Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nowe cmentarze

11.12.2008 21:42
Mogę dostarczyć zdjęcia z cmentarzy w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu (najstarszy cmentarz Zagłębia) oraz z cmentarza ewangelicko-prawosławnego w Sosnowcu, ale przydałyby się osobne dla nich galerie ...

Odpowiedzi (12)

12.12.2008 13:20
To świetnie !
nie ma problemu - zaraz zrobię - proszę tylko napisać dokładnie
nazwa - i może krótki opis ?

ps. - Zdjęcia piękne ! - Nad Będzienem (i nie tylko) się rozpływamy - pozwoliłem sobie użyć tego zdjęcia jako reklamówki - zachęty do oglądania - mamy profil na Naszej Klasie czasem umieszczamy tam najlepsze zdjęcia i je polecamy - oczywiście jest tam prawidłowy opis autorstwa.
12.12.2008 14:25
Bardzo proszę korzystać z zamieszczonych przeze mnie fotografii, po to je tu umieściłem. Cieszę się , że się podobają ...
Co do tych cmentarzy, gdybym wiedział wcześniej jak wygląda tutaj proces archiwizacji i zbierania dokumentacji, to robiłbym więcej zdjęć nagrobków i płyt pamiątkowych, ale nic straconego. Wszystko przed nami. Te dwa cmentarze, o których wspomniałem mam w zasięgu pięciu minut samochodem, dlatego myślę właśnie o nich. Poza tym często na nich bywam. Mając jednak na uwadze ten portal, który został wspaniale przygotowany, postaram się odwiedzać również inne. Może coś z tego Wam się przyda, coś zostanie na wieczną pamiątkę, ktoś kogoś odszuka, czegoś się nauczy ... czas pokaże.

Pierwszy z cmentarzy położony jest w Sosnowcu przy Alei Mireckiego i jest to cmentarz wielowyznaniowy, ewangelicki i prawosławny (obok za murem znajduje się cmentarz parafialny katolicki). Wielu mieszkańców Sosnowca w czasach carskich zaborów było narodowości rosyjskiej. Byli to przeważnie urzędnicy, policjanci, kupcy. W Sosnowcu istniała największa w Królestwie komora celna, która obsługiwała stację graniczną Sosnowiec-Maczki. Wspaniały budynek stacji projektowany przez najlepszych wówczas architektów popadł w tej chwili w ruinę. Istniała tu przepiękna restauracja i poczekalnia porównywane z wiedeńskimi ich odpowiednikami. Wielu z mieszkańców było wyznania ewangelicko-augsburskiego. Przybyli tu z terenu Niemiec wraz z fabrykantami budującymi swoje zakłady po tej stronie granicy po wybuchu tzw. wojny celnej pomiędzy zaborcami.

Drugi cmentarz, to cmentarz parafialny położony na Wzgórzu Gołónoskim górującym nad Dąbrową Górniczą. Na wzgórzu tym znajduje się kościół i klasztor franciszkanów pw. św. Antoniego. Wzgórze jest objęte ochroną, utworzona tam została "Strefa chronionego krajobrazu Wzgórze Gołonoskie". Jest to najstarszy cmentarz na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Najstarsze odkryte pochówki pochodzą z czasów kultury łużyckiej i występują w formie rzędowej. Gołonóg był niegdyś odrębną wsią, a przyłączony został do rozbudowującego się w szybkim tempie miasta w okresie przedwojennym. Są na tym cmentarzu bardzo stare nagrobki, jak na ten region oczywiście, ale co najbardziej ciekawe, zachowana tu została ciągłość pochówków rodzinnych. Pochowane są tu całe pokolenia wywodzące się z jednego pnia, ewenement w dużych, przemysłowych miastach, gdzie migracja ludzi jest bardzo wzmożona.

