12468. OGŁOSZENIA - POSZUKIWANIA RODZINNE

OGŁOSZENIA - POSZUKIWANIA RODZINNE

Postprzez Zaręba-Zarębski » 27.11.2010

Witam,

Ja mam pytanie odnośnie Marii Szymanowskiej zd. Wołowskiej - matki żony Adama Mickiewicza. Czy może ktoś z Państwa wie jakie było jej rodzeństwo? Czy Adam Alfons Wołowski był jej bratem?

Pozdrawiam.
Usiadł Zaręba przy starym dębie,
Bo Drewicz przysłał listy Zarębie.
Zaręba czyta - widać po minie,
Że wnet odpisze mu po łacinie.
Zaręba-Zarębski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: OGŁOSZENIA - POSZUKIWANIA RODZINNE

Postprzez Ludwik » 27.11.2010

Witam :witam

Wg Genealogii Minakowskiego - Maria Agata Wołowska miała brata - Jan Ignacy ur. 1786 r. - Warszawa, zm. 26 V 1844 - Krasnystaw.
Ich rodzicami byli - Franciszek Ksawery Wołowski - ur. 3 XII 1758 - Lwów, zm. 3 XII 1839 - Warszawa i Barbara Wołowska - ur. ok. 1768 - Warszawa, zm. 18 V 1835 - Warszawa.

Pozdrawiam - Ludwik
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Postprzez Zaręba-Zarębski » 27.11.2010

Dziękuję za informację. Zatem Adam Alfons Wołowski jest kimś z innej linii tej rodziny.

Pozdrawiam.
Zaręba-Zarębski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez bkg » 02.12.2010

Zaręba-Zarębski napisał(a):Witam,

Ja mam pytanie odnośnie Marii Szymanowskiej zd. Wołowskiej - matki żony Adama Mickiewicza. Czy może ktoś z Państwa wie jakie było jej rodzeństwo? Czy Adam Alfons Wołowski był jej bratem?

Pozdrawiam.

>>Maria (Marianna?) Agata Szymanowska, urodzona 22 grudnia 1789 r. była czwartym dzieckiem (pośród dziesięciorga rodzeństwa) Barbary i Franciszka Wołowskich, piwowarów warszawskich "z pokolenia Judy", jak się potocznie wyrażano o rodzicach przyszłej pianistki. Wołowscy bowiem należeli do (...) rodziny frankistów polskich , czyli członków żydowskiej sekty tzw. antytalmudystów (...) Frankiści byli żydami, którzy przyjęli chrzest, zmienili imiona i nazwiska, niejednokrotnie nadano im szlachectwo. Przywódcą rodu Wołowskich był Szloma z Rohatyna (dziad Marii Agaty), który po chrzcie przyjął nazwisko Wołowski.<<
>>Mąż jej, Józef Szymanowski, również frankista(...) miał z nią troje dzieci: bliźnięta Helenę i Romualda oraz Celinę, przyszłą żonę Adama Mickiewicza.<<

Małżeństwo szybko skończyło się rozwodem. Matka przejęła "opiekę" nad córkami w ten sposób, że umieściła je u swoich rodziców, dziadków Wołowskich, a sama wyruszyła na tournee po Europie, trwające ...10 lat.
Warto może dodać, iż wiele wskazuje na to, że Maria Szymanowska, podczas swojego pobytu w Petersburgu, miała romans z młodszym od niej o 10 lat Adamem Mickiewiczem, gdyż >>piękna pani była osobą wolną, zarazem - wedle Morawskiego- "niemniszej natury"<<.
Z tego, co wiadomo z wielu różnych źródeł, to "bardzo niemniszej"...

Szloma z Rohatyna, późniejszy Franciszek Łukasz Wołowski miał, 5 córek i 5 synów.
Z jego dzieci, oprócz Marii Szymanowskiej,
>>prawdziwą karierę zrobił Ludwik (...) twórca istniejącego do dziś banku Credit Foncier de France(...), natomiast córka Aleksandra (Aleksandryna) wybiła się w kręgach towarzyskich Paryża głównie przez małżeństwo ze znanym, publicystą (redaktor "Courier Francais") i politykiem, Leonem Faucher".

