Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

OGŁOSZENIA - POSZUKIWANIA RODZINNE (2)

27.11.2010 16:06
Witam,

Ja mam pytanie odnośnie Marii Szymanowskiej zd. Wołowskiej - matki żony Adama Mickiewicza. Czy może ktoś z Państwa wie jakie było jej rodzeństwo? Czy Adam Alfons Wołowski był jej bratem?

Pozdrawiam.

Odpowiedzi (15)

27.11.2010 20:30
Witam

Wg Genealogii Minakowskiego - Maria Agata Wołowska miała brata - Jan Ignacy ur. 1786 r. - Warszawa, zm. 26 V 1844 - Krasnystaw.
Ich rodzicami byli - Franciszek Ksawery Wołowski - ur. 3 XII 1758 - Lwów, zm. 3 XII 1839 - Warszawa i Barbara Wołowska - ur. ok. 1768 - Warszawa, zm. 18 V 1835 - Warszawa.

Pozdrawiam - Ludwik
27.11.2010 20:55
Dziękuję za informację. Zatem Adam Alfons Wołowski jest kimś z innej linii tej rodziny.

Pozdrawiam.
2.12.2010 22:28
Witam,

Ja mam pytanie odnośnie Marii Szymanowskiej zd. Wołowskiej - matki żony Adama Mickiewicza. Czy może ktoś z Państwa wie jakie było jej rodzeństwo? Czy Adam Alfons Wołowski był jej bratem?

Pozdrawiam.


>>Maria (Marianna?) Agata Szymanowska, urodzona 22 grudnia 1789 r. była czwartym dzieckiem (pośród dziesięciorga rodzeństwa) Barbary i Franciszka Wołowskich, piwowarów warszawskich "z pokolenia Judy", jak się potocznie wyrażano o rodzicach przyszłej pianistki. Wołowscy bowiem należeli do (...) rodziny frankistów polskich , czyli członków żydowskiej sekty tzw. antytalmudystów (...) Frankiści byli żydami, którzy przyjęli chrzest, zmienili imiona i nazwiska, niejednokrotnie nadano im szlachectwo. Przywódcą rodu Wołowskich był Szloma z Rohatyna (dziad Marii Agaty), który po chrzcie przyjął nazwisko Wołowski.<<
>>Mąż jej, Józef Szymanowski, również frankista(...) miał z nią troje dzieci: bliźnięta Helenę i Romualda oraz Celinę, przyszłą żonę Adama Mickiewicza.<<

Małżeństwo szybko skończyło się rozwodem. Matka przejęła "opiekę" nad córkami w ten sposób, że umieściła je u swoich rodziców, dziadków Wołowskich, a sama wyruszyła na tournee po Europie, trwające ...10 lat.
Warto może dodać, iż wiele wskazuje na to, że Maria Szymanowska, podczas swojego pobytu w Petersburgu, miała romans z młodszym od niej o 10 lat Adamem Mickiewiczem, gdyż >>piękna pani była osobą wolną, zarazem - wedle Morawskiego- "niemniszej natury"<<.
Z tego, co wiadomo z wielu różnych źródeł, to "bardzo niemniszej"...

Szloma z Rohatyna, późniejszy Franciszek Łukasz Wołowski miał, 5 córek i 5 synów.
Z jego dzieci, oprócz Marii Szymanowskiej,
>>prawdziwą karierę zrobił Ludwik (...) twórca istniejącego do dziś banku Credit Foncier de France(...), natomiast córka Aleksandra (Aleksandryna) wybiła się w kręgach towarzyskich Paryża głównie przez małżeństwo ze znanym, publicystą (redaktor "Courier Francais") i politykiem, Leonem Faucher".

2.12.2010 22:52
Serdecznie dziękuję za informacje.
Czy mógłbym jednak prosić o pomoc w ustaleniu kim był Adam Alfons Wołowski?
Wiem też, że wywodził się z frankistów. Być może był on synem Szlomy z Rohatyna?
Jego prapraprawnuczka powiedziała mi, że u niej w rodzinie była przekazywana pamiątka. Był to obraz jakiegoś przodka. Drugi obraz przedstawiający tego samego człowieka miała posiadać Maria Szymanowska.
Ciekawi mnie jakie więzy pokrewieństwa mogły łączyć Marię Szymanowską i Adama Alfonsa Wołowskiego.

