Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jak znaleźć odnośnik ?

3.07.2013 14:06
(wklejam skopiowany fragment ze strony Stankiewiczów)
Kolibab - 1404 od kolibaba ‘człowiek ociężały’.

Kolibaba - 1417 od kolibaba ‘człowiek ociężały’.

Kolibabka - 1494 od kolibaba ‘człowiek ociężały’.

Kolibabski - od kolibaba ‘człowiek ociężały’.

Podana jest też bibliografia (odnośniki) …… i nie potrafię odnaleźć w tej bibliografii takiej informacji na podstawie której mógłbym wyciagnąć identyczny wniosek. Inne dzieło : Słownik Warszawski podaje że : kolibaba = człowiek ociężały „Por.Czech.” No to przewertowałem czeski i u Gebauera nic nie znalazłem. Por czech okazał się bez pokrycia, ale przecież mogłem szukac w niewałsciwym miejscu !

(Kolibaby/Colibaby żyli na kresach w latach 1470 -1490 co widac z zapisów w księgach ziemskich Lwowskich, z tychże zapisów widać pewien związek między nazwiskiem Wnuczek i Colybaba/Kolibaba/Kolybaba bo nazwisko Colibaba/Kolibaba/Kolybaba pojawia się w dalszej części „Termini castriensis rok 1470 i dalsze lata” Akt Ziemskich Grodzkich . I może oznaczac zupełnie coś innego , trafilem na trzy inne koncepcje ale aktualnie pracuję na "ociążałym czlowiekiem" (moze trafię na jakąś dziedziczna przypadłość).

Szukam zatem źródeł odnośników , czy może ktoś z Państwa zauważył gdzieś zapis dokładnie zrównujący: kolibaba - człowiek ociężały i może mi podać takie źródło ?

Interesuje mnie konkretne źródło, nie zapis w rodzaju <por.czech> ....... czy por.suah. - to akurat mój żart, ale faktycznie w języku suahili (afryka) baba = król. Odwołania niekonkretne nie będą dla mnie miarodajne, nawet jeśli odwołania pojawiają się w dziełach sygnowanych przez profesora/profesorów. No i ... nie odwołania a źródła !

w nadziei na szybką odpowiedź

Pozdrawiam
Henryk Kolibabski

PS : czemu nazwiska nie ma na wykazach herbowych ? są zapisy z Bęczyna z XIII wieku, z ksiąg Krakowskich, z Biernacic (w Tekach Dworzaczka), w Księgach Lwowskich , widać że właściciele tego nazwiska/przezwiska czy jak to tam jeszcze można nazwać, dokonywali obrotu ziemią (przekazywali, nabywali, posiadali) i dotyczy to lat 1385 - 1490 ( herby były już wtedy używane) możliwe że nie mieli herbu ? Może jakiś skartabelat ktoś ma w którym figuruje Kolibaba/Kolybaba/Colybaba) ?

ukłony
HK