Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kniaź Sołtan Michajłowicz Sokulski

2.08.2010 14:18
W r.1539 król Zygmunt nakazuje pospolite ruszenie przeciwko Tatarom listem swoim, intytułując go: „Chorużomu zemli Wołynskoje knaziu Sołtanu Michajłowiczu Sokulskiemu , kniaziom i panam, knehiniam i paniam, wdowom i zemianom i dworanom naszim, kotoryi imienia swoi w powite łuckom i wołodimerskom i kremianeckom majut”. Również zwraca się do kniaziów, panów wojewodów, starostów, dzierżawców, wójtów, burmistrzów i do wszystkich zakazników po dworach, miastach i włościach hospodarskich, nakazując im dawanie stacyi wielkim posłom królewskim, wysłanym do Moskwy w końcu roku 1541.
Miesięcznik Heraldyczny
Organ Towarzystwa Heraldycznego We Lwowie Nr. 5. Lwów, Październik 1908. Rok I
PS.
Pierwszy ślad że Sokulscy wywodzą się of Sołtanów, wspomina o tym Kuropatnicki.
Wersję o odnodze Sołtanów na Wołyniu potwierza Niesiecki.

Odpowiedzi (5)

4.08.2010 16:50
Olena Sołtan Sokolska
Urodzona orientacyjnie w roku 1510
Mąż (ślub: orientacyjnie w roku 1530): Jan ks. Drucki-Lubecki h. Druck komornik [cen] dwór królewski 1510-1567 , (Rodzice : Roman ks. Drucki-Lubecki h. Druck ca 1460 & Bohdana Sapieha h. Lis 1500).
Herbarz Minakowski,go

Ks. Iwan Romanowicz, pisał się Lubeckim, albo Widynickim, komornik królewski 1540 r. (ML. 29), razem z bratem Januszem wyprocesował 1536 r. na starszych braciach nowy dział dóbr ojczystych, miał sprawę 1538 i 1540 r. z ks. Zasławską, 1545 r. z braćmi dostał potwierdzenie przywilejów na Lubcze, 1546 r. zawarł układ z książętami Druckiemi o posiadanie zamku Druckiego, na mocy którego ks. Widyniccy, ks. Horscy i ks. Sokolińscy i Tołoczyńscy, mają z kolei po jednym roku trzymać zamek i miasto Druck, pobierać dochody i łożyć na utrzymanie zamku i miasta, 1551 r. obecny na zjeździe w Witebsku, tegoż roku ugodził się z wdową po bracie ks. Januszu i z bratem ks. Dymitrem zasądzony na wydzielenie ciotce Ostykowej piątej części dóbr Czerejskich, 1561 roku bierze udział w sprawie z Sapiehami o Lemnicę i Połonnę i z prawa bliskiego pokrewieństwa dopomina się opieki nad dziećmi ks. Burniewskiego, 1565 r. obowiązany dostawić na popis cztery konie z oszczepami i dwóch drabów z rusznicami (Arch. I. Z. Ros. VII. 1), umarł około 1567 r. Wdowa po nim, ks. Olena Sołtanówna Sokolska, za siebie i syna małoletniego Grzegorza, złożyła 1569 r. przysięgę wierności królowi i koronie Polskiej (Kniaź. i Poczet Rodów).
Boniecki
30.08.2010 09:50

Aniela Sołtan wspomina o pokrewieństwie z ks. Drucko-Lubeckimi, Zborowskimi, Bielskimi, Leszczyńskimi.
http://www.genealogia.okiem.pl/material ... _jozef.htm
6.09.2010 08:34
Sołtan, Litwa Wołyń 1450 r., w herbie podwójny krzyż, a w nim gwiazda, na hełmie trzy strusie pióra, używają
przydomku Lew i Pereświt. Sopoćko. Starosielski, woj ew. sandomierskie, Witebsk 1460, używają przydomku
Chominicz. Stawecki, Wołyń 1501 r., herb jak Sołtan.
Zbigniew Leszczyc Herby Szlachty Polskiej tom II
8.10.2010 17:19
Słowo "Sołtan" w tym wypadku jest to z całą pewnością Imię, które zresztą występowało wówczas też i w innych rodzinach
Dla Oleny jest to imię pierwszego męża lub ojca - tak jak się pisało "Anna Krzysztofowa Nowakowa" - nie oznacza że Anna miała by na nazwisko "Krzysztofowa", albo "Anna Krzysztofianka Nowak" - nie znaczy że Anna m na nazwisko "Krzysztofianka". Używanie patronimu w tych czasach było czymś absolutnie powszednim - potem stopniowo przechodziło to w nazwisko i zapewne zdarzyło się że od imienia "Sołtan" powstało owo nazwisko. Ale nie mamy żadnych danych na tą chwilę żeby uważać że akurat ten Sołtan Sokulski był protoplastą Sołtanów
27.11.2010 19:03
Pozwolę sobie nie zgodzić się z moim szanownym przedmówcą.
Pierwsza wzmianka to Michał Sołtan na Zahorowie (Wołyń) ok. 1440 zm. ok. 1490.
Michajłowicz Sołtan wymieniony w liście królewskim 1539 r. mógł być potomkiem wymienionego wyżej, zastanawiająca jest ciągłość imienia.
Nazwisko Sokulski może pochodzić od miejscowości albo być nazwiskiem małżonki co wydaje się bardziej wiarogodne.
Resztę uzupełnia Kuropatnicki w swoim herbarzu który wyprowadza Sokulskich od Sołtanów
Wspomnienie Anieli Sołtan z Wołynia która wymienia rodziny spokrewnione zamyka tą hipotezę.
Oczywiście nie możemy być pewni, są wątpliwości ale nie możemy autorytatywnie z góry przekreślać powiązania z rodem Litewskim.
Nazwiska podwójne spotykamy w latach późniejszych mianowicie Onufry Bujak-Zagłoba, Pobóg-Malinowski itd.