Pozdrawiam.
2.12.2010 22:59
P.S. Przeanalizowałem jeszcze informacje z linku, który Pani wkleiła. Zatem Adam Alfons Wołowski mógł być synem, któregoś z trzech synów Eliasza Szory.

Jeszcze raz dziękuję za cenne informacje.
2.12.2010 23:56
Tak mogło być, chociaż w tej chwili ja juz sama się pogubiłam ... Muszę to sobie porządnie wyrysować na kartce (tradycyjnie), bo to są informacje "wyczesane" z wielu różnych źródeł. Z bliżej nieznanych mi przyczyn te rodziny często pomijają informacje o swoim rodowodzie w oficjalnych źródłach, dodatkowo panowała tam wyraźna dowolność w tworzeniu i zmienianiu nazwisk i imion, w zależności od aktualnych okoliczności...
Zastanawiam się teraz, czy nie pomyliłam dzieci Franciszka Wołowskiego z Łukaszem Franciszkiem Wołowskim... W głowie mi się kręci - zrobię to jutro. Jeżeli coś pomyliłam, to na pewno się przyznam
Pozdrawiam.
3.12.2010 20:25
Bardzo dziękuję za pomoc! Proszę się nie przejmować pomyłkami. Zawsze pojawiają się pewne trudności kiedy w jednym drzewie jest więcej osób noszących to samo imię. Znam ten problem z autopsji. Kiedy rekonstruowałem drzewo genealogiczne Zarębów na jego odcinku XIII i XIV-wiecznym miałem problemy z całą rzeszą Beniaminów. Mam je w sumie do dziś Jedna linia nadal nie chce się dopasować do drzewa.

Pozdrawiam.
16.12.2010 20:01
Witam,

Pozwolicie Państwo, że powrócę do tematu związanego z Wołowskimi.
Zdobyłem informacje o siostrach Adama Alfonsa Wołowskiego. Były nimi: Paulina Piasecka, Tekla Franciszkowa Wołowska oraz nieznane mi z imienia tylko z nazwisk otrzymanych po mężach: Zielińska, Lanckorońska, Zalewska, Fouche.

Czy może ktoś z Państwa wie coś więcej o potomkach i przodkach Eliasza Szory?

Pozdrawiam.
17.12.2010 00:45
Dobry Środek Nocy!
A ta Tekla Franciszkowa Wołowska, to przecież z domu Wołowska była (skoro siostra Adama Wołowskiego)... To za bliskiego krewnego po ojcowej linii poszła? Takie przypadki bywały i w polskich rodzinach - chociażby przypadek politycznego adwersarza Adama Mickiewicza (podejrzewanego nawet o otrucie Wieszcza), Władysława Zamoyskiego, emisariusza Adama Czartoryskiego w Turcji, który ożenił się ze swoją siostrzenicą, córką jego rodzonej siostry Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich i Tytusa Działyńskiego , Jadwigą Działyńską...
17.12.2010 05:44
A ta Tekla Franciszkowa Wołowska, to przecież z domu Wołowska była (skoro siostra Adama Wołowskiego)... To za bliskiego krewnego po ojcowej linii poszła?


Dobra Końcówka Nocy!

No właśnie nie wiem tego Rzeczywiście dziwne by to było gdyby wyszła za mąż, za kogoś z rodziny tak bliskiego.
Postaram się dowiedzieć coś więcej.
Pozdrawiam.
17.12.2010 12:43
Witam

Wg Genealogii Minakowskiego - Maria Agata Wołowska miała brata - Jan Ignacy ur. 1786 r. - Warszawa, zm. 26 V 1844 - Krasnystaw.
Ich rodzicami byli - Franciszek Ksawery Wołowski - ur. 3 XII 1758 - Lwów, zm. 3 XII 1839 - Warszawa i Barbara Wołowska - ur. ok. 1768 - Warszawa, zm. 18 V 1835 - Warszawa.

