Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

KOPERTY DOWODOWE

9.04.2010 16:36
Cennym źródłem informacji mogą okazać się tak zwane "koperty dowodowe" zgormadzone w USC w miejscu śmierci przodka. Ta "koperta" zawiera w sobie różne informacje administracyjne, na przykład stare dokumenty osobiste, życiorysy itp.
Ja na przykład znalazłem dowód osobisty mojego dziadka z 1938 roku oraz informacje o błędach w dacie urodzenia. Trudno mi powiedzieć jak długo są przechowywane w archiwum USC, i kiedy przekazywane są do Archiwum Państwowego, ale polecam poszukiwania i w tym miejscu. Z tego co wiem, to koperty dowodowe udostępniane są członkom najbliższej rodziny w linii prostej i wydawane są w postaci ksero albo skanów.

Odpowiedzi (11)

9.04.2010 17:30
Witam,

nie korzystałam jeszcze z "kopert" ale wiele dobrego o nich słyszałam i pewnie w przyszłym tygodniu wreszcie się za nie zabiorę.

Pozdrawiam,
Marta
9.04.2010 20:43
czy "koperty dowodowe"na przykład z 1938r to USC w Polsce obecnej ?czy też takie dokumenty mogą być na Białorusi?
9.04.2010 21:28
W Polsce na pewno, a jak jest na Białorusi nie wiem.
9.04.2010 23:27
Koperty dowodowe zawierają faktycznie sporo informacji. Problem w tym, że po upływie 20 lat od śmierci danej osoby z reguły są niszczone. Temat ten był wielokrotnie omawiany na innych stronach genealogicznych ( Genpol, Forgen) - wystarczy wrzucić hasło do tamtejszych wyszukiwarek.
9.04.2010 23:44
Witam!
Dwa lata temu udało mi się zdobyć kopie dokumentów z koperty dowodowej mojej prababci. Miałam dużo szczęścia, gdyż szukałam w Krakowie, a okazało się, że koperta była w Nowym Dworze Mazowieckim. Nawet Panie w tamtejszym USC były zdziwione, że się zachowała...
Nie zawsze jednak ma się tyle szczęścia. W USC w Brzesku skąd pochodzi prawie cała rodzina od strony mojej mamy, całe archiwum USC uległo zalaniu podczas powodzi w 1996 r. Nie zachowała się nawet karteluszka, a swoją drogą jak się mogło cokolwiek zachować,jak było przechowywane w piwnicy?
10.04.2010 06:58
Koperta dowodowa znajduje się tam, gdzie nastąpił zgon Przodka. A co do piwnic, to jest to ulubione miejsce dla urzedowych archiwów i...wody
10.04.2010 10:21
Koperta dowodowa znajduje się tam, gdzie nastąpił zgon Przodka. A co do piwnic, to jest to ulubione miejsce dla urzedowych archiwów i...wody


Tomku!
Nie mogę się z Tobą zgodzić, ponieważ wspomniana koperta była w USC w Nowym Dworze, a prababcia zmarła w Krakowie.
Koperty dowodowe, są związane z miejscem zameldowania osoby, która stara się w uzyskanie tego dokumentu.
Miejsce śmierci nie ma tutaj nic do rzeczy.
10.04.2010 10:26
W sumie oboje mamy rację To znaczy ty masz większą Zazwyczaj bowiem w dawniejszych czasach kiedy meldunek to najważniejsza była sprawa a migracja nie aż na taką skalę jak obecnie (jak w pokoleniu mojego dziadka) Przodkowie nasi umierali w miejscu stałego zameldowania. Dziękuję za doprecyzowanie mojej wypowiedzi Co dwie głowy to nie jedna
19.06.2010 06:36
Co do niszczenia kopert dowodowych po upływie jakiegoś czasu to różnie z tym bywa, ale niestety bywa. Szukłaem ostatnio kopert dowodowych moich pradzaidków - zmrli w latach 50-tych, i niestety w USC nie ma, i uzrenik mimo dobrej woli nie potrafił mi powiedzieć co się z nimi stało. Może będą w archiwum państwowym?
3.05.2013 22:02
Czy jeśli w USC nie ma już kopert dowodowych można szukać ich gdzieś indziej? Jeśli tak to gdzie?
3.05.2013 23:15
USC nie przechowuje kopert dowodowych.
-> UM -> dowody osobiste lub ewidencja ludności (w ostatnim miejscu zamieszkania lub miejscu wydania ostatniego DO)