Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

emigracja polska 1928 - z którego portu?

16.02.2014 12:39
Mój dziadek wyemigrował w 1928 roku do Argentyny. Mieszkał w Wołkowysku. Jaki mógł być szlak jego podróży?. Na jakich listach pasażerskich szukać jego nazwiska?. Czy wtedy mógł wypłynąć z portu w Polsce? Gdzie szukać jego śladów w Argentynie? Miecia

Odpowiedzi (6)

24.03.2014 00:26
Witam!

Proszę podać dane dotyczące dziadka, to znaczy imię i nazwisko.

Jurek
27.03.2014 19:23
Nazwisko wymazano
28.03.2014 01:46
Witam!

Proszę zrobić tak:

1. Wejść na tę stronę http://cemla.com/
2. Kliknąć "Consultar ahora!" - u góry strony na żółtym tle.
3. W rubryce "Apellido" proszę wpisać Sikorski, w rubryce "Nombre" proszę wpisać Mikołaj i kliknąć "Buscar".
4. Powinien pojawić się wpis:
Apellido Nombre Edad Estado Civil Nacionalidad Lugar de Nacimiento Profesión Fecha de Arribo Barco Puerto
SIKORSKI MIKOLAJ 36 C POLACA M. SUVAN AGRICULTOR 1929/01/10 ANDES CHERBURGO

Lugar de Nacimiento - miejsce urodzenia - wpisano M. SUVAN
Edad - wiek - 36 lat
Profesión - oczywiście zawód - AGRICULTOR - farmer/rolnik
Fecha de Arribo - data przyjazdu - 1929/01/10
Barco - okręt - ANDES
Puerto - oczywiście port - CHERBURGO - Myślę, że chodzi o port, z którego wypłynął:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cherbourg-Octeville

Cherbourg-Octeville – miasto w północnej Francji, w regionie Dolna Normandia, (departament Manche), położony na północnym wybrzeżu półwyspu Cotentin. (...) Po 1860 miasto stało się ważną bazą morską i portem transatlantyków ...

Jako ciekawostkę można wpisać "Apellido" Gombrowicz, "Nombre" Witold. Otrzymamy wpis:

Apellido Nombre Edad Estado Civil Nacionalidad Lugar de Nacimiento Profesión Fecha de Arribo Barco Puerto
GOMBROWICZ MARIAN WITOLD 35 S POLACA KIELCE PERIODISTA 1939/08/20 CHROBRY GDYNIA

Pierwsze imię Gombrowicza to Marian (Marian Witold Gombrowicz). Czytałem kiedyś wspomnienia jego przyjaciela. Podobno Gombrowicz wstydził się tego imienia i gotów był zabić każdego, kto go używał.
Jurek
28.03.2014 22:47
Myśli Pan, że to może być to?. Ja to widziałam już wcześniej, nie pasuje zawód i wcześniej podawano religię, podano protestant, podczas gdy dziadek był katolikiem. Miasto urodzenia mogłoby się zgadzać, jeżeli przyjąć. że przy przepisywaniu zakradł się błąd i zamiast M. Suraż (miasto Suraż, to w Rosji nie w Białostockim), napisano Suvan. Można nawet sobie wyobrazić. że taki błąd mógł powstać. Zawód może też był podany inny, żeby łatwiej dostać pracę w "ziemi obiecanej", ale dlaczego religia ? No to mam teraz pytanie, skąd i jakimi statkami w owym czasie płynęło się z polskich portów do Cherbourga, gdzie to znaleźć? Dziękuję i pozdrawiam. Miecia
28.03.2014 23:11
Witam!

Nie wiem, jakimi statkami płynęło się do Francji. Zresztą skąd przekonanie, że dziadek płynął? Mógł przecież dojechać pociągiem.

Jurek
28.03.2014 23:20
Prawda, ale mój ojciec, który był wtedy dzieckem co prawda 3 letnim, zawsze mówił, że dziadek wypłynął
statkiem z Polski. Jest konstruowany portal (i chyba nie tylko portal) Muzeum Emigracji w Gdyni, może tam coś się znajdzie. Jeszcze raz dziękuję, Miecia