Pozdrawiam - Ludwik

...no, ale z tego, co Pan Ludwik napisał, to wynika, że to nie był przypadek odosobniony: przecież Franciszek Ksawery ożenił się z młodszą o 10 lat Barbarą - oboje byli Wołowscy...Spróbuję ustalić u Jeske-Choińskiego, jakie tam było pokrewieństwo. Choroby genetyczne to tam musiały harcować po tych rodzinach...
17.12.2010 16:48
>>Frankiści, tworzący z początku zamkniętą w sobie gromade, rozproszyli się później po wszystkich ziemiach byłei Rzeczypospolitej Polskiej. Wielu z nich wróciło do swoich stron rodzinnych na Podole (galicyjskie) i Ukrainę, niektórzy poszli na Litwę, inni w końcu osiedlili się w dzisiejszem Królestwie Polskiem, głównie w Warszawie, zkąd część ich rozeszła się po wsiach.
Tylko frankiści, osiedleni w Warszawie, zasłynęli później zdolnościami i zasługami obywatelskiemi.
Z wielkiego mnóstwa nazwisk frankistowskich błysnęły blaskiem jaśniejszym tylko nazwiska: Jeziorańskich, Krysińskich, Łabęckich, Piotrowskich i Wołowskich,
Głównie Wołowscy wyróżnili się z całej < kompanii>.Wszystkie te domy są z sobą spokrewnione, skoligacone po kilka razy. Tworzą one jedną rodzinę, Posłuszni wskazówkom Franka, nie mieszali się frankiści przez sto lat z rasą aryjską. Albo żenili się pomiędzy sobą albo z neofitami i neofitkami świeższej daty. Dopiero około r. 1850 zaczęli niektórzy frankiści łamać tradycyje «kompanii». Pierwszy przykład w tym kierunku dali: Wołowscy, Łabęccy i Krysińscy. Później uczynili to samo inni. <<

To wiele wyjaśnia. I nie będzie łatwo...

Bibliografia

Neofici polscy : materyały historyczne. Jeske-Choiński Teodor, Wydawca : Piotr Laskauer i S-ka Warszawa 1904

17.12.2010 17:53
Witam,

Ja mam pytanie odnośnie Marii Szymanowskiej zd. Wołowskiej - matki żony Adama Mickiewicza. Czy może ktoś z Państwa wie jakie było jej rodzeństwo? Czy Adam Alfons Wołowski był jej bratem?

Pozdrawiam.


Dobry Wieczór
Tak sobie patrzę, ze na stronie Mickiewiczów zaczęliśmy rozpracowywać Wołowskich...
To bardzo ciekawa i liczna rodzina - skoro są zainteresowani, to moze poprosilibyśmy Pana Redaktora Ludwika, zeby nas stąd zwyczajnie przegonił, tzn. założył nam nowy wątek WOŁOWSCY, z informacją tamże, że Wołowscy mają coś wspólnego z Mickiewiczami przez żonę Adama Mickiewicza (nie bardzo wiem, jak to zrobić). I porządek jakiś by był, i pożytek niemały. Czy to dobry i realny pomysł?
Bo tylko dzisiaj zebrane przeze mnie informacje o Wołowskich , to dość duży i niezwykle ciekawy materiał. Co Panowie (i Panie - oczywiście) na to?
BKG
17.12.2010 20:24
Dobry Wieczór
Tak sobie patrzę, ze na stronie Mickiewiczów zaczęliśmy rozpracowywać Wołowskich...
To bardzo ciekawa i liczna rodzina - skoro są zainteresowani, to moze poprosilibyśmy Pana Redaktora Ludwika, zeby nas stąd zwyczajnie przegonił, tzn. założył nam nowy wątek WOŁOWSCY, z informacją tamże, że Wołowscy mają coś wspólnego z Mickiewiczami przez żonę Adama Mickiewicza (nie bardzo wiem, jak to zrobić). I porządek jakiś by był, i pożytek niemały. Czy to dobry i realny pomysł?
Bo tylko dzisiaj zebrane przeze mnie informacje o Wołowskich , to dość duży i niezwykle ciekawy materiał. Co Panowie (i Panie - oczywiście) na to?
BKG


Dobry Wieczór

Dziękuję za cenne wiadomości! Ja także jeszcze poszperam tu i tam, żeby jakieś informacje pozyskać i je tutaj (lub w nowym wątku) wpisać.

Ja również się przyłączam do apelu o stworzenie nowego wątku. Genealogia Wołowskich jest bardzo ciekawa i na pewno dyskusja na jej temat się rozwinie.

Pozdrawiam!
16.01.2011 00:33
Panu Redaktorowi Ludwikowi dziękujemy za spełnienie naszego (widać - słusznego postulatu i utworzenie osobnego "kącika" dla Wołowskich!
Postaramy się wprost zapchać go pożytecznymi informacjami!
Barbara Kozieł-Graczyk