18915. Samborscy. Jak to było na początku?

Jak dotrzeć do dokumentów, co oznacza dany termin, jako sobie poradzić w archiwum, jaki zapis stosować?
================
Napisz wyraźny krótki tytuł - najlepiej w formie pytania.

Pytania "Szukam ..." umieszczać na Tablicy Ogłoszeń

Samborscy. Jak to było na początku?

Postprzez Sambor » 30.08.2012

Niesiecki nie miał wiele do wpisania w swoim Herbarzu przy nazwisku Samborski. Podaje on tam Grzegorza z Sambora i Kazimierza Samborczyka, którzy nie byli nawet Samborskimi. Dwaj pozostali faceci to Michał Samborski paroch andrzejowski oraz ‘jeden tego nazwiska, który poległ w bitwie z Kozakami na Ukrainie w roku 1638’. Bardzo niewiele.
Sądzę, że samo nazwisko wywodzi się raczej od Ziemi Samborskiej niż od samego Sambora, bo uważam, że historyczni Samborscy to nie mieszczanie i nie mieszkańcy miasta. Nigdy też Samborscy nie byli właścicielami Sambora. Nie natrafiłem też na to nazwisko przy przeglądaniu zapisów historycznych z Sambora.
Gdzieś tam koło Sambora, jeszcze w okresie międzywojennym, była cała osada zamieszkała przez Samborskich. Mówił mi o tym, 50 lat temu, mój stary nauczyciel, który był stamtąd. Mówił, że ci Samborscy żyli z uprawy ziemi i uprawiali głównie hreczkę, czyli grykę. Wydaje mi się, że byli to Samborscy należący do głównego nurtu Samborskich, którzy nigdy nie emigrowali i zachowali się na swoim miejscu do czasów UPA.
Mam podstawy sądzić, że w mojej rodzinie nazwisko to jest od zawsze, czyli od czasu gdy zostało utworzone czy nadane jakieś 500 lat temu. Ale jak to było na początku? Czy ktoś może tu coś powiedzieć czy dodać? Jesteśmy w końcu na forum genealogicznym.
Pozdrawiam,
Sambor
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Odp: Samborscy. Jak to było na początku?

Postprzez Sambor » 31.08.2012

Dodaję tu jeszcze taką informację:
Samborski herbu Ostoja, w Rawskiem województwie. Jan i Sebastian Samborscy 1674.
(Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845)
Moja niepewna uwaga: miastem wojewódzkim jest tu chyba Rawa Ruska.

Czy ma ktoś pełny wgląd, bo mój jest niepełny, w podane powyżej wydanie Bobrowicza, herbarza Niesieckiego? Co tam jeszcze jest na temat Samborskich?

Mój post ma na celu zebranie wszelkich historycznych informacji na temat rodzin/rodów noszących nazwisko Samborski oraz ich przypuszczalnego pochodzenia/wędrówki/migracji, jeśli jest to możliwe. Także szlachectwa i schłopienia. Nie szukam tu informacji o ludziach współczesnych, niedawnych, czy tych którzy adoptowali to nazwisko.
Czy to forum ożyje? Czy można tu liczyć na jakąś interakcję?

Z powaaniem,
Sambor
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 25.10.2012

Samborski , Semborski , Szymborski
Trzy wsie w woj. podlaskim ,
kiedyś Sambory lub Sembory w aktach grodzkich brańskich oraz ziemskich suraskich XV-XVI wiek znajdziesz dokumenty to potwierdzające (de Sambor )
Szlachta herbu ślepowron
obecnie Szymbory Andrzejewięta , Jakubowięta i Włodki
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 29.10.2012

Dragon,
Twoja uwaga jest bardzo trafna ale dla mnie to niezupełnie nowa informacja. Ci Samborscy z Podlasia to dodatkowy element, który przeszkadza mi w uporządkowaniu historii Samborskich. Piszesz o Samborskich herbu ślepowron na Podlasiu, Niesiecki pisze o Samborskich herbu ostoja na Rusi. Jako jeden z przykładów podaje Samborskich herbu ostoja w województwie rawskim na Mazowszu; ci to chyba wywodzili się z Ukrainy.
W moich poszukiwaniach natrafiłem na żyjących obecnie Samborskich w województwie podlaskim, ale najwięcej jest ich obecnie w miasteczku Dębica na Podkarpaciu. Są oni też ciągle na ‘naszej’ Ukrainie, gdzie zapisali ich jako Samborskij. Samborskich z rodowodem z Rusi jest obecnie znacznie więcej niż tych z rodowodem z Podlasia. No więc, jest to ten sam ciąg rodzinny, czy może zupełnie inny? Był bym prawie skłonny uwierzyć, że ci z północy powędrowali na południe gyby nie te dwa miasteczka Sambor i ta Ziemia Samborska. Ci z północy byli zdaje się kiedyś właścicielami wiosek, a ci z Rusi posiadali raczej, przynajmniej w ostatnim okresie, jedynie zagrody.
Zapisy metrykalne nie zaprowadzą nas zbyt daleko, bo w końcu utkniemy gdzieś w wieku 18-tym (tak jak ja utknąłem i nie przewiduję, że zabrnę dalej), w najlepszym przypadku, bo dalej brak będzie jakiegoś porządku we wpisach parafialnych, pisanych gęsim piórem.
Dobrze by było aby nasi historycy/genealodzy zechcieli coś tu powiedzieć.
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 29.10.2012