Bibliografia (spis)
Frank i frankiści polscy, 1726-1816: monografia historyczna osnuta na źródłach archiwalnych i rękopiśmiennych, Tom 2
Alexander Kraushar, Skl. gł. u G. Gebethnera i spółki, 1895/bib]
[bib]Społeczeństwo żydowskie w II poł. XVIII w., Michałowska-Mycielska Anna, Przegląd Humanistyczny 3/

Bibliografia (spis)
Mickiewicz-Encyklopedia, Rymkiewicz J.M. i inni, IBL, Warszawa 2001 r.
Maria Szymanowska i jej czasy, Szenic Stanisław Warszawa, 1960 r.

viewtopic.php?f=46&t=10928&p=18428&hilit=wo%C5%82owski#p18428
Nie znać historii, to być zawsze dzieckiem... [Cyceron]
bkg
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Zaręba-Zarębski » 02.12.2010

Serdecznie dziękuję za informacje.
Czy mógłbym jednak prosić o pomoc w ustaleniu kim był Adam Alfons Wołowski?
Wiem też, że wywodził się z frankistów. Być może był on synem Szlomy z Rohatyna?
Jego prapraprawnuczka powiedziała mi, że u niej w rodzinie była przekazywana pamiątka. Był to obraz jakiegoś przodka. Drugi obraz przedstawiający tego samego człowieka miała posiadać Maria Szymanowska.
Ciekawi mnie jakie więzy pokrewieństwa mogły łączyć Marię Szymanowską i Adama Alfonsa Wołowskiego.

Pozdrawiam.
Zaręba-Zarębski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Zaręba-Zarębski » 02.12.2010

P.S. Przeanalizowałem jeszcze informacje z linku, który Pani wkleiła. Zatem Adam Alfons Wołowski mógł być synem, któregoś z trzech synów Eliasza Szory.

Jeszcze raz dziękuję za cenne informacje.
Zaręba-Zarębski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez bkg » 02.12.2010

Tak mogło być, chociaż w tej chwili ja juz sama się pogubiłam ... Muszę to sobie porządnie wyrysować na kartce (tradycyjnie), bo to są informacje "wyczesane" z wielu różnych źródeł. Z bliżej nieznanych mi przyczyn te rodziny często pomijają informacje o swoim rodowodzie w oficjalnych źródłach, dodatkowo panowała tam wyraźna dowolność w tworzeniu i zmienianiu nazwisk i imion, w zależności od aktualnych okoliczności...
Zastanawiam się teraz, czy nie pomyliłam dzieci Franciszka Wołowskiego z Łukaszem Franciszkiem Wołowskim... :oops: :-( W głowie mi się kręci - zrobię to jutro. Jeżeli coś pomyliłam, to na pewno się przyznam :oops:
Pozdrawiam.
bkg
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Zaręba-Zarębski » 03.12.2010

Bardzo dziękuję za pomoc! Proszę się nie przejmować pomyłkami. Zawsze pojawiają się pewne trudności kiedy w jednym drzewie jest więcej osób noszących to samo imię. Znam ten problem z autopsji. Kiedy rekonstruowałem drzewo genealogiczne Zarębów na jego odcinku XIII i XIV-wiecznym miałem problemy z całą rzeszą Beniaminów. Mam je w sumie do dziś :D Jedna linia nadal nie chce się dopasować do drzewa.

Pozdrawiam.
Zaręba-Zarębski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Zaręba-Zarębski » 16.12.2010

Witam,

Pozwolicie Państwo, że powrócę do tematu związanego z Wołowskimi.
Zdobyłem informacje o siostrach Adama Alfonsa Wołowskiego. Były nimi: Paulina Piasecka, Tekla Franciszkowa Wołowska oraz nieznane mi z imienia tylko z nazwisk otrzymanych po mężach: Zielińska, Lanckorońska, Zalewska, Fouche.

Czy może ktoś z Państwa wie coś więcej o potomkach i przodkach Eliasza Szory?

Pozdrawiam.
Zaręba-Zarębski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez bkg » 17.12.2010

Dobry Środek Nocy!
A ta Tekla Franciszkowa Wołowska, to przecież z domu Wołowska była (skoro siostra Adama Wołowskiego)... To za bliskiego krewnego po ojcowej linii poszła? Takie przypadki bywały i w polskich rodzinach - chociażby przypadek politycznego adwersarza Adama Mickiewicza (podejrzewanego nawet o otrucie Wieszcza), Władysława Zamoyskiego, emisariusza Adama Czartoryskiego w Turcji, który ożenił się ze swoją siostrzenicą, córką jego rodzonej siostry Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich i Tytusa Działyńskiego , Jadwigą Działyńską... :crazy
bkg
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Następna strona

Powrót do Wołowscy