18915. Samborscy. Jak to było na początku?

Jak dotrzeć do dokumentów, co oznacza dany termin, jako sobie poradzić w archiwum, jaki zapis stosować?
================
Napisz wyraźny krótki tytuł - najlepiej w formie pytania.

Pytania "Szukam ..." umieszczać na Tablicy Ogłoszeń

Odp: Samborscy. Jak to było na początku?

Postprzez Sambor » 15.11.2012

U Ignacego Karpińskiego, w “Krótkim Rysie Ustroju Dawnej Polski i Poglądów na Przyszłość”, 1887, bez powodzenia szukałem zapisu o Samborskich gdzieś na Ziemi Samborskiej, tam gdzie się tego spodziewałem.

Znalazłem go pomiędzy miastami: Kwidzyn, Rzesin, Dzierzgoń, Czartyrn, Pasłęka, Postolin, Morąg, Bów, Łaszyn, Kraków, Szarpków, Liwno, Grudziądz, Łubów, Chełmża, Działdowo, Dąbrówno, Sasinpol, Zgierz, Lijec, Niedzborz, Szczytno, Krasin, Olesko, Łęk, Ostrów, Olsztynek.

Oraz wioskami: Komorów, Białochowo, Nieborów, Lipiec, Poborze, Grabin, Lesk, Mątwy, Międzyłącze, Leżyn, Piaski, Szaleniec, Ryjów, Czołpie, Pogorzały, Gnojewo, Dąbrówka, Palczewo, Niekisiałka, Brzózki, Kościelec, Mirowo, Nidowo, Ossowek, Ogrodowo, Gardzin, Juchy, Babciu, Bażyn, Będace, Jeżów, Jadów, Szczeniowo.

W zapisie zawierającym nazwiska polskie takie jak: Grzymały, Niniewscy, Kostrowscy, Glińscy, Krasowscy, Zapolscy, Stępscy, Samborscy, Orzębińscy, Ruśkowscy, Marwiccy, Czaplińscy, Choińscy, Gniewscy, Krzeczkowscy, Stawscy, Pączewscy, Borzechowscy, Kąkolewscy, Prostkowie, Komorowscy, Rybaccy, Mroczkowie, Rogale.

Ziemię Samborską biorę ciągle pod uwagę w moich poszukiwaniach ale, jak na razie, brak mi dostępu do miejscowych solidnych źródeł, które zdecydowanie potwierdzą lub wykreślą pochodzenie Samborskich z tamtąd.
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 28.11.2012

Sambor , sługa w .ks. Witolda , otrzymał od niego w 1415 r. trzy nieosiadłe wsie w pow. jaświońskim . Syn jego , Andruszko Samborowicz bojar jaswioński , otrzymał od Aleksandra Jag. wieś Nagminiszki .Andruszko , popadłszy w ubóstwo , postradał nie tylko ojcowiznę swoją , ale i wszystkie wsie , które ojciec jego i on sam otrzymał , i osiadł na gruntach , nal. do włości jaświońskiej , które na równi z prostym ludem uprawiał . Na tych gruntach siedział i syn jego , Juri Andruszkowicz Sambor .
Grzegorz Sambor , syn Juriego , prosił w 1592 r. króla Zygmunta III o przywrócenie mu szlachectwa , które ojciec jego Juri i dziad
Andruszko przez ubóstwo utracili , żyjąc z prostym ludem na gruntach włości jaświońskiej , Król Zygmunt uznał , że skoro w.ks.
Witold nazwał Sambora w swoim przywileju sługa , a Aleks. Jag. Andruszka bojarem , przeto przodkowie Grzegorza Sambora byli
bojarami czyli szlachtą i z dóbr nadanych pełnili tylko służbę ziemską , i dlatego przywrócił tak jego , jakoteż i jego braci i ich
potomków do wszystkich praw i prerogatyw , przysługujących szlachcie . ( AIZR, I,f.239 )
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 29.11.2012

