2329. Róznice w pisowni nazwisk tej samej rodziny - pytania

Jak dotrzeć do dokumentów, co oznacza dany termin, jako sobie poradzić w archiwum, jaki zapis stosować?
================
Napisz wyraźny krótki tytuł - najlepiej w formie pytania.

Pytania "Szukam ..." umieszczać na Tablicy Ogłoszeń

Odp: Róznice w pisowni nazwisk tej samej rodziny - pytania

Postprzez Norbert Lewandowski » 29.07.2012

Ja się zastanawiam, czy możliwe są różnice, ale takie większe, polegające nie tylko na literówce. Nazwiska mają ten sam rdzeń, czy podstawę słowotwórczą i być może podobną etymologię, ale są inne. Moją uwagę przykuły 2 zestawy:
- Bogatko-Bogacki
- Nawrocki-Nowicki
Norbert Lewandowski
Aktywny
Aktywny

Postprzez Bartlomiej Debski » 25.08.2012

Pan Norbert słusznie zwrócił uwagę na wspólny rdzeń lub etymologię. Poszukując moich przodków zwracam uwagę na takie podobieństwa do Dębskich jak: Dembski, Dąbski, Dębowski, Dembowski itd. Wszystko się od dębu wywodzi, a ten w różnych regionach był różnie nazywany (chociażby zniemczony demb). I tak na przykład moja główna linia Dębskich w XIX wieku zamieszkiwała podzamcze Tenczyna (Tęczyna), a w XVI wieku te same wsie były własnością Dembowskiego. Możliwe że to on sprowadził nazwisko w te okolice.
Swoją drogą: jak zaznaczać takie nazwiska z głównej linii w drzewie? Może jakaś adnotacja w miejscu, gdzie nazwisko się zmienia? Jeśli jest jakiś ustalony kanon, z chęcią się nauczę.
Bartłomiej Dębski
Bartlomiej Debski
Aktywny
Aktywny

Postprzez jart » 26.08.2012

Witam

Poniżej przykłady z Litwy, zmieniające się warianty nazwisk w ramach rodzin - dla orientacji podaję z datami występowania w dokumentach:

Łapuszyński (1805-1812) - Łapaszyn (też Łapaszyna; 1827-1832) - Łopuszyn (1840) - Łopaszyn (1848 - 1850) -> później występuje incydentalnie, prawdopodobnie opuścili tę okolicę, albo nazwisko uległo radykalnej zmianie (jak poniżej)

Naniewicz (1805) - Nieniewicz (1806) - Noniewicz (1811 - 1821) - Naniewicz (powtórnie; 1828 - 1830) - Dzidziul (lub Dziedziul; po 1850)

Powyższe informacje dotyczą rodzin zamieszkujących na terenie Litwy (parafia Bujwidze i sąsiednie), w okresie 1800 - 1900 r.

Kolejny z okolic Trok:

Benisławski vel Bolesławski (1850 - 1875) - Bonisławski vel Bolesławski (1905) - Bonisławski (bez vel-a, urzędowe ustalenie nazwiska w 1954 r.)
W tym przypadku, w podaniu o ustalenie nazwiska "vel Bolesławski" tłumaczy się "pomyłką w tłumaczeniu z języka rosyjskiego w przeszłości albo przesądami". Zastanawiające są zwłaszcza te przesądy (jeżeli już to w tym przypadku ich skutkiem było imię), ale wg. moich przypuszczeń, jedno i drugie mijają się z prawdą - jak dalece - dokładnie nie wiem (jeszcze).
jart
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez Bartlomiej Debski » 26.08.2012

To może ja też posłużę przykładem:
Przeglądając spis kanoników krakowskich umieszczony w tym serwisie, znalazłem Pawła Dembskiego h. Prawdzic (ur. ok. 1540, zm. 1590), którego ojciec nazywał się Stanisław Dąbski.

Coś czuję, że moje poszukiwania Dębskich będą ciekawe.
Bartlomiej Debski
Aktywny
Aktywny

Re: Róznice w pisowni nazwisk tej samej rodziny - pytania

Postprzez tadeuszswierczewski » 04.07.2013

Witam! wtrącę trzy grosze - swoje- pamiętać trzeba, że w pisowni nazwisk polskich na terytorium Rzeczypospolitej istniała oboczność pisowni np. na Mazowszu pisano Ostrzyniewski v Ostrzeniewski ten sam ród z Ostrzyniewa h. Junosza, w herbarzach też zapisywano różnie. To samo występuje na Lubelszczyźnie Świerczewski v Świerczowski h. Trąby, jeden ród , zapisy przy urodzeniach dziecka były pisane tak jak podawali chrzestni rodzice, ksiądz też zapisywał tak jak chciał.
Pozdrawiam Tadeusz
Pozdrawiam
Tadeusz Świerczewski
tadeuszswierczewski
Zaawansowany
Zaawansowany
Imię i nazwisko: tadeusz swierczewski

