5124. Younga

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Younga

Postprzez jaybeere » 30.10.2009

Younga h. własnego (in. Junge), v. Young, Jounga, Junga, Junge, Jung, Junka, rodzina pochodzenia szkockiego, już w XVI wieku w Polsce zamieszkała; pisała się "de Lenie".
Wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie Polskim przed 1850 r., a w latach 1839-1851 w gub. grodzieńskiej. Otrzymali potwierdzenie szlachectwa staropolskiego w Austrii 1871 r.
W XIX wieku byli właścicielami dóbr Trzcieniec, Stary Miękisz i Tuchla w Galicji.
Herb ich przedstawia — w polu czerwonym w górnej części tarczy, trzy srebrne trójkątne pola, na każdym z nich sygnet złoty, kamieniem w górę. Nad tarczą dwa hełmy, w szczycie prawego nagie ramię, trzymające w ręku strzałę źeleźcem w lewo, w szczycie lewego pół lwa wyskakującego w prawo.

• ROMUALD Younga (ur. 1806), s. Józefa i Anny Konopackiej, oficer wojsk pol. 1831 r., kawaler wojsk. Krzyża Zasługi; ż. (1837) Tekla Cybulska; dzieci: Zofia, Kamilla.
Źródło: Bon. IX 89-90; Bork. Rocz. II 742-743.

Noty biograficzne tego nazwiska

http://polishgenealogy.blogspot.com/2009/09/junga.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do Y____