Dragon,
Kraszewski umieścił Sambora w “Starej Baśni” na terenie późniejszej Wielkopolski ale to nie jest źródło historyczne. Taki historyczny książę lubiszewski (tczewski), Sambor II, był władcą Pomorza Gdańskiego. Mamy też bogatą ewidencję, że ludzie o tym imieniu czy też nazwisku zamieszkiwali Polesie. Słowo jest zdecydowanie słowiańskie ale jego znaczenie jest różnie tłumaczone. Dla mnie znaczy to tyle co “sam bór”, czyli “tylko las”.
Wygląda na to, że z Twoją pomocą de Dragon, natrafiliśmy na ciąg historyczny, przynajmniej na Polesiu, łączący nazwisko (imię) Sambor z nazwiskiem Samborski, czyli poleskimi właścicielami Samborca. Dla mnie pozostaje, bagatela, ustalenie/wyeliminowanie innych rejonów Rzeczpospolitej gdzie mogła/nie mogła istnieć prakolebka Samborskich.
Może kiedyś, jest nadzieja, będę mógł powiedzieć z przekonaniem, że moi Samborscy, nosiciele Y haplogroupy w moim DNA, przywędrowali do wioski położonej 100 km na wschód od Tomaszowa Lubelskiego z rejonu…
Pozdrawiam
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 29.11.2012

Polesiu, poleskimi, Samborca - wszystko u mnie źle. To w końcu Podlasie i Sambory. Z Samborca byli Samborzeccy herbu Rawicz, łączeni niekiedy z Samborskimi ale uważam, że inni ludzie. Przepraszam za niestaranność.
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 29.11.2012

Mój wpis o Samborze jest od Bonieckiego , nie z bajek .
,, Poczet rodów w W. Ks. Lit. w XV i XVI wieku ,, W.wa 1883
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 29.11.2012

,, Hem Johannes de Schambori Bukowsky crat in eadem bellica , et fratre suo interessit,,
Bartłomiej Jan de Szambory alias Bukowiec - h. Bończa
ze spisu szlachty ziemi wiskiej na wyprawę wołoską 1497 r.
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 06.01.2013

Dotyczy nazwiska Samborski.
Szlachta powiatu łomżyńskiego spisana w 1866 roku do celów wojskowych. Litera S.
SAMBORSKI Polikarp, Józef i Marianna, 18.02.1837 Janczewko
SAMBORSKI Walenty, Antoni i Ewa, 10.06.1836 Męczki
http://www.mateusiak.com/katalogszlacht ... &Itemid=56
Katalog Szlachty.com
Jest tam też ciekawy artykuł o tej szlachcie powiatu łomżyńskiego.
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez de Dragon » 29.01.2013

Pogłówne - Ziemia Wiska 1676 r.- wieś Sambory , płacą Adam Samborski , Szymon Samborski i Władysława Samborski , trzy głowy rodzin ( okolice Łomży , historyczne Mazowsze ) :papa
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 30.01.2013

de Dragon,
To wszystko jest bardzo przekonywujące. Dobrze, że trwasz na tym forum. Dziękuję. Marcin napisał tu gdzieś, że kutia to potrawa wigilijna na stole litewskim, a u mojego ojca, w domu rodzinnym, była też kutia na stole wigilijnym; to taka dodatkowa ewidencja dla mnie, wskazująca na pochodzenie rodziny z północnego wschodu. Ciągle jeszcze próbuję coś znaleźć w Ziemi Samborskiej ale bez rezultatu bo brak mi tam kontaktu.
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Sambor » 01.02.2013

Dodam tu jeszcze tak dla siebie, że koło Ostródy (Warmia-Mazury) są miejscowości o nazwach Samborówko i Samborowo. Stamtąd też mogli wywodzić się Samborscy. Jest jeszcze Samborzec koło Tarnobrzega, ale tam byli Samborzeccy. Kiedyś, dawno temu, mogło być więcej miejscowości o nazwach odpowiednich do utworzenia nazwiska Samborski. Szkoda, że żaden inny Samborski nie dołączył do tego forum.
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do GENEALOGIA - Forum wymiany doświadczeń (Szukanie rodzin NIE TUTAJ)