3098. Etymologia nazwisk

Napisz jeśli możesz coś sprawdzić, lub szukasz w któreś z publikacji.

Odp: Etymologia nazwisk

Postprzez ewaduch » 05.08.2021

Witam :)

Podaję etymologię za prof. Rymutem:

Nazwiska mają współną etymologię.

Figlerowicz - od figiel ‘żart’, też od niemieckiej nazwy osobowej Fi (e)gel, Fi (e)gler.
Figlarowicz - od figiel ‘żart’, też od niemieckiej nazwy osobowej Fi (e)gel, Fi (e)gler.
Figler - od figiel ‘żart’, też od niemieckiej nazwy osobowej Fi (e)gel, Fi (e)gler.
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
ewaduch
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 1
Nazwiska, książki (1)

Re: Etymologia nazwisk

Postprzez Sanna Figlarowicz » 05.08.2021

Bardzo dziękuję!
Czyli tylko się potwierdza, ze mam podstawy być człowiekiem figlarnym! :)
Sanna Figlarowicz

Odp: Re: Etymologia nazwisk

Postprzez Jawosz-ek » 08.09.2021

Monika1982 napisał(a):Witam. Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie o pochodzenie nazwiska "Walaszek". Dodam tylko, że nie jest ono jedynym, jakie funkcjonuje w mojej rodzinie. Są także Walaskowie, Waloszkowie, Waloskowie. Będę bardzo wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu zagadki. Pozdrawiam.

Też dawniej zastanawiałem się nad pochodzeniem tego nazwiska i doszedłem do wniosku, że nazwisko Walaszek sugeruje w moim przypadku pochodzenie etniczne praprzodka . Walasze to inaczej Wołosi . Za Wilkipedią :
zbiorcza nazwa różnych grup etnicznych zamieszkujących pierwotnie Półwysep Bałkański, posługujących się językami wschodnioromańskimi.
W skład tej grupy wchodzą np. Arumuni – czyli Wołosi z pogranicza grecko-albańsko-macedońskiego. Pochodzenia wołoskiego są również dzisiejsi Rumuni i Mołdawianie, choć od połowy XIX wieku już raczej nie określa się ich w ten sposób.

Do poczytania szerzej o Walaszach /Wołochach:
http://www.tmzz.org.pl/wolosi-pasterstw ... ,1,34.html
nazwiska: Jawoysz, Jawoisz, Jawosz , miejscowości: Jawoysze, Jawoisze, Jawosze, Jawoszycha, Jawoszyszki
Jawosz-ek
Zainteresowany
Zainteresowany

Odp: Etymologia nazwisk

Postprzez ewaduch » 10.09.2021

Witam :)

Walaszek 1645, Walasek 1604, Walosek, Waloszek - w tej samej etymologicznie grupie nazwisk pochodzących od imion na Wal-, typu Walenty, Walerian lub od walić ‘burzyć, rozwalać; uderzać, sunąć powoli, ociężale’.

Źródło:Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
ewaduch
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 1
Nazwiska, książki (1)

Poprzednia strona

Powrót do Biblioteczka - Mam listę, książkę - pomogę, odszukam