Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Problem z kopertą dowodową

15.11.2016 14:47
Dzień dobry,

Dzwoniąc do jednego urzędu chciałem się zorientować nt. istnienia kopert dowodowych z pewnego okresu, jednak Pan poinformował mnie, iż zmieniła się wykładnia prawa, która nie wymienia członków rodziny (ani osób mających interes prawny) jako osób upoważnionych do uzyskania kopert dowodowych. Czy coś się zmieniło w tym zakresie w ciągu ostatniego roku? Zapoznałem się z niniejszym dokumentem dot. kopert dowodowych(http://www.moremaiorum.pl/?ddownload=4650) oraz fragmentami KPA i nie natrafiłem na żadne przeciwwskazania.

Czy posiada ktoś z Państwa szerszą wiedzę na ten temat?

Łączę pozdrowienia,
Przemek

Odpowiedzi (2)

16.11.2016 09:14
Witaj
Proponuję napisać wniosek uzasadniający potrzebę pozyskania zawartości koperty dowodowej.
Będą musieli odpisać przywołując przepis uzasadniający odmowę, a wtedy się odwołasz
Przecież te dokumenty po bliskich nam zmarłych - są źródłem danych których nie posiadamy.

Ja właśnie korzystałam z takiej furtki
Pozdrawiam
16.11.2016 11:57
Bardzo dziękuję Tak też spróbuję zrobić. Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie.

Posiadam pisemną zgodę wnuczki osoby, której kopertę chcę uzyskać (brat pradziadka). Nie jest to na żadnym formularzu, lecz napisane słownie i jest ujęte, że pozwolenie dotyczy wszelkiej maści dokumentów typu akta metrykalne i inne, które by takiej zgody wymagały (żeby mieć furtkę). Czy taka zgoda wystarczy, żeby kopertę dowodową uzyskać? W jednym USC powiedzieli mi, że upoważnienie musi być precyzyjne w kwestii dokumentów i najlepiej na ich wzorze formularza.

Pozdrawiam,
Przemek