14980. Narcyz,Bogdan,Aleksander.

Narcyz,Bogdan,Aleksander.

Postprzez jerzy » 06.11.2011

Temat przeniesiony z księgi gości.
Re: Moi Dziadkowie Malwina oraz Hieronim Piotrowscy
przez jerzy niedziela, 6 lis 2011, 11:30
Odpowiedz Pani Ewy na mój e-mail. (za zgodą nadawcy)
Panie Jerzy!
Przesyłam archiwalne foty, jakości tragicznej. Proszę o wyrozumiałość, lecz sprzęt którym aktualnie dysponuję to iPod oraz brak czasu u mego syna Antka!
Traktuję to jako wstępne rozpoznanie terenu.
Fotografia nr.1 przedstawia hr.Narcyza Sołtana z dedykacją dla mojej Mamy: kochanej Kasi hr. Sołtan Wilno 14.VII. 1936
fot.2 hr.Sołtan z moją Mamą Kasią Piotrowską, atelier Jana Bułhaka Wilno 1937?
fot. 3 Wilno 1936 lub 37 , od lewej moi Dziadkowie Hieronim Junosza Piotrowski, Malwina Piotrowska /z d.Paszyc herbu ŁUK/ , Zygmuś Piotrowski, hr.Sołtan, Kasia Piotrowska
fot.4 Aleksander Sołtan ,z dedykacją dla mojej Mamy Warszawa 3.5.1965
fot. 5 Obchody brylantowych godów moich Dziadków, rok 1956, Kościół w Bedoniu
k/ Łodzi. Od prawej Aleksander Sołtan, Antoni Piotrowski, Hieronim Piotrowski, Malwina Piotrowska
fot. 6,7 to ciekawostka, własnoręcznie wykonana przez Wuja Aleksandra w dzieciństwie Legitymacja Indian
fot. 8 Bogdan Sołtan /starszy syn hr.Narcyza Sołtana/ Bogdan, z dedykacją dla najstarszego brata Mamy Hierutka Piotrowskiego, Łomźa 14. X. 1926
Wuj Aleksander i jego źona Helena z d. Kozłowska/koleźanka ze studiów na ASP, malarka/ mieli syna ,Janka?.Imienia nie jestem pewna, niestety nie mam z nim kontaktu. Z wykształcenia zajmował się fizyką nuklearną.
Wuj Bogdan, mieszkał po wojnie w Warszawie. Z opowieści Dziadków wynikało, iż w tragicznych okolicznościach stracił córeczkę, zmarłą na białaczkę i w niedługim czasie syna.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Wędzikowska
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Re: Narcyz,Bogdan,Aleksander

Postprzez jerzy » 10.11.2011

Odpowiedz Pani Ewy na mój e-mail. (za zgodą nadawcy)
Cieszy mnie moźliwość wzbogacenia wiedzy o rodzie Sołtanów. Moi Dziadkowie jak i Mama wyrażali się o nich z najwyższym szacunkiem.Z niecierpliwością będę oczekiwać na kontakt z potomkami hr. Narcyza Sołtana.
Mam również nadzieję na rozwój tego wątku.Książka wizyt to dobre miejsce na spotkania, można wzbogacić ją o kącik np.poszukiwany, poszukiwana ?
W pełni podzielam Pana refleksję, Mamę straciłam mając 20 lat. Ponowne otwarcie Jej pamiętników boli, nie spełniły się Jej młodzieńcze mażenia o podróżach, pisarstwie.Otrzymała przed wojną elitarne wykształcenie, znała perfect jezyki obce. Czasy w powojennej Polsce okrutnie zweryfikowały to pokolenie.W internecie można przeczytać o Bracie Mamy: Hieronim Piotrowski ps. JUR.
Tata również nie żył długo. Jako więzień łagrów sowieckich, żołnież gen.Andersa po powrocie do kraju nadrabiał stracony czas, ukończył FILMÓWKĘ W Łodzi i nakręcił wiele filmów przyrodniczych.Przeciążone serce pracą nie wytrzymało .
Pozdrawiam bardzo serdecznie
Ewa Wędzikowska
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (3)

Odp: Narcyz,Bogdan,Aleksander.

Postprzez jerzy » 08.08.2012

List pani Ewy Wędzkowskiej.
Dobry wieczór!
Panie Jerzy, mam nadzieję na miłą lekturę książki.Buduje pozytywny wizerunek wspomnianych przeze mnie postaci.Łączą mnie wyraziste wspomnienia z Wujem Aleksandrem oraz Ciocią Heleną, która uszyła piękny strój krakowski dla mojej lalki, a takich faktów się nie zapomina.
Nie zamierzam zapomnieć kontaktu z Panem. Pomysł wydania pamiętników Mamy jest poważnym wyzwaniem dla mnie .Mogłabym prosić o jakieś wskazówki, od czego zacząć aby nie ,, wylać dziecka z kąpielą,, i czy to ma sens!?
Ród Sołtanów ,z którego wywodził się hr.Narcyz to okolice M. Czarnego. W jednym z pamiętników Mama wspomina, że Pan Hrabia złożył propozycję moim Dziadkom adopcji Mamy aby odziedziczyła tytuł księżniczki czarnomorskiej .Z braku potomkini płci żeńskiej przepadłby.Taka była epoka , w której żyli.Może warto to przypomnieć, przecież to historia w czystej postaci.
Pozdrawiam
Ewa Wędzikowska
Kontakt: [ewayah xxx yahoo.com]
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (3)