To tyle, Mam nadzieję, że te dane są ciekawe i jednocześnie wystarczające do opisu miejsc.
Pozdrawiam.
Leszek
12.12.2008 22:07
Albumy utworzone
Opisy dodałem też w bazie miejsc i zlinkowałem. Mam nadzieję że poprawnie.
Oczywiście - wszelkie zdjęcia się przydadzą - bardzo ! - Bardzo wiele osób szuka takich informacji.
12.12.2008 22:56
Dziękuję, już zaktualizowałem fotografie, a resztę będę uzupełniał w miarę możności.
Jedna uwaga:
Lista słów kluczowych w wyszukiwarce jest do luftu, pożera polskie litery, przez co nazwiska takie jak Kalińska zmieniają się np. w Kaliska. Nie dałoby się tego poprawić? Będzie to w przyszłości powodowało trudności w wyszukiwaniu i pomyłki.
Pozdrawiam
Leszek
13.12.2008 01:19
to jedynie błąd w wyświetlaniu na stronie wyszukiwania - zresztą ta lista i tak się za bardzo rozrasta więc trzeba ją usunąć - roboty taki huk że nie mam czasu tego zrobić od miesiąca
Stosowanie polskich znaków w słowach kluczowych daje pożądany efekt. "stół" to inne słowo niż "stoł" czy "stol"

(Trzeba pamiętać że one są rozdzielane spacją a nie przecinkiem)
6.04.2011 21:53
Mogę sukcesywnie dostarczać zdjęcia cmentarza Witomino w Gdyni. Jestem w tej chwili w posiadaniu ok 17 fotografii. Czy to też interesowałoby Państwa?
13.04.2011 23:49
Witaj Misiek7171
N a t u r a l n i e.
Tworzymy bazę zdjęć grobów nie tylko z polskich cmentarzy
Dołącz do nas w tym temacie
Pozdrawiam
18.04.2011 23:08
Z przyjemnością dołączę posiadane zdjęcia. Nie mogę jednak zalogować się. Czy mogę prosić o małą podpowiedź?
19.04.2011 00:19
Witam ...
Proszę wejść do " BAZY Zdjęć" ze strony " Biblioteka - Forum" u góry po prawej stronie albo
ze strony głównej Portalu wejście do "Archiwum zdjęć " (hasło mniej więcej u góry..na środku.
Już w Bazie zdjęć z boku z lewej strony jest pasek. W drugiej pozycji na tym pasku jest ...rejestracja. Proszę nacisnąć myszką i tu bedzie dostęp do rejestracji.
(.proszę zapisywać w swoim notatniku wszystkie dane wprowadzane przy rejestracji dla zapamiętania - zawsze są potrzebne )
NO a potem już się za każdym razem przy wejściu do Bazy loguje. Po zalogowaniu też na tym pasku jest hasełko ...dodaj . Naciska się
i ....to już tworzy dostęp do wprowadzania fotografii
Powinno wystarczyć tych wskazówek
Ach jeszcze moment .... na tym samym pasku w Bazie zdjęć ...u dołu, jest Forum Bazy zdjęć...no i tam też są komunikaty.
Pozdrawiam
27.04.2011 11:36
Bardzo dziękuję za wskazówki. Myślałam,że skoro jestem zarejestrowana na Bibliotece Genealogii ,to tam wystarczy tylko logowanie... Stąd to zamieszanie.Już biorę się do pracy. Na razie mam 17 zdjęć ale w miarę przybywania będę je uzupełniać.
Pozdrawiam ciepło ze słonecznej Gdyni
Asia
21.04.2012 07:22
:witam Witaj Misiek7171
N a t u r a l n i e.
Tworzymy bazę zdjęć grobów nie tylko z polskich cmentarzy
Dołącz do nas w tym temacie
Pozdrawiam

Baza grobow.
Czy istnieje ogolnodostepna, ogolnopolska,regionalna czy wojewodzka baza grobow tak jak w wielu innych panstwach?
Czy stosuje sie szablon,wzor dotyczacy w jaki sposob nalezy fotografowac grob ,szczegolnie stary z zatartym napisem ?
Praca wolontariuszy w budowaniu bazy grobow jest bardzo cenna ale wymaga jednak pewnego przygotowania.
Przy kazdej fotografi powinien byc umieszczony opis grobu jak i jego adres tzn nr aleji,nr grobu itp.
Czy takie instrukcje macie tu gdzies zawarte?Jakos nie moglam sie doszukac.
3.06.2012 22:50
Tak planowana poprawna ewidencja grobow i zdjęć grobow
Według następujących wzorów
viewtopic.php?t=3047
viewtopic.php?f=62&t=6842

i w tej sprawie jeśli sa pytania Admin – wyjaśni, podpowie
Przepraszamy za spóźniona odpowiedź w temacie