Postprzez Arkadia » 05.08.2013

Ostatnio przeglądałam księgi parafialne w poszukiwaniu przodków i powiązań rodzinnych rodziny Janczurów- wygląda na to, że "Janczur" pisano zamiennie z "Janczurowicz", choć w pewnym momencie jedna z gałęzi rodziny używała "Janczurowicz" dość konsekwentnie, a reszta sporadycznie. Myślałam najpierw , że chodzi o odmienne rodziny, ale wpisy kolejnych dzieci , gdzie zgadzają się imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki, a czasem takze numer domu , jednak raczej wskazują na te same osoby . W jednym miejscu widoczna odmiennym pismem zmiana piszącego -i zmiana (przejściowa ) pisowni na "Janczór".
W innym w spisie figuruje "Janczurowiczówna" a w akcie- ojciec- "Janczur"
Czy wobec tego , gdy w niedalekim Bobinie w IX w występują dość licznie "Janczurowie" ale od 1825 r , a do 1825 r - tylko nazwisko "Janczor" , uprawnione jest przypuszczenie, że chodzi nie o migracje mieszkańców, ale o zmianę administratora parafii? ( na razie nie widziałam tych ksiąg, a tylko indeksy nazwisk).
A np "Ardyn" z lacińskich wpisów XVIIw - to w XIX w- " Ardynowicz"?
Bo np panna młoda przy ślubie "z Cegłów", przy ślubie syna z tego stadła ok 20 lat pózniej już opisana jest jako matka "z Cegielskich". To pewnie i "Pęk" ze starszych ksiąg byłby przodkiem "Pękalskiego"? ( tego akurat nie sprawdzałam dokładniej).
"Zawartka " - pojawia się "Zawartczyński" a dla kobiet- "Zawartczyna" "Zawartczanka" , "Korepta"- "Korepcina" ,
Zaskoczeniem dla mnie było znalezienie formy na " -czyna" dla dziecka , sądziłam, że to forma nazwiska zarezerwowana dla żony .Choć może w tym wypadku chodziło o formę dzierżawczą (jak np córka Jackowa) ?
Arkadia
Aktywny
Aktywny

Postprzez bafoj » 05.07.2015

"A np "Ardyn" z lacińskich wpisów XVIIw - to w XIX w- " Ardynowicz"?"
Moim przodkiem był Ardyn i z tego co wiem to od końca XIX w. do dziś nazwisko nie uległo zmianie. Ale według informacji przekazanych przez rodzinę wcześniej nazwisko brzmiało Ardynowicz i dopiero potem zostało skrócone do Ardyn. Co ciekawe, podobno Ardynowicz zostało spolszczone z pierwotnego nazwiska Arden, nazwisko przodka, który przybył z Francji do Polski i tu się osiedlił.
Przeglądam teraz szczegółowo księgi metrykalne z XVIII/XIX w. i w zasadzie do 1853 roku spotykam Ardynowicz we wszelkich odmianach (Ardynowiczówna, Ardynówna, Ardynowiczowa itd.) i tylko kilka razy Ardyn (jako skrót od Ardynowicza - bo dotyczył absolutnie tej samej osoby). Wszystko to w zależności od prowadzącego księgi. Jestem bardzo ciekawa kiedy Ardyn wyparł Ardynowicza, a Ardynowicz Ardyna. Mam nadzieję, że doszukam się tych informacji :)
bafoj
Aktywny
Aktywny

Postprzez ASZ » 06.07.2015

Witam !!!

ARDYN

Nazwisko może pochodzić od Arnd(t), to zaś od imienia germańskiego Arnold. Pochodzenie nazwiska można też łączyć z formą hardy: 1. dumny, butny, wyniosły, 2. zuchwały, krnąbrny, nieposłuszny, wyraz pochodzenia czeskiego od hrdy (zob. tzw. Słownik warszawski, t. II, s. 17).

Jest to w Polsce bardzo rzadkie nazwisko / około 30 osób jak podają niektóre źródła/.

Czy forma pisowni uległa zmianie - trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Spotykamy się także z nazwiskiem Arden
ASZ
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)
Imię i nazwisko: AA

Postprzez bafoj » 08.09.2015

Witam :)
przeglądam właśnie księgi nowobrzeskie z XVII wieku i napotykam nazwisko Ardyn, Hardyn (Chardyn). Czyżby pierwotnie było Hardyn, potem Ardyn? Tym bardziej, że "Pochodzenie nazwiska można też łączyć z formą hardy:". Od 1645 roku do połowy XVIII w. przeplatają się nazwiska Ardyn i Hardyn (Chardyn), a od 1753 r. jest już tylko Ardyn. Czyżby zagubiła się głoska "H" ? Z lenistwa? Z bez- lub z dźwięczności? Utknęłam :(
bafoj
Aktywny
Aktywny

Postprzez bafoj » 07.02.2018

Witam :) Znalazłam jeszcze takie wyjaśnienie pochodzenia nazwiska ARDYN:
http://istorya-familii.ru/story.php?nam ... 0%BE%D0%B2
bafoj
Aktywny
Aktywny

Poprzednia strona

Powrót do GENEALOGIA - Forum wymiany doświadczeń (Szukanie rodzin NIE TUTAJ)