Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Proszę o radę! (2)

9.08.2008 14:49
Witam wszystkich!

Mam pytanie/prośbę - dopiero zaczynam swoją przygodę z genealogią, docelowo, chyba jak każdy chciałabym utworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny. Poszperałam trochę w sieci i szczerze mówiąc wróciłam do punktu wyjścia - jest tyle informacji, porad, żródeł, możliwości... zgubiłam się zanim jeszcze ruszyłam z miejsca . I stąd moja prośba - doradzcie od czego zacząć, gdzie szukać, może znacie godny polecenia serwis? Ja w sumie znalazłam kilka na których można tworzyc drzewa itd... ale tyle tego, że naprawde trudno sie zdecydować.
Będę wdzieczna za każda radę.

Pozdrawiam i życze owocnych poszukiwań
Kasia

Odpowiedzi (3)

11.08.2008 11:11
Są serwisy które oferują graficzne budowanie drzew - ale szczerze mówiąc nie polecam ich. służą one głównie zapisowi znanych sobie informacji, natomiast nie pomagają w ich poszerzaniu. Po roku pracy okazuje się że efektem jest jedynie to że serwie może się pochwalić większą liczbą osób, natomiast Pani drzewo jest takie jakie było.

Jak więc zacząć?

Zbudować na kartce (Word) proste drzewo przodków stosując najprostszy z możliwych sposobów
(radzę od razu nauczyć się schematów genealogicznych - bardzo prostych - i tak w końcu będzie trzeba je zastosować, więc po co za pół roku wszystko przepisywać skoro można od razu).

SCHEMAT DRZEWA PRZODKOW
Zapisuje się je pokoleniami. Ojciec zawsze ma numer dwa razy wyższy niż dziecko, a matka o jeden większy niż ojciec

I. POKOLENIE
1. ja

II. POKOLENIE
2. ojciec
3. matka


kolejne pokolenia wpisuje się w miarę posiadanej wiedzy, opuszczając nieznane cyferki
np.

IV POKOLENIE
8. pradziadek
9. prababcia
12. pradziadek (ojciec numeru 6)
13. prababcia (jego żona)


Takie drzewo można zawsze poszerzać nie zmieniając całego układu. Można je łatwo przesłać komuś - nawet w obcym języku zostanie zrozumiane. Można też dodawać informacje o urodzeniu, śmierci, zawodach itp. pomaga to potem w odnajdywaniu połączeń.
np.

128. Jan Kamykowski, ur. 5.4.1647, zm. 3.5.1699 Jelniczany, poch. Gdów, poborca podatkowy, kawaler orderu Białego Kruka, właściciel wioski Żwirek


KOLEJNY KROK

Budowa drzew potomków najstarszych przodków. Tutaj najlepiej i najłatwiej zastosować system d'Aboville (opisy zarówno w dziale porad jak i w leksykonie).
viewtopic.php?f=12&t=148

======================================

A teraz - Co z tym zrobić aby zaczęło przybywać danych?

1. Spisywać wszystkie informacje z dokumentów rodzinnych i z wywiadu od starszych osób
2. Zbudować u nas w Herbarzu strony (na podstawie drzew potomków) i czekać na zainteresowane tą genealogią osoby - będą dodawać informacje, nawiązywać kontakt. Dodatkowo strony te można i należy zaopatrywać w zdjęcia, opowiadania rodzinne, biografie. Powstaje OTWARTA baza danych w Internecie która pozwala na kontakt i daje możliwość wspólnej edycji informacji przez wiele zainteresowanych osób.
3. Poszerzyć informacje o osobach danego nazwiska w oparciu o literaturę (herbarze, pamiętniki, spisy, opisy miejscowości, słowniki itp.) - taki wypis można zamówić u nas powiększony również o wypisy z naszych baz
4. Po przejściu tamtych wstępnych etapów można wreszcie podążyć śladem dokumentów archiwalnych - znając datę urodzenia zapisaną na akcie ślubu można poszukać w księgach parafialnych aktu urodzenia - na ogół są tam dane o rodzicach. Można więc poszukać ich aktu ślubu a na tym akcie informacji o ich urodzeniu itd. Są też dokumenty sądowe, grodzkie, ziemskie itp w których mogą wystąpić dane osoby jako świadkowie, jako strony w procesach itp.
5. Wiele informacji szczegółowych można znaleźć u nas w dziale "Poradnia - jak to zrobić" a także w leksykonie. A jak nie ma porady - to wystarczy zapytać Co będzie korzyścią też i dla innych.
21.01.2009 07:48
Witam!
Proszę o poradę,jesli tytuł mgr.dr.krzyz zasługi przynależy do osoby żyjącej,czy można wpisywać do zbioru?
Jan Korab Szczurkowski.
21.01.2009 22:01
tak - myślę że jak najbardziej - aczkolwiek dobrze by było zrobić to za jakąś publikacją, albo mieć przynajmniej domyślną zgodę jako członka rodziny