Zabużańskie czy posiadają księgi metrykalne z Kowla z interesujących Pana lat.
W Centrum Historii Rodziny kościoła Mormonów znajdują się księgi metrykalne z Kowla tylko z lat 1827 - 1894 i 1930 - 1944 oraz dla powiatu Kowel ks. greko-katolickie 1843 - 1861.
25.03.2010 21:33
Dziękuje bardzo za fatygę Będą to dla mnie bardzo cenne informacje. Gdyby nie pani to bym się tylu rzeczy o moich korzeniach nie dowiedział. Jeśli się jakoś mogę odwdzięczyć to proszę na pisać na prywatną wiadomość. I z góry dziękuje
26.03.2010 22:52
Witaj Marto !!!1
czy przypadkiem będąc w CAW nie natrafiłaś na nazwiska Jan lub Augustyn Kordecki syn Wiktora ur.w Podszumlańcach.
Pozdrawiam Jerzy
27.03.2010 12:46
Witaj. Czy mogłabyś zerknąć ,czy CAW posiada jakieś materiały odnośnie trzech braci Marynowskich , synów Mariana i Annny: 1. Marynowski Stanisław Henryk ur. 1907r, 2. Marynowski Jan Józef ur.1909r, 3. Marynowski Zbigniew Antoni ur.1922r. Serdecznie pozdrawiam Iwona.
16.04.2010 20:39
Witam,

przepraszam, że tak długo trwało, zanim dotarłam do CAWu. W każdym razie byłam, a wyniki pozwolę sobie przesłać do Państwa w wiadomości prywatnej, jako że nie mam zgody CAWu na publikowanie zawartości zasobów archiwum wojskowego.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
20.04.2010 14:58
Witam,

wszystkie osoby dla których przeglądam dane szczegółowe, proszę o cierpliwość, ponieważ osoby z Warszawy nie mogą się umówić do Pracowni Naukowej tylko wpadać i może akurat jedno miejsce będzie wolne
Zamierzam napisać w tej sprawie do Dyrekcji CAW, ale nie wiem czy odniesie to zamierzony skutek.

Obecnie czeka na mnie 7 teczek do przejrzenia, a dopóki ich nie oddam, CAW nie zamówi dla mnie kolejnych pozycji. Stąd wygląda na to, że nastąpi kolejna zwłoka w przekazaniu Państwu materiałów, nie spowodowana jednak moim opieszalstwem.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
21.04.2010 23:40
Dziękuję bardzo Pani Marto
pozdrawiam Jerzy
30.05.2010 21:12
Szanowna Pani Marto.Na zdjęciu W moim albumie jest grupa młodych wojskowych przed którą na ustawionej tabliczce jest napis:Szkoła Podoficerska PLUTEX Pionierów 17. Dywizji II drużyna Gniezno 1927. Chciałbym dowiedzieć się czy wśród tych ludzi jest ktoś o nazwisku Chmielewski lub Chomicz Pozdrawiam juras
30.05.2010 23:16
Panie Jerzy,

jak tylko odzyskam auto (w ciągu 2 tyg.), wybiorę się do Rembertowa i spróbuję się dowiedzieć jakiś szczegółów o grupie Plutex.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
6.06.2010 22:58
Sz.Pani Marto. Witam serdecznie i do mojej wcześniejszej prośby chciałbym /o ile można/jeszcze jedną w CAW .Mój pradziad Stanisław Maćkowiak był żołnierzem w armii niemieckiej,powstańcem wielkopolskim i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Jedyne co wiem na jego temat to że pochodził z Gniezna-Winiary i że dorosłe życie spędził w Mieczkowie pow. Szubin skąd pochodzi moja babcia i matka.Gdyby była możliwość "zdobycia" jakichkolwiek informacji będę bardzo wdzięczny.Pozdrawiam juras
7.06.2010 08:05
Witam Pani Marto.
Czy byłaby możliwość sprawdzenia w CAW,wiadomości na temat mojego stryja Stanisława Harasimowicza ur.1921r.w Równym na Wołyniu syna Antoniego i Anny zd.Lachocka. Moje informacje są bardzo skromne.Wiem ,że zaciągnął się do Wojsk Andersa,przeszedł z nimi cały szlak bojowy.Przeżył,wrocił w 1945r.i został aresztowany.Zwolniony w 1953r.Szukam jakichkolwiek śladów.
Pozdrawiam Alicja
7.06.2010 10:11
Witam,

wybieram się do CAWu w dniu jutrzejszym tak więc sprawdzę wszystkie w/w pytania.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
13.06.2010 16:25
Witam!
Pytania dot. CAW.
Jak wynikałoby z:
http://www.caw.wp.mil.pl/udostepnianie/index_korz.htm
"Centralne Archiwum Wojskowe realizuje kwerendy (wyszukiwanie akt) dla osób fizycznych wyłącznie w sprawach poświadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych,..."
Czy to jest aktualne? Na jaką pomoc można liczyć na miejscu?