Postprzez jerzy » 08.08.2012

Za zgodą nadawcy.
Witam i serdecznie dziękuję za wskazanie tylu wypowiedzi dotyczących mojego Dziadka! Zaciekawił mnie fragment wspomnień pani Ewy Wędzikowskiej - bardzo chciałabym skontaktować się z nią i może okazałoby się, że po prostu znamy się z dzieciństwa? ... Z opowieści rodzinnych pamiętam zdanie, że pod moim pradziadkiem Narcyzem było "sto wsi", ale nie wiem, jakiego regionu dotyczy to dokładniej. Moim marzeniem jest wyprawa w takie miejsce. Zaczynam zgłębiać rodzinną historię, ale, niestety , jestem zdana tylko na siebie, ponieważ od mojego ojca (ożenił się powtórnie i ma bliższy kontakt z dwójką dzieci z drugiego związku) - raczej skąpe mam wiadomości i przekazywane wręcz niechętnie... Może wynika to z faktu, że rzeczywiście byłam tym "oczkiem w głowie" Dziadków ( i wnuczką pierworodną), a tu bardziej na miłość ojca i splendory "zasługuje" rodzeństwo przyrodnie... Pozwalam sobie ma chwilę prywatności, ale bardzo mnie boli to, że po śmierci Dziadków zostałam w pewnych sprawach boleśnie pominięta... Stworzyli mi drugi dom, zapewnili edukację muzyczną, dzięki Nim wyrastałam w atmosferze sztuki przez duże S. Mówili do mnie "Mima" (od drugiego imienia - Monika), słuchali ze mną muzyki, organizowali moje małe młodzieńcze recitale pianistyczne i choć pózniej wybrałam teatr, to wiem, że to dzięki Nim, dzięki "Babie" i "Dadzie" , świat pokazał mi wszystkie swoje barwy.
Trochę się rozmarzyłam, ale liczę na wyrozumiałość ludzi wrażliwych, jakich na tym forum pewno całe mnóstwo...
Pozdrawiam serdecznie!
Katarzyna Baranowska - "Sołtanka"

Witam serdecznie!
Jestem wnuczką Aleksandra i Heleny Sołtanów - artystów plastyków (Dziadzio, do którego mówiłam "Dada", zmarł w roku 1994, natomiast Babcia - ukochana "Baba" - rok po Nim). Bardzo ich kochałam, byłam Ich "oczkiem" w głowie, chyba dlatego, że zawsze marzyli o córeczce (mój ojciec, a Ich syn jest jedynakiem - Jan Sołtan, ur.1940r.).
To dzięki Dziadkom, tak naprawdę, zawdzięczam moją edukację muzyczną, a wspanialy Żoliborz ( z ul.Krasińskiego 16 m.16 - mieszkanie moich Dziadków) noszę w sercu jak coś najdroższego. Bardzo chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o rodzinnych stronach moich przodków - wiem, że Dziadzio Aleksander urodził się w Chersoń (Chersoniu?) , dużo wspominał swoje dziecięce harce z bratem Bohdanem (m.in.ucieczki przed guwernantką na wyspę, chowanie jedzenia w doniczkach itp.). Odessa była również ważnym punktem w życiu Dziadka. Mam , jak to zwykle , wiele wspomnień z dzieciństwa, ale, niestety, nie wiem wiele o naszych dalszych korzeniach.
Będę bardzo wdzięczna za każdą informację - z upływem lat coraz bardziej chcę przekazać rodzinną historię mojemu synowi, Michałowi ...
Pamiętam też odwiedziny z Dziadkami u państwa Zofii i Adama Siemaszków, również z Żoliborza - może odezwie się ktoś z ich rodziny?
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!
Katarzyna Baranowska z domu Sołtan (ur.1963 w Warszawie)
:choinka: :choinka: :choinka:
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (3)

Postprzez jerzy » 12.08.2012

Nowi prokuratorzy Sądu Najwyższego
Pan Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy MOŚCICKI postanowieniem z dnia 9 lipca 1929 r. zamianował:
Sędziego Sądu Najwyższego Wojciecha TRAMPLERA
Prokuratorem Sądu Najwyższego;
Prokuratora Sądu Okręgowego w Katowicach Stanisława MAŁKOWSKIEGO,
Sędziego Sądu Okręgowego w Stanisławowie Stanisława STASZEWSKIEGO,
Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu Mariana WESPERA oraz
Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie Adama GRZYBOWSKIEGO i Narcyza SOŁTANA
http://laurahuta.blogspot.com/2012/01/n ... szego.html
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (3)

