korowiow napisał(a):Aby nie tworzyć nowego wątku podepnę się z pytaniem tutaj.
Czy różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim zawsze wynosi 12 dni?
Witam!
Nie jest to takie proste

Najpierw krótka część wpisu z Wikipedii:
Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.
Jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono poprawkę w naliczaniu lat przestępnych mającą na celu zapobieżenie opóźnieniu się kalendarza względem roku zwrotnikowego. Zniwelowano także część różnicy narosłej od wprowadzenia kalendarza juliańskiego. Kalendarz juliański spóźnia się o 1 dzień na 128 lat, natomiast opóźnienie kalendarza gregoriańskiego wynosi 1 dzień na 3322 lata.
Powyższy fragment pochodzi stąd:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_gregoria%C5%84skiRóżnica 12 dni dotyczyła XIX wieku. W wieku XX to już 13 dni. Różnica będzie wzrastać. Oto inny fragment:
Kalendarz juliański nie jest korygowany w ten sposób, więc różnica wobec gregoriańskiego ponownie zwiększy się i od 2100 roku wyniesie już nie 13 a 14 dni - dodaje Jerzy Hawryluk.
Wyznawcy prawosławia i obrządków wschodnich będą więc witali 2101 rok w nocy z 14 na 15 stycznia.
Fragment pochodzi stąd:
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100113/REGION06/551316075Jurek
Szukane nazwiska woj. małopolskie Bajor, Dryś, Mazur (Zaborów, Wola Przemykowska), Jeziorek (Chronów, Uszew), Przeklasa (Gromnik).
Akt urodz. Katarzyny Jeziorek, przełom XVIII/XIX w., okolice Wiśnicza.
...
http://jeziorek.url.ph/http://chronow.url.ph