Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ciekawy zapis dat dziennych

10.03.2012 22:53
Witam!
Przeglądam od jakiegoś czasu zapisy w aktach Urzędu Stanu Cywilnego z wsi Kraszewice (okolice Ostrowia Wielkopolskiego). Są to wpisy od 1809 roku. We wpisach z roku 1835 pojawiły się podwójne zapisy dat dziennych, np. 2-go i 14-go lutego (różnica 12 dni). Początkowo myślałem, że to jakaś korekta kalendarza, ale zwątpiłem, gdy podobny zapis pojawiał się w latach następnych (przeglądnąłem wpisy do roku 1838). Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego pojawiają się podwójne daty dzienne w przeciągu przynajmniej kilku lat ?
Jurek

Odpowiedzi (7)

11.03.2012 11:57
Podwójne daty, z różnicą 12 dni, pojawiają się na terenach, na których obowiązywały dwa kalendarze juliański i gregoriański.
11.03.2012 13:34
Dziękuję za odpowiedź. W sumie tłumaczenie słuszne, zastanawia mnie jednak to, że we wcześniejszych wpisach tego samego księdza oraz jego poprzedników nie było takiej formy zapisu dat dziennych. Dlaczego zatem od 1835 roku się pojawiła? Jest to tym bardziej ciekawe, że dotyczy terenu Wielkopolski - zabór pruski.
Jurek
11.03.2012 16:20
Witam, też zastanawiałam się nad tym zaborem pruskim. Sprawdziłam to i na stronie [url_n]www.kraszewice.pl[/url_n] znalazłam informację, że po Kongresie Wiedeńskim i ponownym podziale Wielkopolski ziemie gminy [forum_t]17642,Kraszewice znalazły się na terenie zaboru rosyjskiego. Granica przebiegała na rzece Prośnie. Tak więc aż do roku 1917 na tym terenie obowiązywały dwa kalendarze, a w okresie po upadku obu powstań i nasilaniu się rusyfikacji właściwie tylko kalendarz " starego typu" czyli juliański. Czy te informacje coś wyjaśniają więcej? A w jakim języku są przeglądane przez Pana księgi?
11.03.2012 16:25
Dziękuję za tę informację. To wszystko wyjaśnia. Wpisy są w języku polskim. Przypomniałem sobie też, że w niektórych z nich pojawiają się wzmianki na temat strażników granicy. Jeszcze raz dziękuję.
Jurek
13.08.2013 14:15
Aby nie tworzyć nowego wątku podepnę się z pytaniem tutaj.
Czy różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim zawsze wynosi 12 dni?
13.08.2013 15:14
Aby nie tworzyć nowego wątku podepnę się z pytaniem tutaj.
Czy różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim zawsze wynosi 12 dni?

Witam!

Nie jest to takie proste

Najpierw krótka część wpisu z Wikipedii:

Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.

Jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono poprawkę w naliczaniu lat przestępnych mającą na celu zapobieżenie opóźnieniu się kalendarza względem roku zwrotnikowego. Zniwelowano także część różnicy narosłej od wprowadzenia kalendarza juliańskiego. Kalendarz juliański spóźnia się o 1 dzień na 128 lat, natomiast opóźnienie kalendarza gregoriańskiego wynosi 1 dzień na 3322 lata.

Powyższy fragment pochodzi stąd:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_gregoria%C5%84ski

Różnica 12 dni dotyczyła XIX wieku. W wieku XX to już 13 dni. Różnica będzie wzrastać. Oto inny fragment:

Kalendarz juliański nie jest korygowany w ten sposób, więc różnica wobec gregoriańskiego ponownie zwiększy się i od 2100 roku wyniesie już nie 13 a 14 dni - dodaje Jerzy Hawryluk.
Wyznawcy prawosławia i obrządków wschodnich będą więc witali 2101 rok w nocy z 14 na 15 stycznia.

Fragment pochodzi stąd:

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100113/REGION06/551316075

Jurek
13.08.2013 21:58
Dziękuję bardzo. Pytałem, bo spotkałem się już z różnicą 13 dniową. Teraz skojarzyłem sobie, że różnica ta wystąpiła w roku 1905, tak więc wszystko jest w porządku.