Postprzez jerzy » 15.09.2012

Narcyz Sołtan
Usiłowanie.
Według pierwowzoru projektu komisji kodyfikacyjnej z roku 1922.
(Ciąg dalszy)
B) Użycie niezdatnych środków wskutek ciemnoty lub zabobonu. Takie przypadki powinny być wykluczone z liczby karygodnych, ponieważ działanie sprawcy tu nie jest obiektywne i subiektywne niebezpiecznym dla społecznego życia a więc i nie wymaga zastosowanie kary. (fragment artykułu)
Gazeta Sądowa Warszawska 13 października 1923 r.
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (3)

Postprzez jerzy » 20.05.2013

Michał Pereświet-Sołtan, (25 stycznia 1875 - ) z gub. mińskiej, s. Narcyza, uczeń Korpusu Kadetów w Moskwie i Szkoły Artyleryjskiej w Sankt Petersburgu, student i absolwent Wydziału Chemicznego PR 1899-1904, przyjęty do Arkonii 1899 (nr ew. 712), wystąpił z Arkonii 1904, asystent PW 1904-06
http://www.archiwumkorporacyjne.pl/inde ... k-arkonia/
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (3)

Re: Narcyz,Bogdan,Aleksander.

Postprzez Marcin » 22.05.2013

Michał jest synem innego Narcyza Sołtana - chodzi tu prawd. o Narcyza (ur. ok. 1850) s. Jana (podk. rzeczyckiego), lub ew. o Michała Ildefonsa s. Klemensa Narcyza (ur. ok. 1820) i Teofili Żakowicz, podczas gdy Aleksander o którym mowa jest synem Narcyza (ur. ok. 1870) i Anny Orbińskiej

Sołtanów o imieniu Narcyz było min. trzech. Zapewne - było to imię rodzinne - więc mogli być ze sobą blisko spokrewnieni.

por. Drzewo Genealogiczne Sołtanów
Uzupełnione
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Marcin
Administrator
Administrator
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Postprzez jerzy » 30.11.2013

Ruch Służbowy w Sądownictwie.
Sąd Najwyższy.
Przeniesiony w stan spoczynku: Narcyz Sołtan, wiceprokurator Sądu Najwyższego dnia 1931 r.
http://pbc.biaman.pl/Content/23879/Dzie ... 2+nr+1.pdf
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (3)

Postprzez awmp » 03.07.2014

Jestem prawnukiem Kornelii Józefiny z Pereświet Sołtanów, rodzonej siostry młodszego jej brata Michała Ildefonsa Pereświet Sołtana (1875-1924) – syna (Klemensa) Narcyza, a wnuka Narcyza i prawnuka Jana Pereświet Sołtanów, wywodzących się z guberni mińskiej (Pereświetów koło Rzeczycy). Oprócz tych dwojga w rodzeństwie był jeszcze Dominik, najstarszy z nich. Ich rodzice, Pereświet Sołtan (Klemens) Narcyz i Teofila z Żakowiczów, za udział w powstaniu styczniowym zesłani zostali do guberni ołonieckiej.
Jestem w posiadaniu informacji pochodzących z przekazów oraz dokumentów rodzinnych, informacji jednak daleko niepełnych. Na przykład nic nie wiem na temat daty i miejsca urodzenia praprababci Teofili z Żakowiczów, jej pochodzenia (stanu, przodków), także jej konkretnych „przewinień styczniowych”, nie wiem też o co konkretnie był obwiniony i w rezultacie ,okazał się na zesłaniu jej mąż, prapradziad Narcyz (Klemens). Domyślam się, że są osoby, które mogą coś o tym wiedzieć, i na ten temat, i więcej, być może o wiele więcej ode mnie, na co i liczę – w genealogii Sołtanów (http://www.genealogia.okiem.pl/soltan.htm) ktoś napisał, że Teofila była zesłanką do guberni ołonieckiej, natomiast przy jej synu Dominiku jest informacja, że był „wysokim urzędnikiem państwowym w okolicach m. Kaspijskiego, zamordowanym w czasie rewolucji sow.”. W tym miejscu te informacje nie zostały umieszczone przez kogokolwiek z mojej w szerokim pojęciu rodziny rodziny, kogo bym znał lub o kim bym wiedział. A cytowane, zamieszczone tew genealogii informacje doskonale korelują z wiedzą posiadaną przeze mnie. Rozumiem więc, że istnieją osoby, od których na pewno mogę się jeszcze czegoś dowiedzieć o moich przodkach, poznać nieznane mi dotychczas dokumenty, fotografie, inne informacje, jak i podzielić się z taki i osobami tym, co wiadome jest mnie, a czego one – jestem o tym przekonany – znać nie mogą. Szukam tych osób. Jeśli Panowie, bo zwracam się z moją prośbą do „Jerzego” – kreatora forum i „Marcina” – (Niewaldy), administratora, możecie i zechcecie mi pomóc w tym względzie, skontaktować mnie z takimi osobami, naprowadzić na ich ślad, będę Wam bardzo zobowiązany. Nie wątpię, że znajdzie to swoje odbicie w poszerzeniu genealogii Sołtanów. Z góry za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.
Zarejestrowany pod logo „awmp”
awmp
Zainteresowany
Zainteresowany

Następna strona

Powrót do Sołtanowie