Dodam tu jeszcze, że ‘moje’ zapisy z czwatrej ćwierci wieku 18-tego były dokonane przez księdza noszącego nazwisko Samborski. W miasteczku powiatowym byli też jacyś Samborscy piastujący urzędy. ‘Moi’ Samborscy zamieszkiwali przez setki lat (nie mniej niż 300) na północ od Lwowa, na południe od Wołynia, w tej samej wsi, i nie byli zruszczeni, tak jak prawdopodobnie byli ci z Ziemi Samborskiej. Może też być, że wywodzili się od Samborskich z Podlasia.
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 09.11.2012

Przeglądałem ostatnio wypisy heraldyczne z ksiąg poborowych XVI w. i taka ciekawostka - Senbor Michał sługa Wojciecha Szuby z Wojnów Starej wsi
( par. Domanowska ) , to na Podlasiu , byli tam także inni z Senborów ale nie jako Senbor ale dziedzice . Zasiedlanie na tamtym terenie to najpierw
ziemia wiska potem póżniejsze Podlasie . Wiele rodzin z tego terenu przesiedliło się w XVII wieku na Litwe , Wołyń , Podole .
Pozdrawiam
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 10.11.2012

De Dragon,
Jestem Ci wdzięczny za pamiętanie o moim wątku. Cokolwiek znajdziesz, proszę wpisz tu.
“Szymbory Andrzejewięta , Jakubowięta i Włodki”, czy to nazwa miejscowości? Czy te Jakubowięta i Włodki, są ze słowem Szymbory?
Natrafiłem na czyjąś historyczną pracę z ciekawostką o wołyńskiej szlachcie zagrodowej. Kiedyś to zamieszczę. W innej z kolei pracy historycznej natrafiłem na Samborskich z Podlasia. To mnie nieco zaszokowało; nie tam ich szukałem.
W północno-wschodniej Polsce byłem tylko raz, w Suwałkach. Słowa Andrzejewięta i Jakubowięta, brzmią dla mnie bardzo regionalnie.
Pozdrawiam
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 10.11.2012

De Dragon,
Jestem Ci wdzięczny za pamiętanie o moim wątku. Cokolwiek znajdziesz, proszę wpisz tu.
“Szymbory Andrzejewięta , Jakubowięta i Włodki”, czy to nazwa miejscowości? Czy te Jakubowięta i Włodki, są ze słowem Szymbory?
Natrafiłem na czyjąś historyczną pracę z ciekawostką o wołyńskiej szlachcie zagrodowej. Kiedyś to zamieszczę. W innej z kolei pracy historycznej natrafiłem na Samborskich z Podlasia. To mnie nieco zaszokowało; nie tam ich szukałem.
W północno-wschodniej Polsce byłem tylko raz, w Suwałkach. Słowa Andrzejewięta i Jakubowięta, brzmią dla mnie bardzo regionalnie.
Pozdrawiam
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 10.11.2012

Tak to nazwy zawierające słowo Szymbory . Włodki czy Jakubowięta to drugi człon powstały od pierwszych dziedziców miejscowości. Siedziała tam szlachta
herbu Ślepowron . Wiem o tym stąd gdyż siostra mojego 3razy pradziada wyszła tam za mąż . :)
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 10.11.2012

Jaszcze dwie ciekawe rzeczy .
Popis wojska litewskiego 1528 wymienia już ,, seła Andrzejewiata , Janowiata i Jakubowiata ,, z tych wsi razem 5 koni i Bronisław Szembor .
a przysięgę na wierność Koronie 1569 - ,, Joannes filius Raphaelis suo et nomine puerorum olim Thomae de Szembori ,, podpisał .
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Następna strona

Powrót do GENEALOGIA - Forum wymiany doświadczeń (Szukanie rodzin NIE TUTAJ)