19468. Czy Burscy byli skoligaceni ze Sanguszkami?

Jak dotrzeć do dokumentów, co oznacza dany termin, jako sobie poradzić w archiwum, jaki zapis stosować?
================
Napisz wyraźny krótki tytuł - najlepiej w formie pytania.

Pytania "Szukam ..." umieszczać na Tablicy Ogłoszeń

Czy Burscy byli skoligaceni ze Sanguszkami?

Postprzez StanislawWodynski » 30.09.2012

Opracowywując drzewo genealogiczne rodziny mojej żony Grodeckich h.Stary Koń - zatrzymałem się nad przepaścią niewiedzy o jej pradziadkach : Józefie Wiktorii z Wilewskich Grodeckich ,rodziców Franciszka ur. w 18839 r. w Ogonowie, zm. w 1990 r. w Stupsku i "kądzieli" : rodziców( pradziadków żony) urodzonej w Kuglanach 22.10.1848 r ,zmarłej w Trzpiołach w 1943 r. jego żony : Tekli Heleny Olszewskiej . Jej ojciec ur. w 1803 r. zm. 1877, zamieszkały w Kulanach i Stupsku Antoni Olszewski h.Pobóg ożenił się z ur. w 1821 r. zamieszkałą w Zakrzewo Wielkie i Uniszki - Lucyną Burską ,której rodzina ponoć była skoligacona z rodziną Sanguszków. Czy coś wiadomo na ten temat?
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Odp: czy Burscy byli skoligaceni ze Sanguszkami?

Postprzez StanislawWodynski » 02.10.2012

Jest spory postęp w ustaleniu dziadka i pradziadka ojca mojego śp. teścia Józefa Grodeckiego, który mimo dożycia 98 lat... nie doczekał się końca komuny w Polsce ! Jakub Grodecki ur. 15.07. 1743 r. ,żonaty z Moniką Sulińską - był pradziadkiem teścia , ojcem dziadka teścia Józefa Grodeckiego ur. w Niedarzynie w1810 r. ,który w roku jego śmierci ożenił się z Wiktorią Wilewską ur. w Nagórkach też w 1810 roku. Wzięli ślub w karnawale w ( 22.02) 1835 r. ślub odbył się w kościele w Diektarzewie .Rodzicami panny młodej byli dziedzic Nagórek Paweł Wilewski ur. ok.1768 r. i Józefa de domo Brzozowska ur.ok. 1781 r..Świadkami byli: Longin Woźnicki ,31 lat,zamieszkały w Ogonowie przy rodzinie oraz Szymon Gadkowski,26 lat,zastawnik na wsi Lipa. Józef Grodecki,ojciec dziadka mojej żony Franciszka wziął w posagu żony majątek Ogonowo.
Natomiast paranteli Burskich z Sanguszkami nie udało się mi jeszcze wywieść. O Olszewskich piszę w innym wątku
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez StanislawWodynski » 05.10.2012

WINIETA wodynski 2012ab2.jpg
Na stronie http://www.wodynski.info umieściłem genealogia mojej żony Barbary - niestety , wyraźnie widać ,iż na prababce Lucynie Burskiej , która wyszła za mąż za Antoniego Grodeckiego - kończy się moja obecna wiedza, może jednak ktoś pod wpływem lekktury tego tekstu dobrowadzi nas dalej ?
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez StanislawWodynski » 29.10.2012

Jest jednak koligacja z Bobrami.Pan Adam Pszczółkowski twierdzi,że można tym tropem dojść do XV w. Nieliczna,ale bardzo utytułowana rodzina.
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: Czy Burscy byli skoligaceni ze Sanguszkami?

Postprzez StanislawWodynski » 14.03.2014

Nieoceniony pan Adam Pszczółkowski odnalazł mi akt ślubu, który zawarł z Moniką Sulińską w 1810 r. Jakub Grodecki( przy okazji go odmładzając. Pan Pszczółkowski, najwybitniejszy ekspert od mazowieckiej szlachty twierdzi,że ma " papiery na Burskich".
Załączniki
skan metryki Grodeckich3.jpg
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Odp: Czy Burscy byli skoligaceni ze Sanguszkami?

Postprzez Sambor » 14.03.2014

Stanisław,
Gratuluję, w odróżnieniu ode mnie opanowałeś sprawę do perfekcji; pytasz i sam sobie odpowiadasz. Ja pytam tu na tych stronach i nie potrafię na swoje pytania odpowiedzieć. Gratuluję Ci.
Sambor
Sambor
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez StanislawWodynski » 30.10.2015

