18828. Miejscowości

Hoża

Postprzez jerzy » 07.06.2015

W 1711r. duża część mieszkańców schroniła się w lesie przed pańszczyzną, którą na siłę wprowadził nowy właściciel Hoży – Michał-LeonPereswiet-Sołtan, marszałek starodubowski. W roku 1762 mieszczanie Hoży napisali skargę do starosty grodzieńskiego Michała Czartoryskiego na tegoż Pereswieta-Sołtanai jego syna Wiktorego „za ucisk,okrucieństwo i samosądy” nad ludźmi niewinnymi.
Pełny Opis: viewtopic.php?f=87&t=27326
http://nashaparafia.com/pl/history/
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Odp: Miejscowości

Postprzez jerzy » 12.07.2015

Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej
uzupełnienia do tomów I-X[edytuj | edytuj kod]
w województwie mińskim (tom I): Kuchcice[409], Peresieka[410], Pereświetów Sołtanów
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzieje_re ... pospolitej
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Odp: Miejscowości

Postprzez jerzy » 12.10.2015

Szkice konstrukcyjne i widoki perspektywiczne pałacu Sołtanów i widok perspektywiczny kaplicy-mauzoleum w Trylesinie.
http://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/skw1996/0255
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Odp: Miejscowości

Postprzez jerzy » 11.05.2016

Krasny Brzeg (rejon żłobiński) tom 1
Pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą z 1317 roku, nazywała się wtedy Czerwony Brzeg. Kolejny zapis o wsi to akt jej sprzedaży w 1528 roku przez Aleksieja Zankowicza. Czerwony Brzeg i inne okoliczne wsie bardzo ucierpiały, prawie zostały zmiecione z powierzchni ziemi w czasie zażartych bitew wojny polsko-rosyjskiej w latach 1654–1667. W wyniku II rozbioru Polski wieś znalazła się w 1793 roku w Imperium Rosyjskim. Pierwszego września 1812 roku w czasie napoleońskiej inwazji na Rosję okoliczne wioski, w tym leżący kilkanaście kilometrów od Krasnego Brzegu Kazimierów, były świadkami zaciekłej bitwy między polską brygadą a siłami rosyjskimi. Polskie oddziały zmusiły siły rosyjskie do odwrotu.
W ciągu XVII, XVIII i XIX wieku Krasny Brzeg wielokrotnie zmieniał właścicieli. Były nimi [color=#BF0000][color=#BF0000]rodziny Sołtanów[/color][/color], Woronieckich, Bogorodzkich (I połowa XIX wieku), Gryniewiczów. W 1845 roku we wsi (poza dworem) mieszkało jedynie 18 mieszkańców. Po zniesieniu pańszczyzny w zaborze rosyjskim w 1861 roku miejscowi chłopi zaczęli w 1862 roku odkupywać części majątku od Gryniewiczów. Po powstaniu styczniowym Krasny Brzeg został odkupiony przez potomka dawnych właścicieli, rosyjskiego wojskowego inżyniera, pułkownika z twierdzy Bobrujsk Aleksandra Iwanowicza Bogorodzkiego. Od niego z kolei w 1867 roku[1] albo 1877 roku dobra te kupił jego kolega Michał Konstanty Hattowski, generał inżynierii. W 1873 roku uruchomiono linię kolejową na trasie Bobrujsk-Homel, przebiegającą przez majątek[2]. Córka Hattowskiego Maria, wychodząc za mąż za Wincentego Koziełł-Poklewskiego, wniosła Krasny Brzeg w posagu, choć formalnie własność Krasnego Brzegu przeszła na Wincentego dopiero około 1900 roku, po śmierci Michała Hattowskiego. Wincenty był ostatnim właścicielem Krasnego Brzegu. W czasie rewolucji w 1905 roku lokalna ludność próbowała zająć pałac właścicieli, jednak została rozpędzona przez wezwanych kozaków. Po rewolucji październikowej majątek został znacjonalizowany. Po ustaleniu przebiegu granicy polsko-radzieckiej w 1921 roku wieś znalazła się na terytorium ZSRR. W 1930 roku we wsi powstał sowchoz „Czerwony Brzeg” i kołchoz „Czerwony Komunar”. Od 1937 roku wieś jest siedzibą sielsowietu. W czasie II wojny światowej znajdował się tu obóz przejściowy dla dzieci w wieku 8–14 lat. Przebywało tu (i było deportowanych do Niemiec) 1990 dzieci, które miały być dawcami krwi dla rannych żołnierzy niemieckich
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasny_Br ... i%C5%84ski)
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Nowogródek

Postprzez jerzy » 03.06.2017

CZY RZECZYWIŚCIDE „CUDOWNY” OBRAZ ?
cerkiew św. Borysa i Gleba.
Stamtąd przeniesiono go do zamkowej kaplicy, a z niej na przełomie XVIII i XIX w. trafił do nowogródzkiego kościoła bazylianów – obecnie cerkwi św. św. Borysa i Gleba. W oficjalnym folderze miasta wyczytałem, że i ona szczyci się posiadaniem „cudownego” obrazu Matki Bożej Nowogródzkiej w interpretacji prawosławnej.Równocześnie zarówno M. Gajba we wspomnianej książce, jak i inne źródła stwierdzają, że ten „cudowny” obraz, początkowo z cerkwi zamkowej, wywieziony został w 1915 roku na Ukrainę i ślad po nim zaginął. Wynika z tego, że obecne „cudowne” obrazy, zarówno w farze, jak i ikona w cerkwi borysoglebskiej, są kopiami lub replikami tamtego, prawdziwego.Cerkiew ta należy do najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta. Zbudowano ją w roku 1519 w stylu gotycko - renesansowym, a fundatorami byli hetman wielki litewski Konstanty Ostrogski (1460-1530) i prawosławny metropolita Josif Sołtan. Powstała na miejscu wcześniejszej świątyni zbudowanej w stylu staroruskim, prawdopodobnie w XII w., której pozostałości archeolodzy znaleźli pod głównym ołtarzem.W latach 30-tych XVII w. do zachodniej części świątyni dobudowano dwie wieże z wąskimi otworami strzelniczymi. Źródła białoruskie wiążą to z powstaniem nowego wyznania – unickiego, które w XVIII w. stało się dominującym na białoruskich ziemiach W. Ks. Litewskiego.
http://www.globtroter.info/europa-artyk ... rzeszlosci
viewtopic.php?f=93&t=32040
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Odp: Miejscowości

Postprzez jerzy » 10.12.2017

Bazylianie byli fundacją z gałęzi Stanisława marszałka posłem na sejm czteroletni.
Adam syn marszałka litewskiego w swojej biografii wspomina Bazylianów
Zdjęcie soboru Borysa i Gleba
http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/al ... a_1915.jpg
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Poprzednia strona

Powrót do Sołtanowie