Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Listy zarządców majątków

18.04.2012 19:22
Czy ktoś słyszał o listach zarządców majątków ? Jeśli nie - to może stworzymy taki dział gdzie można wpisywać do bazy? Co myślicie ? Zarządcy i różnic urzędnicy we dworach często zmieniali miejsce pracy wraz z zamieszkaniem całej rodziny. Strasznie trudno potem śledzić ich historię wstecz. Gdyby była taka lista ...

Odpowiedzi (47)

Strona z 3 Następna >
18.04.2012 20:14
Nie bardzo wiem jakimi kryteriami się kierować przy tworzeniu listy ,czy to ma być zarządca w rozumieniu :

Ekonom -/ gr. oikonómos/ - wysoki urzędnik królewski zarządzający ekonomiami oraz dobrami królewskimi

Zarządca -urzędnik- który kierował administracją w zespole majątków ziemskich.

Zarządca / Ekonom /-zajmujący się nadzorem robót rolnych, poganianiem chłopów w polu.

Zarządca rozumiany jako zarządca folwarku, /folwarku pańszczyźnianego/.

Proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam !!!
18.04.2012 21:20
Chyba nie możemy się kierować takimi kryteriami, co najwyżej używać ich w opisie. Wielokrotnie po prostu tego nie wiadomo z danego opisu. W pamiętnikach często są zresztą te funkcje zapisywane błędnie, albo że po prostu "pracował" poza tym warto by przy okazji też spisywać różnych innych pracowników - np. kasjerów itp. Przy czym najbardziej by tu zależało chyba na osobach zarządzających w dobrach niewielkich.
Np. mój pradziadek "zarządzał" dobrami hrabiego Miączyńskiego - ale w sumie nie wiem czy zarządzał jedną wsią czy wszystkimi 14 które ten posiadał w okolicy.
18.04.2012 21:51
Dziękuję za odpowiedź ,teraz jest dla mnie wszystko jasne!!!

POZDRAWIAM !!!!
18.04.2012 22:14
przykład:
imię i nazwisko - funkcja - miejsce - własność - rok - źródło
Antoni Stawniski - ekonom - Żołudek - WJPan Tyzenhauz starosta posolski - 1765 - Popis szlachty lidzkiej

Czy jeszcze coś dodać - skrócić? hmmm...
No i pytanie - czy w ogóle jest sens? A moje jednak ktoś taką listę już przynajmniej w części ma? Może gdzieś jest? Książka?
18.04.2012 22:37
Zacząłem poszukiwania może na coś się uda szybko natrafić .Dzięki za dodatkowe wskazówki

Rządca - osoba zarządzająca majątkiem ziemskim w imieniu właściciela

Problemy mogą być z dokładnym określeniem źródła

Pozdrawiam !!!
18.04.2012 22:41
To ja pomyślę może nad sposobem ujęcia tego w jakąś fajną bazę - podobną do leksykonu
18.04.2012 23:33
Tadeusz Jaglarz - rządca - Dublany folwark - zakłady naukowo-rolnicze - 1926 - Zagórowski Z., Spis nauczycieli...
Kazimierz Jaroszewski - zarządca - Jaśniszcze - hr. Miączyński - ok. 1900 - inf. rodzinne
Kazimierz Jaroszewski - zarządca - Hermanowice - Lubomirska - ok. 1910 - inf. rodzinne
Kazimierz Jaroszewski - zarządca - Zbydniowice - bar. Goetz - ok. 1913 - inf. rodzinne
Kazimierz Jaroszewski - zarządca - Kryspinów - - ok. 1915 - inf. rodzinne
Kazimierz Jaroszewski - zarządca - Zakopane - Uznańscy - ok. 1920 - inf. rodzinne
Michał Stecki - administrator majątku - Ordów - - ok. 1870 - inf. rodzinne
Józef Staliński - rządca - Bobrek z kluczem - - Leś-Runicka M., Historia Libiąża do 1939r.
Józef Skrzyński - rządca - Brodnica - - 1863 - spis poległych 1863
Józef Ciechański - rządca - - Dębiccy - 1813 - Konarski Sz., Szlachta Kalwińska w Polsce
Ludwik Ciechański - administrator - Bakszty - 1825 - Konarski Sz., Szlachta Kalwińska w Polsce
Horodecki - rządca - Rakiszki - Konstanty Tyzenhauz - ok. 1825 - Puzynina Gabriela, W Wilnie i ...
Ignacy Tański - rządca - Daromin - Wincenty Rudomina - 1883 - Gieysztor J. Pamiętniki ...
Józef Wojsiatycz - rządca - - generałowa Kicka - ok. 1870 - Gieysztor J. Pamiętniki ...
Józef Wojsiatycz - rządca - Złoty Potok - - ok. 1880 - Gieysztor J. Pamiętniki ...
Stefan Bogusławski - rządca (administratoris) - Więckowice - Aleksander Grot - 1695 - Inwentarz dóbr ziemskich woj. krakowskiego
19.04.2012 00:08
ANTONI GŁOWACKI - ojciec Bolesława Prusa - rządca w majątku ŻABCZE koło Hrubieszowa woj.Lubelskie
Antoni Głowacki posiadał szlacheckie korzenie oraz niewielki majątek na Wołyniu, z którego jednak nie czerpał żadnych dochodów. To właśnie nazwa rodowego herbu ojca (Prus) stała się pseudonimem rozpoczynającego karierę literacką Aleksandra.Zmarł w 1856 roku.
z Życiorysu Bolesława Prusa
19.04.2012 00:41
SULIŃSKI Józef - ur. 1903 r., rządca w majątku ziemskim Ostrowite w powiecie RYPIN Okręg Pomorski obecnie kujawsko - pomorskie.Zamordowany przez hitlerowców w listopadzie 1939 roku
19.04.2012 01:41
rządca, administrator, ekonom, zarządca, gospodarz, rozkaziciel, włodarz, rząp
19.04.2012 07:29
Możemy się również spotkać z zapisem tego stanowiska :