akt Burskich.pngvc.png
Co znaczy być dyletantem ? A no to, że przed kompromitacją chronić go może tylko Pan Bóg Miłosierny.
Przedwczoraj , nie posiadałem się z radości po otrzymaniu informacji o Ignacym Burskim, który to jest, według dużego prawdopodobieństwa prapradziadkiem mojej żony. Od razu go polubiłem, jak własnego krewnego i z krótkiej wzmianki stworzyłem anegdotę o jego ożenku z praprababką Anną . Stało przecież w poście: rodzice Lucyny Burskiej to Ignacy i Anna z Kijewskich
zawarli ślub 28 kwietnia 1838 w Woli Szydłowskiej
On wdowiec lat 32, ona panna lat 16
parafia Wyszyny Kościelne
. Dostępu do aktu nie miałem, coś mi z Lucyną z Burskich Olszewską daty się nie zgadzały, ale tym gorzej dla dat. Wkleiłem je i ich do Geni… i bardzo z siebie zadowolony poszedłem spać . We śnie… zaczęły mnie nawiedzać genealogiczne koszmary . Nieboszczycy nie dawali mi spokoju .Rano poprosiłem kuzyna 47 stopnia o pomoc w dotarciu do tekstu metryki. I co się okazało?
Wielmożny Ignacy zrodzony w Woli Szydłowskiej z rodziców Wawrzyńca i Elżbiety z Rzeszotarskich Burskich lat 44 mający był wdowcem po Annie de domo Kijewskiej i żenił się z kimś innym.
A Annę poślubił w 1822 r. Mieli prapradziadkowie mojej żony tylko dwie córki Lucynę( prababkę, która wyszła za mąż za pradziadka Antoniego Olszewskiego) i Adelajdę, która najprawdopodobniej zmarła jeszcze w dzieciństwie. Tropiąc dalej, ale już przy pomocy doświadczonego genealoga dotarłem do aktu zgonu Anny z Kijewskich Burskiej , co pozwoliło ustalić kolejnych przodków moich dzieci Jana i Katarzyny z Rościszewskich Kijewskich ,herbu Żebro , pra-pra-pradziadków mojej żony Barbary de domo Grodeckiej
Według dokumentów pokręciłem w datach ,ale nie w osobach. Wygląda na to, iż legendy o paranteli Burskich z książętami Sanguszkami ,przynajmniej do 1798 r. ( daty urodzin Ignacego Burskiego) potwierdzić nie można.
Załączniki
metryka zgonu Anny Kijewskiej.png
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez StanislawWodynski » 15.11.2015

Graficznie to tak wygląda.
Załączniki
kądziel kądzieli.JPG
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez StanislawWodynski » 17.11.2015

Europę spowija całun smutku , coraz więcej ludzi białej rasy zaczyna się bać. Ogarnia ich lęk, o przyszłość świata. Naszego świata, tego teraz i jutro... Ja też się o przyszłość, której mi już wprawdzie pozostało niewiele – troszczę .Tłumię w sobie jednak te uczucia , gorączkowo kopiąc w mazowieckich piaskach genealogicznych w głąb ,dlatego większą satysfakcję, niż naloty na zbrodnicze państwo , które przyznało się do ataku na Francję sprawiło mi - odkrycie odległych i to bardzo odległych przodków moich dzieci wnuków. A to wszystko przez rodziców prababki żony Lucyny z Burskich Olszewskiej - Janowi i Krystynie z Rościszewskich Kijewskich .. Jej bowiem rodzicami byli Antoni i Teresa Rościszewscy, którzy oprócz Krystyny,która umarła w 1821 r. mieli córkę Anielę i synów Antoniego ,zmarłego w 1804 r. Tomasza, Filipa i zmarłego w 1838 r. Jana Antoniego Rościszewskich. Rodzicami natomiast prapradziadka żony- Antoniego ,ojca Krystyny byli zmarły w 1723 r. Wojciech i Marianna Rościszewscy,którzy oprócz , wspomnianego syna Antoniego , mieli innych synów ,zmarłego w 1733 r. Stanisława, żyjącego w latach 1710-1767 Stefana i żyjącego w latach 1715-1774, który odziedziczył imię po swoim dziadku Mikołaja.Córki mieli dwie Anielę i Eleonorę,która wyszła za mąż za Ojrzeńskiego. Praprapraprapradziadkami żony, a więc praprapraprapraprapradziadkami naszych wnucząt są zmarły w 1699 r. Mikołaj i Katarzyna z Dębskich Rościszewscy, którzy oprócz Wojciecha, mieli jeszcze syna Marcjana i córki : Elżbietę ,która wyszła za mąż za Bielińskiego i zmarłą w 1716 r. Katarzynę,która wyszła za mąż za Sułkowskiego .
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez StanislawWodynski » 17.11.2015

Według Janusza Kielaka Burscy pieczętowali się, nie jak utrzymuje Adam Pszczółkowski "Ostoją", ale "Jasieńczykiem : Burski vel Wambkowski vel Wądkowski h. Jasieńczyk, 1450 rok Wola Szydłowska, pow. Ciechanowski, Piasecznica pow. Warszawski, woj. mazowieckie, pow. Wileński, sandomierski."
Załączniki
żąźJasienczyk.jpg
StanislawWodynski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Następna strona

Powrót do GENEALOGIA - Forum wymiany doświadczeń (Szukanie rodzin NIE TUTAJ)