Na jak długą wizytę/wizyty należy się nastawić?
Na "wejściu" wiem niewiele i nie mam żadnych dokumentów o przebiegu służby, dysponuję (oprócz daty urodzenia, danych rodziców i podobnych podstawowych informacji) tylko zasłyszanymi historiami: czyli dane niepotwierdzone: stopień, organizacja w 1944 (AK - co wcześniej - nie wiem, nie wykluczam innych)
Ponoć (nie udało mi się dowiedzieć kiedy i czego szukał) ktoś z dalszej rodziny w latach 80 próbował (bezskutecznie, ale nie wiem czy nic nie znalazł czy nie znalazł tego czego szukał:) uzyskać jakieś informacje

Rozważam niezbyt szeroką kwerendę dot. zmarłego ponad 30 lat temu Stefana Jakuba Sroczyńskiego - brata mego dziadka. Od żyjących potomków Stefana, z uwagi na brak kontaktu pełnomocnictwa nie dostanę. Interesowałyby mnie lata 1939-1946, dokumenty związane z konspiracją, Powstaniem, bezpośrednie popowstaniowe losy. Z uwagi na służbę po 1945(6?) w "ludowym" informacje powinny się być (zakres i wiarygodność - inna sprawa).
Na razie wystarczyłoby mi "co w LWP powiedział o latach okupacji".

Czy do działu II a w szczególności do
http://www.caw.wp.mil.pl/zasob/ii/ii_347.htm
są jakieś skorowidze, szersze inwentarze, inne pomoce?
Wolałbym iść jak najbardziej przygotowany -tzn maksymalnie wiele przed wizytą się dowiedzieć, zawęzić zakres poszukiwań
17.06.2010 22:19
Pani Marto,
poszukuję dokumentów babki, która urodziła się w 1910 roku w Kamionce Strumiłowej. w Archiwum Zaburzańskim poinformowano mnie, że książki z tej parafii i owszem są ale niestety bez tej z 1910 roku. Pomyślałam, że jedynym miejscem gdzie można by poszukać jest Archiwum Lwowskie. Czy mogłaby by Pani sprawdzić czy tam znajduje się ten dokument? Moja babka - Maria Helena Choina córka Juliana i Józefy.

chętnie podzielę się zdjęciami z Kamionku Strumiłowej ze wszystkimi zainteresowanymi .

pozdrawiam
Anna
18.06.2010 07:06
Witam,

w lipcu najprawdopodobniej będę we Lwowie, tak więc na pewno sprawdzę poszukiwane przez Panią dane. Skontaktuję się jeszcze przed wyjazdem.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
19.06.2010 00:21
Witam serdecznie Pani Marto. Przy okazji wizyty w CAW proszę pamiętać o mnie .Pozdrawiam juras
21.06.2010 21:38
Pani Marto,
Jeżeli będzie Pani wygodniej to proszę się ze mną kontaktować na mailowo - sister34@wp.pl - dot. Archiwum Lwowskie
28.06.2010 11:51
Witam ,Pani Marto!
Poszukuję informacji o Janie Kubickim,który zginął jako żołnierz w 1920 roku,a ur.w 1885 roku.Czy mogłaby Pani udzielić informacji w jaki sposób sprawdzić czy jeden z trzech Janów Kubickich figurujących na listach poległych to akurat mój pradziadek.Jak pozyskać numer kwerendy akt personalnych?
Pozdrawiam.Iwona
30.06.2010 19:43
Szanowna Pani Marto.Na zdjęciu W moim albumie jest grupa młodych wojskowych przed którą na ustawionej tabliczce jest napis:Szkoła Podoficerska PLUTEX Pionierów 17. Dywizji II drużyna Gniezno 1927. Chciałbym dowiedzieć się czy wśród tych ludzi jest ktoś o nazwisku Chmielewski lub Chomicz Pozdrawiam juras


Witam,

sprawdziłam w CAWie możliwe dane dotyczące Szkoły Podoficerskiej PLUTEX i takowej nie znalazłam.

W spisie inwentarzowym znajdują się następujące pozycje:
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 1
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 2
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 3
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 4
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 5
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 6
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 7
Okręgowa Szkoła Podoficerska nr 8
Szkoła Podchorążych dla Podoficerów
Szkoła Podoficerów Lotniczych dla Małoletnich
Szkoła Podoficerów Rachunkowych LP
Szkoła Podoficerów Zawodowych Artylerii
Szkoła Podoficerów Zawodowych Służby Weterynaryjnej
Szkoła Podoficerska Legionów Polskich
Szkoła Podoficerska Piechoty dla Małoletnich
Szkoła Podoficerska PKP
Szkoła Podoficerska WP

Aby sprawdzić gdzie rozlokowane były dane szkoły, niestety należałoby zamówić je w archiwum, ponieważ personel nie potrafił udzielić mi informacji nt. temat.

Pozdrawiam,
Marta
Strona z 3 Następna >