"oficjalistą prywatnym", czyli ekonomem - osobą zatrudnioną przy zarządzaniu majątkiem ziemskim

Władysław Pluciński syn Wincentego i Rozalii - "oficjalista prywatny", czyli ekonomem ,majątek ziemski w Krzyżanowicach pod Pińczowem.
Ekonomem był Władysław także po wyprowadzce z żoną do Niegosławic k. Pińczowa /tych samych, w których około 80 lat wcześniej proboszczem był reformator szkolnictwa, polityk, pisarz i filozof - Hugo Kołłątaj/
Pińczów - obecnie miasto w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu pińczowskiego.

wspomnienia rodzinne

Jan Mieczysław Jasielski- oficjalista prywaty - Płotycz (powiat tarnopolski)

Milno /Podole/ - Zalobicki Jan - oficjalista prywatny - 1838 r
19.04.2012 09:39
Józef Barański (1826-1914), oficjalista prywatny, ur. Hyżne pow. rzeszowski (żonaty Ludwika Halecka)
Budlewski - oficjalista Jana Klemensa Branickiego (ale to chyba dotyczy budowy kamienicy w Krakowie) [Teki Glinki]
Butwiło - oficjalista hołowieski - wzmianka o nim, 1755 [Teki Glinki]
Schneide - oficjalista Branickiej [Teki Glinki]
itd.
19.04.2012 10:19
Baza w fazie wstępnej przygotowana
http://www.genealogia.okiem.pl/rzadca/index.php
Można już dodawać dane! Jeśli ktoś chce pomóc w tym to proszę o kontakt na priv na to konto - prześle sposób logowania do panelu
Darek.

ps. powyższe zostały wstawione
19.04.2012 10:56
Wow - Dzięki Darku - aleś Ty szybki !
19.04.2012 10:57
akurat miałem wolną nockę
19.04.2012 17:48
Albert Anders był zarządcą majątku ziemskiego leżącego koło Kutna w Krośniewice - Błonie./ojciec generała Władysława Andersa/

MROZIŃSKI Paweł - był zarządcą majątku w Korszowie - woj.wołyńskie

Zachariasz Grygorcewicz był zarządcą majątku księżnej Marii von Wittgenstein – Hohenlohe w Puszczy Nalibockiej

Apoloniusz Bukowski - w latach 1909-1913 zarządcą majątku Mołomytki gmina Rzepki powiat Sokołowski

Tomasz Tadeusz Pruszak - Zarządca majątku Szpęgawa
w odległości około 3 km na zachód od centrum Tczewa.

kapitan Władysław Gaweł - zarządca majątku Rudołowice dwór Dembińskich - został stracony w Katyniu /Rudołowice to niewielka wieś położona na południu Polski /

Stanisław Byczyński - był ostatnim zarządcą majątku Rudzkich - Brańszczyk -Gmina Brańszczyk położona jest na północny wschód od Wyszkowa
19.04.2012 18:57
Jakub Nowaczyk - całe życie był włodarzem
Prowadził majątek w miejscowości Stare k/Szamotuł , Młyn k/Wrześni ,miejscowości Dłoń .Osiadł ostatecznie w Smoczewie k/Gorzupi gdzie prowadził majątek von Taksiców .

Feliks Cały - zarządcą majątku Chodorkowce na Ukrainie Zachodniej, który wcześniej należał do hrabiego Szeptyckiego

Cyprian Józef Bukowiński- ur. 16 marca 1874r., był z wykształcenia agronomem.Po 1920r. w Polsce dzierżawił majątek Święcica, a także był zarządcą dóbr ziemskich hr. Potockich z Krzeszowic i mieszkał w Pisarach.
19.04.2012 19:19
Super - ale bardzo bym prosił wstawiać już dane do bazy - przesłałem na priv jak się zalogować
Każdy kto chce uzupełniać - też otrzyma tą informację (no prawie każdy )

Baza jest tu: http://www.genealogia.okiem.pl/rzadca/index.php
19.04.2012 19:50
Dzięki za informację poprzednią chyba źle zrozumiałem - myślałem że tam mogę sobie obejrzeć wpisy.Miło by było żeby ktoś wpisał te z moich ostatnich postów a następne postaram się wpisywać sam- muszę się najpierw poduczyć jak to zrobić

POZDRAWIAM !!!!
19.04.2012 19:53
zrobimy zrobimy - wstawiamy właśnie wszystkie informacje z całego Forum i stron rodzinnych w ogóle - tak więc można potraktować, że te już będą.
Strona z 3 Następna >